ТЕМА 8. Погода
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Золоте й солодке
УРОК 20. Знайомтесь: Черкащина.
Які природні явища бувають небезпечними?
Мета
- продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
- поглибити знання про Черкаську область;
- навчити знаходити Черкаську область на мапі України;
- ознайомити із символами Черкаської області;
- розширити знання про історичне минуле України;
- формувати вміння висловлювати власну думку;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- удосконалювати вміння працювати з простим медіатекстом;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати бережне ставлення до братів наших менших, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- проявляє ініціативу, продуктивно співпрацює з членами групи, точно висловлює думки під час спільної навчально-пізнавальної діяльності;
- знає розташування Черкаської області на мапі України;
- знає символи Черкаської області.
Обладнання
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- ножиці, клей, аркуші формату А3;
- роздруківки “Адміністративна мапа України”, “Символіка Черкаської області”, “Фотоколаж «Найкращі місця Черкащини»”, “Смс-повідомлення”.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Пальчикова гра “Доброго ранку”. Пригадаймо наше привітання за допомогою пальчиків. |
2. Вправа “Продовж речення”
|
Пригадайте тему вчорашнього уроку і продовжте речення. Вчора я дізнався / дізналася…
|
Методичні порадиВиконайте цю вправу ланцюжком. Попросіть кожну дитину обрати й закінчити одне з речень. Так діти активізують свої знання з теми, а вчитель зрозуміє, що вони запам’ятали з попереднього уроку. |
3. Вправа “Третій зайвий”
|
Подумки закресліть кожну третю букву і прочитайте слово. Чеуркоащіинса
|
4. Повідомлення теми
|
Ми вирушаємо у подорож і відкриємо для себе скарбницю невигаданої історії Черкащини. Дізнаємося, чим славиться ця область. |
5. Перегляд відео “Черкащина. Тут починається Україна”
|
Можливо, хтось із вас був на Черкащині? А в декого можуть там бути родичі. Пригадайте, що ви вже знаєте про Черкаську область, а потім подивіться відео, щоб доповнити знання.
|
6. Віртуальна подорож Черкаською областю
1 |
Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).
Інформація для вчителя Черкаська область розташована в центральній частині України, у басейні середньої течії Дніпра. Межує на півночі з Київською, на сході – з Полтавською, на півдні – з Кіровоградською і на заході – з Вінницькою областями. Простягнулася з південного заходу на північний схід на 245 км, із півночі на південь — на 150 км. Черкащина є осередком визначних пам’яток, які відображають історію не тільки краю, а й мають надзвичайно важливе значення для вивчення історії Європи та світу. Нині на Черкащині налічується 8 історико-культурних заповідників, 39 державних музеїв, 1552 пам’ятки історії, 184 пам’ятки архітектури й 7169 археологічних пам’яток. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Робота з контурною мапою (зош. с. 51, завд. 4).
|
3 |
Ознайомлення із символікою області (див. роздруківку “Символіка Черкаської області”). Подивіться на герб і прапор Черкаської області. Що на них зображено? Як думаєте, що це може символізувати? Малий герб: у блакитному полі круглий золотий сонячний диск. Навколо нього розміщено три стебла пшениці немовби в русі. Великий герб: складається з малого герба і картуша, що його обрамлює. У нижній частині картуша зображено схрещені шаблю та булаву. Значення символів:
Прапор Черкаської області — це прямокутне полотнище синього кольору, яке символізує небесну височінь, гідність. У центрі полотнища розміщено зображення герба. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
7. Фізкультхвилинка “Україно, ми твоя надія”
|
Відпочиньте. Порухайтесь у веселому українському таночку. |
8. Перегляд відео “Черкащина”
|
9. Фотоколаж “Найкращі місця Черкащини”
|
На Черкащині є багато цікавих місцин, куди можна поїхати на вихідних і провести час не гірше, ніж на пляжах Туреччини. Відвідування цих пам’яток подарує нові враження та неабиякий заряд енергії. |
