ТЕМА 8. Погода

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Диво-зернятко

УРОК 1. У гості до природи.
Що таке погода?

Мета

  • активізувати знання про ознаки весни;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до України, до її історичного минулого, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Доброго дня вам, любі малятка!
Хлопчики милі мої і дівчатка!
Щирою усмішкою я вас вітаю,
Гарного настрою на весь день бажаю!

Передайте привітання і свою усмішку сусідові / сусідці.

2. Гра “Так, ні”

 

Чи згодні ви з наведеними твердженнями?

Кавун — це ягода.

Квітень — третій місяць весни.

Погода впливає на наш настрій.

Погоду визначають синоптики.

Шишка допомагає передбачати погоду.

Методичні поради

Для цієї гри скористайтеся цеглинками конструктора “Лего”.

Варіант 1. Діти беруть в руки цеглинки червоного і зеленого кольорів. Якщо дитина згодна з твердженням, то піднімає вгору зелену цеглинку. Якщо не згодна, то піднімає червону цеглинку і дає пояснення.

Варіант 2. Діти беруть в руки цеглинки будь-яких кольорів. Якщо дитина згодна з твердженням, то легенько підкидає цеглинку вгору. Якщо не згодна — то тримає цеглинку в руках і дає пояснення.

  • Чи були твердження, щодо правдивості яких у вас виникли сумніви?
  • Чи всі твердження були вам відомі?
  • Які твердження вас здивували?

3. Вправа “Збери слово”

 

Зберіть слово, щоб дізнатися, над якою темою будемо працювати протягом місяця.


Підказка

4. Повідомлення теми місяця

 

Мандрівка Україною з жевжиками наближається до завершення. Цього місяця ви “побуваєте” у Херсонській, Хмельницькій та Черкаській областях. Дізнаєтеся, що таке погода, і спостерігатимете за нею. Довідаєтеся, як рослини і тварини реагують на погоду, і поспостерігаєте за мурахами. Разом з однокласниками та однокласницями за допомогою шишки простежите, як змінюється вологість повітря. Дізнаєтеся, як уберегтися від блискавки і що можна робити в дощову погоду. Виготовите лепбук і спробуєте власні сили у створенні пластилінового мультфільму.

У квітні ви шукатимете відповіді на запитання:

  • Що таке погода?
  • Як синоптики визначають погоду?
  • Які рослини і тварини “передбачають” погоду?
  • Як погода впливає на настрій?
  • Які природні явища бувають небезпечними?
  • Що робити, коли надворі дощ?

5. Онлайн-вправа “Природні явища”

 

Пригадайте, які природні явища ви знаєте, і перевірте себе.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

6. Входження в картину

 

Розгляньте картину (підр. с. 86-87).

  • Яка пора року зображена? Які ознаки допомогли вам здогадатися?
  • Яка погода цього весняного дня? Опишіть.
  • Як реагують люди на негоду, що насувається? За якими ознаками ви визначили таку реакцію?
  • Чи впливає погода на ваш настрій? Розкажіть, як саме.
  • Що робитимуть під час негоди лісові мешканці? Чи змінюється під час дощу стан рослин? Як саме?
  • Відшукайте на малюнку тварин. Що вони роблять? Як змінюється їхня поведінка навесні? А що змінюється в житті людей, зокрема — у вашому?
  • У якому куточку цього лісу вам хотілося б опинитися? Чому? Навіщо люди ходять до лісу? Як мають поводитися там?
  • Що вам хочеться змінити в зображеній місцині? Як це можна зробити?
  • Спробуйте впізнати весняні квіти, які зобразила художниця. Назвіть їх.
  • Пригадайте, чи доводилося вам бачити людей, які продають букети перших лісових квітів. Як ви гадаєте, чи можна так чинити? Обґрунтуйте свої міркування.
  • Чи помічали ви, як квіти реагують на зміну погоди? Якщо так, то розкажіть про свої спостереження.

7. Фізкультхвилинка “Непосида”

8. Слухання вірша “Весна прийшла”

  • Які ознаки весни згадувалися у вірші?

9. Вправа “Весняний марафон”

 

Пригадайте, які ознаки весни ви бачили, чули, відчували дорогою до школи.

Методичні поради

Запропонуйте дітям влаштувати такий собі “весняний марафон”. Об’єднайте дітей у коло і попросіть їх по черзі називати по одній ознаці весни (повторюватися не можна). Дитина, яка не може назвати ознаку, виходить із кола. Хто протримається в колі найдовше, той переможець.

Під час марафону записуйте на дошці ознаки весни, які називають діти.

10. Весняна математика

1

Задача.

Удень температура повітря дорівнювала +16 градусів, а вночі — +3 градуси. На скільки градусів холодніше було вночі?

2

На деревах з’явилися перші листочки. Обчисліть вирази, записані на листочках (див. роздруківку “Весняна математика”).

Методичні поради

Об’єднайте дітей у пари. Попросіть їх швидко обчислити вирази. Яка пара буде першою? Попросіть обмінятися аркушами із сусідньою парою і перевірити завдання. Запитайте, яка пара обчислила приклади без помилок, у якої пари були помилки, у яких виразах.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Вправа “Поміркуй”

  • Які ознаки весни можна знайти на картині у підручнику (с. 86-87)?
  • Чи всі ознаки весни можна передати в картині? Чому?
  • Чи всі ці ознаки є в нашій місцевості? Чому?
  • Які зміни у поведінці тварин і стані рослин відбуваються навесні? Що вдалося відобразити художнику? Як саме?
  • Які ознаки весни ви можете показати на своїх світлинах?

Методичні поради

Протягом обговорення діти можуть заповнювати таблицю (див. роздруківку “Ознаки весни”), яка допоможе проаналізувати, який орган чуття найбільше “розповідає” нам про ознаки весни, відповісти на запитання, які ознаки можна зобразити.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

12. Вправа “Юні художники”

 

Намалюйте весняну картину, відобразивши ознаки весни.

  • Роздивіться роботи однокласників та однокласниць. Які ознаки весни кому краще вдалося показати?

Створіть разом весняний колаж, показавши ознаки весни.

  • Доведіть, що на вашій картині саме весна, а не літо.

13. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що найбільше запам’яталося із сьогоднішнього уроку?
  • Про що ви дізналися?
  • Що сподобалося?
  • Фарбами якого кольору ви відобразили б ваше враження від сьогоднішньої нашої зустрічі? Поясніть, чому обрали саме такі кольори.


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної