ТЕМА 8. Погода
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. Золоте й солодке
УРОК 22. Увага: небезпека!
Які природні явища бувають небезпечними?
Мета
- сформувати загальне уявлення про грозу та блискавку й причини їх утворення;
- ознайомитися з правилами безпечної поведінки під час грози;
- формувати вміння висловлювати власну думку;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- удосконалювати вміння працювати з простим медіатекстом;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- проявляє ініціативу, продуктивно співпрацює з членами групи, точно висловлює думки під час спільної навчально-пізнавальної діяльності;
- знає правила безпечної поведінки під час грози.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
- робочий зошит № 2 “Я досліджую світ”;
- роздруківки “Банка позитиву”, “Поміркуй”, “Хмара слів «Гроза»”;
- звичайний зошит.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вправа “Банка позитиву” (див. роздруківку “Банка позитиву”). Запишіть на стікерах і “покладіть у банку” по одному позитивному слову, що починається на першу літеру вашого імені. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2. Вправа “Кольоровий настрій”
|
Прислухайтеся до себе. Що ви відчуваєте: радість чи сум, спокій чи тривогу? Чому? Якого кольору ваш настрій? Доберіть цеглинку Лего, яка відповідає вашому настрою. З чим у вас асоціюється обраний колір? |
3. Вправа “Поміркуй”
|
Розгляньте хмарки (див. роздруківку “Поміркуй”). Як ви гадаєте, з яких із них можна чекати дощу?
|
4. Вправа “Знайди спільне”
|
Розгляньте світлини. Що в них спільного? Яке слово об’єднує ці зображення Перевірте себе
|
5. Вправа “Відгадай”
|
Прочитайте та відгадайте загадки. Ж…ли братик і с…стриця.
Нер…злийвода із братом —
|
6. Вправа “Пригадай і запиши”
|
Які природні явища можуть бути небезпечні для людини? Пригадайте і запишіть їхні назви (зош. с. 52, завд. 1). |
7. Повідомлення теми уроку
|
Чи здогадалися ви, про що будемо говорити на сьогоднішньому уроці? Ми продовжимо подорож Україною і дізнаємося про незвичайне, цікаве й водночас небезпечне природне явище. Ми дізнаємося, що таке гроза, як утворюється блискавка та як ми маємо поводитися під час грози. |
8. Хмара слів “Гроза”
|
Заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Гроза»”).
|
9. Перегляд відео “Грім та блискавка. Природні явища”
|
Подивіться відео і дізнайтеся, як утворюється блискавка. Будьте уважними. Після перегляду ви маєте дати відповіді на запитання. (Заздалегідь напишіть їх на дошці.)
Інформація для вчителя Гроза — це атмосферне явище, яке супроводжується багаторазовими електричними розрядами та їх звуковим відлунням (громом), значними опадами у вигляді дощу, граду, крупи, іноді снігу. Блискавка — це електричний іскровий розряд в атмосфері, що виникає між хмарами або між хмарами та земною поверхнею й супроводжується яскравим спалахом світла й громом. Блискавка миттєво нагріває повітря, воно швидко розширюється, і відбувається вибух. У цей момент ми чуємо тріск і гуркіт. Це грім. Звук поширюється набагато повільніше, ніж світло. Тому ми чуємо гуркіт грому після того, як спалахнула блискавка. Блискавки бувають не тільки на Землі, а й на інших планетах, таких як Юпітер, Венера, Сатурн, Уран.
|
10. Фізкультхвилинка “Дощик”
|
11. Вправа “Поясни”
|
Раптом набігли хмари — навкруги стало темно. Небо пронизала блискавка, пролунав грім. Марта хотіла зателефонувати бабусі, але завагалася. Дем’янко став тягти дівчинку за руку до височенного дерева, аби сховатися під ним. Як, на вашу думку, мають учинити діти? Поясніть свої міркування (підр. с. 105, завд. 2). |
12. Вправа “Розкажи”
|
Розгляньте малюнок і розкажіть, як уберегтися від блискавки (підр. с. 105, завд. 3). |
13. Перегляд відео “Як поводитися під час літньої грози”
|
Влітку спека зазвичай чергується з грозами. І найнебезпечнішими в цей час стають розряди блискавки, температура якої може перевищувати 30 тисяч градусів за Цельсієм. Це приблизно в 5 разів більше за температуру на поверхні Сонця. А поширюється розряд зі швидкістю понад 190 000 км на секунду. За статистикою щороку від удару блискавки гинуть до 3 тисяч людей у світі. Як же вберегтися під час грози?
|
14. Вправа “Пригадай і запиши”
|
Позначте символом ✔, як правильно поводитися, якщо гроза застала вас на природі. Поясніть свій вибір (зош. с. 52, завд. 2). |
15. Онлайн-вправа “Правила поведінки під час грози”
ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
16. Підсумок
1 |
Рефлексія.
|
2 |
Вправа “Продовж речення”. Я дізнався / дізналася про…
|