Методичні порадиЦе завдання можна провести у групах або спільно всім класом. Заздалегідь приготуйте ватман (для класу) або аркуші формату А3 (за кількістю груп), роздруківки світлин і фотострічок (див. роздруківку “Фотоколаж «Найкращі місця Черкащини»”). Діти роздивляються світлини, шукають підписи і підклеюють світлину з підписом у кадр плівки. Пояснюють, чому обрали такий підпис. Розпитайте дітей, що вони знають про місця на фото, а потім скористайтеся інформацією для вчителя і після створення колажу розкажіть дітям про ці унікальні місця Черкащини. |
|
Інформація для вчителя Тясминський каньйон в Кам’янці — ландшафтний заказник місцевого значення. Круті, практично прямі скелі на лівому березі р. Тясмин піднімаються вгору подекуди на 12-15 м. Дивовижне поєднання річки, каміння, лісів і степів утворює мальовничі пейзажі. Озеро Бучак. На місці нижнього котловану недобудованої Канівської ГАЕС дивом утворилося незвичайної краси озеро з чистою водою, яке має глибину близько тридцяти метрів і заповнюється не дніпровською водою, а підземними джерелами. Тому навіть у спекотне літо вода в озері прохолодна. Археологи стверджують, що тут були стоянки первісних людей, є багато знахідок трипільської доби, а з розташованого неподалік колодязя Рожени, за повір’ям, пили воду перші руські князі. Буцький каньон (Вир) — приголомшливий каньйон, утворений високими скелястими берегами р. Гірський Тікич. Річка прорізала собі русло в гранітних відкладеннях, вік яких близько 2 млрд. років. Каньйон вузький (20-40 м), глибокий (до 20 м), звивистий і довгий (близько 1 км). Парк “Софіївка” — шедевр садово-паркового мистецтва світового рівня, зразок пейзажної композиції води, землі, архітектурних споруд і скульптур у романтичному стилі з використанням сюжетів римської і грецької міфології. Закладений у 1796 р. графом Станіславом-Феліксом Потоцьким і подарований на день народження його дружині, красуні-грекині Софії в 1802 р. Холодний Яр – історична місцевість уздовж однієї з приток р. Тясмин. Там є ціла система ярів, пагорбів і балок, вкритих реліктовим листяним лісом площею 7 тис. га. У Холодному Ярі росте багато рідкісних рослин. Тут знайдені сліди всіх археологічних культур, починаючи з трипільської. Дуб Максима Залізняка в Холодному Ярі – один із найстаріших дубів в Україні: йому близько 1200 років. Це найбільше в Україні й одне з десяти найбільших у Європі дерев. Його діаметр — 8,9 м, висота — 24 м. Стовбур шість разів вражали блискавки. Під його кроною відпочивали Б. Хмельницький, С. Наливайко, Т. Шевченко, проте названий він ім’ям М. Залізняка — ватажка гайдамацького повстання, яке відбулося в цих місцях. “Козацькі землі України” — історико-етнографічний музей-заповідник, який у 2006 р. заснував мистецтвознавець, історик, художник В. Недяк на кошти Шевченківської премії, яку він отримав за книжку “Україна — козацька держава”. У музейній експозиції представлена велика етнографічна колекція. Виставлено кілька автентичних половецьких (скіфських) баб. Вівці, корови, кози, кролі, коні, воли і буйвол пасуться на спеціально засіяній ділянці степу. Заповідник “Трипільська культура” — поселення-гігант, на базі якого в 2003 р. створено Державний історико-культурний заповідник площею 450 га. Це найвідоміше поселення людей того часу — тут мешкало до 15 тис. людей, як у невеличкому містечку. Зараз у складі заповідника 11 городищ у межах Тальнівського, Уманського та Звенигородського районів. У Легедзиному створено Музей поселень-гігантів, де представлена трипільська кераміка та інші знахідки. Козацький хутір — етнографічно-туристичний комплекс неподалік від Чигирина відтворює колорит українського села козацької доби. Миколаївська церква XVIII ст. перенесена сюди з села Драбівці Золотоніського р-ну. Її оточують типові сільські хати: будинок старости, будинок священика, шинок, господарські будівлі. А в центрі села споруджується Музей млинової справи. Тут зібрані 14 вітряних млинів з усіх регіонів України. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
10. Підсумок
1 |
Рефлексія.
|
2 |
Вправа “Смс-повідомлення” (див. роздруківку “Смс-повідомлення”). Написшіть смс-повідомлення своїм друзям чи рідним про те, що нового й цікавого ви дізналися з нашої сьогоднішньої подорожі. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |