ТЕМА 8. Погода

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Диво-зернятко

УРОК 4. Складники погоди.
Що таке погода?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
  • ознайомити з поняттям “погода” та її складниками;
  • вчити дітей усвідомлено, виразно читати прозові твори, розвивати вміння аналізувати тексти;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • удосконалювати вміння ділити текст на частини, називати їх;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати інтерес до пізнання природи, працелюбність, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
  • систематизує та узагальнює інформацію;
  • знає, що таке погода, її складники.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на весь день.

Для того, щоб упоратися на уроці із завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:

Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.

2. Вправа “Очікування”

 

Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

А я, своєю чергою, сподіваюся, що ви будете правильно й чітко висловлювати та обґрунтовувати свої думки, злагоджено працювати, робити висновки. Які риси характеру для цього вам потрібні? (Спостережливість, наполегливість, віра у свої сили та можливості).

3. Вправа “Доповни”

 

Прочитайте текст і доповніть його наліпками (зош. с. 42, завд. 2).

4. Вправа “Продовж розповідь”

 

Розгляньте наліпки, які залишилися, придумайте та запишіть продовження оповідки, скориставшись ними (зош. с. 42, завд. 3).

5. Вправа “Добери слова”

 

Доберіть 3-4 прикметники, які допоможуть описати погоду.

Погода (яка?) …, …, …, … .

6. Повідомлення теми уроку

 

Про неї кажуть: гарна, примхлива, дощова, тепла. Можна дібрати ще багато слів для її характеристики. З поняттям “погода” ми стикаємося щодня. Адже від стану погоди залежить робота людей у різних сферах — весняні / осінні роботи на полях, щедрий урожай, робота авіації. Та й ми, коли йдемо кудись, зважаємо на погоду. Стан погоди підказує, що нам слід одягти, виходячи з дому.

Ми продовжимо подорож разом із жевжиками Херсонською областю і дізнаємося, що таке погода, які є показники погоди, як, де, за допомогою яких приладів визначають або прогнозують погоду.

7. Хмара слів “Погода”

 

Що ви знаєте про погоду? Доповніть хмару слів (зош. с. 42, завд. 1).

8. Фізкультхвилинка

 

“Весела руханка для дітей”.

9. Вправа “Поміркуй”

 

Напередодні поїздки до Херсона Блискавка поцікавилася, яка ж там погода. “Сьогодні вітряно, небо вкрите сірими хмарами, накрапає невеликий дощ, температура повітря +8°С”, — відповів Номул. Поміркуйте, навіщо Блискавці знати прогноз погоди. А як ви дізнаєтеся про погоду? (підр. с. 89, завд. 1).

10. Вправа “Розкажи”

 

Що таке погода? Розкажіть (підр. с. 89, завд. 2).

Перевірте за підручником, чи правильно ви дали визначення погоді.

Погода — це стан атмосфери: температура повітря, опади, вітер, хмарність, вологість. Усе це досліджують фахівці — метеорологи. Тих із них, хто складає прогноз погоди, називають синоптиками.

Інформація для вчителя

Слово “погода” широко використовується в повсякденному житті. Найчастіше ми його чуємо по телебаченню, коли йдеться про температуру повітря, опади, атмосферний тиск. Погодою називають стан нижнього шару атмосфери в певній місцевості в деякий момент або протягом якого-небудь періоду часу. Вона є результатом безлічі процесів, що відбуваються на Землі, і впливає не тільки на самопочуття, але й на господарську діяльність людини. Погоду характеризують температурою приземного шару повітря, атмосферним тиском, вологістю повітря, силою і напрямом вітру, хмарністю, атмосферними опадами.

11. Вправа “Пригадай”

Розгляньте схему і назвіть складники погоди.

  • За допомогою якого приладу визначають температуру повітря?
  • Що таке вітер?
  • Які бувають опади?
  • Які явища природи ви знаєте?
  • Як ви вважаєте, що найбільше впливає на погоду? Чому?
  • Які показники допоможуть схарактеризувати погоду?

12. Вправа “Заповни таблицю”

 

Оленка захоплюється грою на скрипці. Її старший брат запропонував 10 квітня піти разом до Херсонської обласної філармонії на вечір скрипкової музики (підр. с. 89, завд. 3).

  • Довідайтеся, яку погоду передбачають цього дня в Херсоні.
  • А яка погода буде у вашому населеному пункті? Заповніть таблицю (див. роздруківку “Погода в моєму населеному пункті”).
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

13. Онлайн вправа “Знайди слова”

 

Знайдіть слова, що стосуються теми “Погода”.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

14. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?

2

Вправа “Незакінчене речення”.

Було цікаво…
Було складно…
Я дізнався / дізналася…
Мені сподобалося…
Мені хотілося б…



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної