ТЕМА 8. Погода

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. Золоте й солодке

УРОК 25. Дощ як неочікуваний подарунок.
Що робити, коли надворі дощ?

Мета

  • формувати уявлення про те, звідки береться дощ;
  • закріпити знання про стани води, види хмар, колообіг води у природі;
  • формувати вміння висловлювати власну думку;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння працювати з простим медіатекстом;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • проявляє ініціативу, продуктивно співпрацює з членами групи, точно висловлює думки під час спільної навчально-пізнавальної діяльності;
  • знає, у яких станах перебуває вода;
  • знає, як відбувається колообіг води у природі;
  • розрізняє види хмар;
  • знає, з яких хмар може піти дощ.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

Моє серденько тріпоче —
З усіма дружити хоче!
Раз рука, два рука,
Сила в нас ого яка!

Уявіть, що у ваших долоньках — дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поруч із вами.

2. Вірш Андрія Малишка “Дощик”

 

Педагог читає вірш на фоні шуму дощу.

ЗАВАНТАЖИТИ ЗВУК ДОЩУ

Дощик

Вихопивсь дощик поміж заграв:
Чоботи сині, синя сорочка,
Сині мелодії понапинав
З неба широкого аж до листочка;
Синіми стрілами закресав,
Сині листочки дрібно писав —
Людям, озерам, лукам за обрій,
Ох і смішний же!
І добрий-добрий!
І запроторились водні гущі,
І посміхнулися темні пущі,
Навіть дуби із важкої породи
Чухали голови від насолоди.
…Вихопивсь дощик поміж заграв.

  • Про яке природне явище написав Андрій Малишко у вірші?
  • Яким ви уявляли дощ, коли слухали вірш? Чому?
  • Який у вас настрій після читання вірша?
  • Який настрій у вас буває під час дощу? Чому?

3. Вправа “Дай відповідь”

 

Коли жевжоліт пролітав над Черкасами, Пузлик побачив в ілюмінатор, що пішов дощ. “Звідки він береться?” — поцікавився жевжик. Як ви йому відповіли б? (підр. с. 108, завд. 1).

Перевірте, чи правильно ви міркували — прочитайте пояснення на с. 108.

4. Повідомлення теми уроку

 

Чи здогадалися ви, про що говоритимемо сьогодні на уроці?

Ми разом із жевжиками продовжуємо мандрівку Черкащиною. Дізнаємося, звідки береться дощ, і поміркуємо, що робити, коли надворі дощ.

5. Хмара слів “Дощ”

 

Заповніть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Дощ»”).

  • Попрацюйте в парах. Прочитайте хмару слів свого сусіда / своєї сусідки. Чи є у вас однакові слова?
  • Якими словами ваші хмари різняться? У ваших хмарах більше спільного чи відмінного? Як ви думаєте, чому?
  • Запишіть синоніми до слова дощ.

    Перевірте себе

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Вправа “Знайди пояснення”

 

Прочитайте фразеологізми та доберіть до них пояснення.

Дощ як із відра —

Курячий дощ —

Золотий дощ —

Як свиня в дощ —

З дощу та під ринву —

Довідка: дощ у сонячну погоду; брудний; очікуваний, бажаний дощ; від однієї небезпеки до іншої; сильний дощ.

7. Відеопояснення “Як утворюється дощ”

 

Уважно перегляньте відео.

  • Хто може пояснити, як утворюється дощ?
  • Які факти вас зацікавили?

8. Спостереження “Крапля води”

  • Як ви гадаєте, на що схожі краплі води?

Перегляньте відео й перевірте свої міркування.

  • То на що ж схожі краплі води?
  • З чим їх можна порівняти?

Методичні поради

Запитайте дітей, чи однакові за розміром краплі дощу. Як вони можуть перевірити свої припущення? За можливості проведіть дослідження, описані у підручнику на с. 108, завд. 2 або запропонуйте дітям під час дощу провести це дослідження самостійно й перевірити свої припущення.

9. Фізкультхвилинка “Австралійський дощ”

10. Вправа “Вартість покупки”

 

Олеся дуже любить гуляти надворі, коли накрапає дощ. Мама купила доньці гумаки й дощовик. Визначте вартість покупки (підр. с. 108, завд. 3).

А) 522 грн

Б) 520 грн

В) 518 грн

11. Вправа “Доповни”

 

Зоя запитала друзів, що вони роблять, коли надворі дощ. Прочитайте їхні відповіді й доповніть своїми варіантами (підр. с. 109, завд. 4).

  • Напишіть або намалюйте, що ви робите, коли надворі дощ (зош. с. 53, завд. 1)

12. Вправа “Поміркуй”

 

Олексій розповів друзям, що планує виготовити лепбук про Тараса Шевченка, оскільки Черкащину вважають Шевченковим краєм. Як ви гадаєте, чому? (підр. с. 109, завд. 5).

13. Онлайн-вправа “Вікторина знавців життєвого шляху Тараса Шевченка”

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

14. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?

2

Вправа “Обома руками”.

Наведіть малюнок обома руками. Розмалюйте його тими кольорами, які передають ваш настрій (зош. с. 53, завд. 3)

  • Які відкриття ви зробили під час сьогоднішньої подорожі?
  • Про які цікавинки сьогоднішнього уроку розкажете своїм рідним?

15. Домашнє завдання

 

Виготовте свій лепбук про Тараса Шевченка. Презентуйте його однокласникам та однокласницям.

Оцініть процес створення лепбука, давши відповіді на запитання.

  • Чи складно було знайти інформацію?
  • Чим цінні знання й уміння, яких ви набули під час складання лепбука?
  • Що в роботі вам сподобалося, а що — ні?
  • Які ще цікаві творчі проєкти про Тараса Шевченка вам хотілося б організувати?

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної