ТЕМА 8. Погода

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. Золоте й солодке

УРОК 23. Екскурсія до музею Богдана Хмельницького.
Які природні явища бувають небезпечними?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей з унікальним куточками Черкащини;
  • навчити правил безпечної поведінки під час урагану;
  • формувати вміння висловлювати власну думку;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння працювати з простим медіатекстом;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я та життя, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • проявляє ініціативу, продуктивно співпрацює з членами групи, точно висловлює думки під час спільної навчально-пізнавальної діяльності;
  • пояснює, як діяти в разі загрози урагану.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Привітання “Фант із мішечка”.

Сьогодні я пропоную взяти на наш урок усмішку, гарний настрій і серце, наповнене добротою. Привітаймо одне одного!

Методичні поради

Попросіть дітей перед початком уроку написати своє ім’я на аркуші для нотаток і покласти його мішечок. Під час привітання всі по черзі дістають аркуші й вітають тих дітей, чиї імена там написані. Якщо ж хтось раптом витягає аркуш зі своїм ім’ям, то кладе його знов у мішечок і дістає інший.

2. Вправа “Збери слово”

 

Прочитайте слово за стрілочками. Що у вас вийшло?


Спробуйте передбачити, куди мандруватимемо далі.

3. Повідомлення теми уроку

 

Пригадайте, у якому місті на Черкащині ми вже побували разом із жевжиками. Сьогодні ми продовжимо мандрівку Черкащиною. Відвідаємо місто Чигирин і дізнаємося, чим воно славиться.

4. Віртуальна подорож Чигирином

1

Перегляд відео “Чигирин з висоти”.

Довідка для вчителя

Чигирин — місто в Черкаському районі Черкаської області.

Уперше місто згадано в грамоті польського короля Сигізмунда ІІІ Ваза від 1589 р. Походження назви остаточно не з’ясоване. Її пов’язують з тюркським словом “чигир”, що має два значення: вузька дорога, яка відділяється від головної та простий механізм для піднімання води.

2

Ознайомлення з символікою міста (див. роздруківку “Символіка міста Чигирина”).

  • Подивіться на герб і прапор міста Чигирина. Які кольори спільні для них? Як ви думаєте, чому?

Інформація для вчителя

Основою герба є історичний символ — три стріли у срібному полі. На червоному тлі зображений кінь, що скаче.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Перегляд відео “Чигирин — Гетьманська резиденція Богдана Хмельницького”.

Славне місто Чигирин раніше називали “містом нескорених”, бо стояло воно на краю дикого поля і першим приймало на себе удар завойовників. Тут колись облаштував свою резиденцію гетьман Богдан Хмельницький.

  • Що нового ви дізналися про Чигирин?
  • Чим зацікавило вас це місто?
  • Чи захотілося вам побувати в гетьманській резиденції?

5. Вправа “Поміркуй і запиши”

 

Роман цікавиться історією України. Гостюючи у тітки в Чигирині, він відвідав музей Богдана Хмельницького. Кілька експонатів особливо вразили хлопчика. Про що вони можуть розповісти? (підр. с. 106, завд. 4).

  • Запишіть найцікавіші відповіді.

6. Фізкультхвилинка

7. Перегляд відео “Розповідь про Богдана Хмельницького”

 

Перегляньте уважно відео про Богдана Хмельницького й запишіть у зошит 2-3 факти з його життя.

8. Легенди про Богдана Хмельницького

 

У 2021 році минуло 426 років від дня народження одного з найвідоміших гетьманів України, земляка черкащан Богдана Хмельницького. Постать Богдана оспівана в піснях, думах, описана в художніх творах. Пропоную вам ознайомитися з деякими найцікавішими народними легендами про славного Гетьмана.

Народження Хмельницького

У селі Суботові люди розповідають, що там колись жили одинокі дід і баба. Дітей у них не було. Одного разу чують вони, що в них коло ґанку плаче дитина. Вони вибігли швиденько і побачили немовля, загорнене в ряднину. Лежить воно під хмелем, що оповив ґанок.

Дід і каже:

– Візьмемо собі цю дитину.

А баба собі:

– Візьмемо, це нам її Бог дав.

Пораділи дід із бабою і забрали дитину в хату. Та й стали вони думати-гадати, як назвати малого.

А баба й каже:

– Він нам Богом даний, то й назвімо його Богданом, а знайшли ми його під хмелем, то хай ще зветься й Хмелем або Хмельниченком.

Так і виріс у них Богдан Хмельницький і став відважним козаком, а згодом і гетьманом України.


Богданове джерело

… У липні 1677 року з усіх боків обложило Чигирин стодвадцятитисячне військо турків і татар. Не хліба колосились на березі Тясмину — то списи турецькі стирчали з ковили-трави. Іржали коні. Важко гупали гармати. Градом сипалися кулі з турецьких рушниць. Ні вдень, ні вночі не стихав герць.

Минув тиждень. Є порох. Є сила. Є харчі. Але немає води. І тоді козаки вирішили на кам’яній горі довбати криницю. День, другий б’ють скелю. Іскриться камінь. Метр, другий, третій…

Раптом над фортецею з’явилася хмара. Метнулася блискавиця і вдарила в гору. Прокотилося відлуння, немов залпом стріляли тисячі гармат. І сталося диво…

Тріснула, розкололася скеля — і звідти бризнула прохолодна джерельна вода. Напоїли дітей козаки. Напоїли коней. Напилися і воїни — сили одразу потроїлися. Кинулися вони на військо Ібрагім-паші. І те змушене було тікати.

Минають віки, а джерело не висохло, не зміліло. Його в народі називають громобоєм. І хто з нього нап’ється, той сили набереться й любові до рідного краю. Жебонить джерело. Довго стояв над ним дерев’яний зруб. Згодом криницю розширили. І тепер до джерела ведуть широкі гранітні сходи.


Інформація для вчителя

Легенда — народне сказання або оповідання про якісь події чи життя людей, оповите казковістю, фантастикою.

  • Доведіть, що тексти, які ви прочитали — легенди.
  • Про які події з життя Б. Хмельницького йдеться в легендах?
  • Що в цих легендах може бути реальним?

9. Вправа “Дізнайся”

 

Довідайтеся про гетьмана Богдана Хмельницького. Поміркуйте, якими джерелами інформації ви можете для цього скористатися (підр. с. 106, завд. 5).

  • Запишіть коротке повідомлення про діяльність цієї видатної історичної особи. Презентуйте його однокласникам та однокласницям.

Методичні поради

Обговоріть у класі, якими джерелами можуть скористатися діти під час пошуку інформації про Богдана Хмельницького. Дайте дітям домашнє завдання: попросіть їх записати у звичайному зошиті коротке повідомлення про діяльність Б. Хмельницького і презентувати в класі.

10. Вправа “Змоделюй”

 

Коли Роман вивчав інформацію про гетьмана, по телебаченню оголосили штормове попередження — насувався ураган. Як мав діяти хлопчик? Змоделюйте разом з однокласниками та однокласницями його поведінку (підр. с. 106, завд. 6).

  • Прочитайте визначення, що таке ураган.
  • Прочитайте пам’ятку “Як діяти при наближенні урагану”. Поясніть, чому потрібно виконувати такі дії.

11. Спостереження очевидців “Україною гуляла негода”

  • Що вас вразило під час перегляду цього відео?
  • Про що воно змусило вас замислитися?

12. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?

2

Вправа “5 слів”.

Запишіть у зошиті 5 слів, які асоціюються у вас із темою сьогоднішнього уроку.

  • Яка інформація була для вас важливою? Чому?
  • Про що розкажете вдома рідним?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної