ТЕМА 8. Погода
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Перо лелеки
УРОК 14. Рослини-синоптики.
Які рослини і тварини “передбачають” погоду?
Мета
- розширити та поглибити знання дітей про світ рослин і тварин;
- навчати спостерігати за погодою, перевіряти народні прикмети, які допомагають прогнозувати погоду;
- ознайомити з рослинами і тваринами, які допомагають людям передбачати погоду;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- удосконалювати вміння працювати з простим медіатекстом;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- проявляє ініціативу, продуктивно співпрацює з членами групи, точно висловлює думки під час організації спільної навчально-пізнавальної діяльності;
- знає, які рослини та звірі допомагають передбачати погоду.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- іграшка-сердечко;
- роздруківки “Дай відповіді”, “Рослини-барометри”, “Мої думки про урок”;
- мікрофон;
- кольорові олівці.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вітання. Подивіться, що в мене в руках? (Педагог тримає в руках іграшку-сердечко.) Українці завжди славилися своєю щирістю. Тож прошу вас передавати одне одному серце, вітатися і від щирого серця висловлювати побажання. Педагог розпочинає: Доброго ранку. Від щирого серця бажаю тобі, Микито, гарного настрою на весь день. |
2 |
Вправа “Мікрофон”. Продовжте речення і розкажіть про себе. Наприклад: “Я сьогодні весела, бо побачила своїх друзів” або “Я впевнений, що сьогодні дізнаюся щось нове”. |
2. Вправа “Дай відповіді”
|
Прочитайте уривок вірша із циклу “Про дівчинку Маринку” Наталі Забіли. Дайте відповіді на запитання (див. роздруківку “Дай відповіді”).
|
3. Вправа “Чи вірите ви, що…”
|
Чи вірите ви, що…
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Чи здогадалися ви, про що будемо говорити на сьогоднішньому уроці? Продовжуючи мандрівку Хмельниччиною, ми поповнимо свої знання про рослини і тварин. Дізнаємося, які рослини і тварини передбачають погоду. |
5. Круги Ейлера-Венна
|
Поміркуйте і заповніть круги Ейлера-Венна. Запишіть, що є спільного в рослин і тварин та чим вони різняться. Поясніть свої міркування.
|
Методичні порадиДодатково можна зробити великі круги на дошці. Заповнити їх можна по-різному. Варіант 1. Діти називають факти, якими вони заповнили круги, доповнюючи одне одного. Варіант 2. Заповнити круги в той самий час, коли діти заповнюють свої, але з помилками у фактах. Попросіть дітей порівняти свої записи із записами на дошці. Чи згодні вони з фактами, що записані в кругах. Якщо ні, попросіть їх прокоментувати, пояснити свої міркування. |
6. Фізкультхвилинка-руханка
|
7. Вправа “Сформулюй”
|
Навесні озеро у Хмельницькому рясно всіяне листям білого латаття. Мама сказала Мар’яні: “Якщо водойма навесні густо вкрилася листям латаття — заморозків більше не буде”. Дівчинка перевірила й інші прогнози, пов’язані з рослинами, а результати подала в таблиці. Сформулюйте ці народні прикмети (підр. с. 99, завд. 6).
|
8. Рослини-барометри
|
Люди давно помітили, що багато рослин “передчувають” зміни погоди. Таку здатність пояснюють залежністю їхнього життя від умов середовища: температури, вологості й тиску повітря, а також від сонячного світла. Прочитайте про рослини-барометри, за допомогою яких можна передбачати погоду (див. роздруківку “Рослини-барометри”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
9. Тварини-барометри
|
Як живий барометр використовують рибу голець. У ясну погоду вона нерухомо лежить на дні акваріума. Але якщо починає снувати вздовж стінок акваріума, то через деякий час небо затягнуть хмари. Коли ж голець кидається вгору-вниз, вправо-вліво, це означає, що незабаром піде дощ.
|
Методичні порадиМожете завчасно попросити дітей пошукати інформацію про те, як тварини реагують на зміни погоди, й коротко розповісти про це в класі. |
10. Перегляд відео “Як тварини «передбачають» погоду”
|
Подивіться відео й дізнайтеся, які ще тварини передбачають погоду.
|
11. Вправа “Істинні — хибні”
Методичні порадиОб’єднайте дітей у групи. Запропонуйте кожній групі скласти список тверджень (не більше чотирьох) про рослини і тварин, де будуть перемішані істинні й хибні твердження. Обмежте дітей у часі виконання завдання — від 5 до 7 хвилин. По завершенню визначеного часу запропонуйте групам обмінятися списками тверджень. Кожна група за 3-4 хвилини мусить визначити, які з тверджень у списку істинні, а які — хибні. Групи презентують роботу, обґрунтовуючи свій вибір. |
12. Підсумок
|
Рефлексія.
|
13. Домашнє завдання
|
Довідайтеся, як різні рослини й тварини передбачають погоду. Запишіть прикмети, які ви відшукали, й за можливості перевірте їх (зош. с. 48, завд. 1). |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |