ТЕМА 8. Погода

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. Золоте й солодке

УРОК 24. Білосніжне диво Холодного Яру.
Які природні явища бувають небезпечними?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей з унікальним куточками Черкащини;
  • формувати вміння висловлювати власну думку;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння працювати з простим медіатекстом;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати дбайливе ставлення до природи, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • проявляє ініціативу, продуктивно співпрацює з членами групи, точно висловлює думки під час спільної навчально-пізнавальної діяльності;
  • виконує творчу роботу;
  • презентує результати своєї діяльності.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;
  • табель-календар;
  • роздруківки “Бортовий журнал”, “Прочитай і дізнайся”;
  • матеріали для творчої роботи (кольоровий картон, аркуші білого і зеленого кольорів, 3 трубочки для коктейлю, клей ПВА, ножиці).

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Створімо гарний настрій. Знайдіть очима сусіда / сусідку й усміхніться так, щоб стало приємно і йому / їй, і тобі. Дякую вам за позитивний настрій.

2. Повідомлення теми уроку

 

Протягом декількох уроків ми подорожуємо Черкаською областю й дізналися багато цікавого про цей унікальний край. Проте на території Черкаської області є ще багато дивовижних і відомих місць. Одне із них ми з вами відвідаємо сьогодні.

3. Передбачення

 

Розшифруйте назву урочища. Хто вже зрозумів, куди буде наша уявна мандрівка?

лодХоний рЯ

  • Як ви думаєте, чому урочище має таку назву — Холодний Яр?

4. Перегляд відео “Холодний Яр. Чигирин”

 

Подивіться на це урочище з висоти пташиного польоту.

  • Чи захотілося вам дізнатися більше про цю місцевість?

Світ бунтарів, нескорений край — як тільки не називають цю загадкову місцину на Черкащині. Саме тут відбулося одне з найбільших повстань в історії України. Місцеві жителі говорять, що це не випадково, адже в Холодному Яру люди неначе набираються сил.

5. Перегляд відео “Подорож до Холодного Яру. Мандрівки Україною”

 

Подорожуючи Холодним Яром, ми заповнюємо бортовий журнал. Запишіть, що ви вже знаєте про Холодний Яр (див. роздруківку “Бортовий журнал”).

Уважно перегляньте відео й запишіть у свої бортові журнали, що нового ви дізналися про урочище.

  • Що вас вразило / здивувало?
  • Чи захотілося відвідати це унікальне місто?

Інформація для вчителя

Холодний Яр — реліктовий лісовий масив на Черкащині, який має історичне та природоохоронне значення. За кількістю унікальних археологічних, історичних, наукових об’єктів, а їх тут понад 150, Холодний Яр посідає перше місце в Україні. Урочище має площу 6804 га і розташоване на території двох адміністративних районів Черкаської області — Чигиринського та Кам’янського.

Холодний Яр у XVIII ст. став одним із центрів гайдамаччини. Тут почалося найбільше повстання проти польської шляхти — Коліївщина під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти, якому Тарас Шевченко присвятив свою поему “Гайдамаки” та вірш “Холодний Яр”.

За легендою, в часи монголо-татарської навали в лісових хащах над річкою Сріблянкою заховалася Меланка Холодна з дітьми. З часом до неї приєдналися інші втікачі й виникло поселення з назвою Холодне. Ніби відтоді й ліси навколо нього назвали Холодноярськими.

Найімовірніше назва “Холодний Яр” має кліматологічне походження. У глибоких лісистих улоговинах і балках влітку збирається холодне повітря і з них завжди віє прохолодою. Тому місцеві жителі й назвали цю територію Холодним Яром.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Фізкультхвилинка “А Рам Зам-Зам”

 

Танцюйте, співайте і веселіться разом! Слова, що легко запам’ятовуються, і радісна мелодія припадуть вам до душі.

7. Вправа “Прочитай і дізнайся”

 

Прочитайте і дізнайтеся про флору й фауну урочища Холодний Яр (див. роздруківку “Прочитай і дізнайся”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Математичне завдання

 

Дідусь Андріани розповів, що в урочищі Холодний Яр на Черкащині є унікальна галявина підсніжника складчастого, занесеного до Червоної книги України. Цього року підсніжники розквітли 13 березня. Чи побачить Андріана їх на свій день народження 2 квітня, якщо зазвичай цвітіння триває 3 тижні? (підр. с. 107, завд. 7).

9. Перегляд відео “Весняний футаж. Підсніжники”

  • Які емоції у вас після перегляду цього відео? Чому?

Проблемне запитання після перегляду

  • Чи хотіли б ви мати великий гарний букет цих квітів?

Я хотів би / хотіла б мати букет, тому що…

Я не хотів би / не хотіла б мати букет, тому що…

10. Репортаж “У Холодному Яру масово зацвіли рідкісні підсніжники”

  • На що звертають увагу в цьому відео?
  • Про що ми маємо пам’ятати, коли йдемо до лісу? Чому?

11. Слухання “Казки про підсніжник”

  • Про що розповідає казка?
  • До кого звертався сніг за кольором?
  • Як пояснювали свою відмову квіти?
  • Хто дав колір снігу?
  • Як ви зрозуміли, чому в снігу різне ставлення до квітів?

12. Творча робота

 

Виготовте композицію “Підсніжники” з паперу за інструкцією.

Матеріали: кольоровий картон, аркуші білого й зеленого кольорів, 3 трубочки для коктейлю, клей ПВА, ножиці.

13. Вправа “Оціни”

 

Оцініть свої вміння працювати самостійно за інструкцією.


14. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • У якому унікальному куточку Черкащини ми побували?
  • Що вас вразило / здивувало під час віртуальної подорожі?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної