ТЕМА 8. Погода
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Перо лелеки
УРОК 12. Життя птахів навесні.
Які рослини і тварини “передбачають” погоду?
Мета
- розширити та поглибити знання дітей про світ птахів;
- навчати спостерігати за погодою, перевіряти народні прикмети — передбачення погоди;
- ознайомити з птахами, які допомагають людям передбачати погоду;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- удосконалювати вміння працювати з простим медіатекстом;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- проявляє ініціативу, продуктивно співпрацює з членами групи, точно висловлює думки під час організації спільної навчально-пізнавальної діяльності;
- знає головні ознаки птахів;
- розподіляє птахів на групи;
- знає птахів, які допомагають передбачати погоду;
- знає, як не нашкодити птахам у природі.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
- звичайний зошит;
- роздруківки “Хмара слів «Птахи»”, “Читання з позначками”, “Цікаво знати, що…”, “Озвуч”.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Усміхніться одне одному, подаруйте усмішку мені й скажіть: “Я сьогодні найкращий / найкраща!”. Ось із таким настроєм і розпочнімо наш урок. |
2. Вправа “Пригадай”
|
У нашому класі тепло й затишно від ваших щирих усмішок. А за вікном погода мінлива: то сніжок посиплеться і швидко розтане, то сонечко світить ласкаво, то швиденько заховається. Пригадайте, якій порі року притаманні такі зміни.
|
3. Вправа “Збери і відгадай”
|
Переставте рядки місцями, прочитайте та відгадайте загадку. Без сокири, без лопати
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Сьогодні на уроці ми поглибимо наші знання про світ птахів. Дізнаємося, що відбувається в житті птахів навесні та які птахи можуть “передбачати” погоду. |
5. Хмара слів “Птахи”
|
Пригадайте все, що ви знаєте про птахів, і заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Птахи»”).
|
6. Онлайн-вправа “Осілі й перелітні птахи”
|
Розподіліть птахів на дві групи. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
7. Перегляд відео “Які птахи прилітають першими навесні”
|
Перегляньте відео і запам’ятайте, які птахи прилітають першими навесні.
|
8. Фізкультхвилинка
9. Читання з позначками
|
Прочитайте цікаві факти про птахів (див. роздруківку “Читання з позначками”). Під час читання робіть позначки: ➕ — відома мені інформація; ➖ — інформація, нова для мене; ❗ — інформація здивувала; ❓ — хочу дізнатися про це більше.
|
10. Цікаво знати, що…
|
Прочитайте ще декілька цікавих фактів про птахів (див. роздруківку “Цікаво знати, що…”).
|
11. Птахи-синоптики
|
Птахи — дуже корисні тварини. Вони живляться комахами і гризунами, тому знищують багато шкідників. Птахи розносять насіння на великі відстані, де з нього виростають нові рослини. Без пташиного співу і щебету природа стала б сумною і непривітною. А ще птахи вміють “передбачати” погоду. Чимало прикмет пов’язані з поведінкою горобців. У гарну погоду вони веселі, рухливі. Якщо ж горобці збираються зграйками на землі, стають млявими й сидять, насупившись, — це до дощу. Улітку купаються в пилюці або піску — також до дощу. Якщо горобці оживилися й зацвірінчали у тривалу негоду, то можна чекати ясної погоди. Якщо взимку горобці мовчки сидять на деревах або будівлях — буде сніг, а їхнє дружне цвірінчання прогнозує потепління. Якщо дятел стукає дзьобом у гарний літній день — буде дощ. У народі існує прикмета, перевірена століттями: ластівки літають високо — до гарної погоди, низько — до дощу.
|
12. Перегляд відео “Пташині прикмети”
|
Перегляньте відео і дізнайтеся, які птахи допомагають нам передбачати погоду.
|
13. Вправа “Розкажи”
|
Птахи відіграють дуже важливу роль у житті людини. Як же нам, людям, треба ставитися до них? Пригадати правила поведінки в природі нам допоможе незвичайний кошик. У ньому мудрі поради. Розгляньте їх та озвучте (див. роздруківку “Озвуч”). |
Методичні порадиПриготуйте кошик (можна вирізати з картки й почепити на дошці) і картинки. Попросіть дітей діставати по одній картинці з кошика й озвучувати / пояснювати правила поведінки в природі. Запитайте, які ще правила додали б діти. Наприклад: “У лісі треба поводитися тихо. Важливо не турбувати птахів, коли вони будують гнізда, висиджують пташенят тощо”. За бажання діти можуть домалювати запропоновані правила на чистих паперових аркушах. |
14. Підсумок
1 |
Рефлексія.
|
2 |
Вправа “Продовж речення”. Сьогодні я…
|