ТЕМА 4. Факти і таємниці
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. У центрі керування
УРОК 1. Факти навколо нас.
Що ми будемо вивчати протягом місяця?
Мета
- повторити, що таке факти, чим факти відрізняються від здогадок;
- формувати уявлення про медичні заклади (зокрема поліклініку), спеціальності лікарів;
- з’ясувати, коли до яких лікарів потрібно звертатися;
- актуалізувати знання про будову слова, формувати уявлення про будову слів іншомовного походження, зокрема про значення частинки “полі-”;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до вивчення людського організму.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця пояснює значення слова “поліклініка”, знає, в яких випадках варто звертатися до поліклініки, а в яких — до інших медичних служб / установ;
- називає зимові свята, знає про традиції відзначення зимових свят в Україні;
- пояснює, що таке факти, чим вони відрізняються від суджень / здогадок;
- здійснює самостійний пошук інформації, виокремлює факти з медіатекстів;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію, виділяє головне.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- м’ячик, конструктор “Лего”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Створімо собі гарний настрій. Знайдіть очима сусіда / сусідку й посміхніться так, щоб стало приємно і йому / їй, і вам. |
2. Вправа “Башточка побажань”
|
Діти говорять одне одному побажання, по черзі вибирають цеглинку “Лего” того кольору, що відповідає їхньому настрою, та викладають башточку.
|
3. Вправа “Дай відповідь”
|
Учитель / учителька по черзі кидає м’яч дітям. Той / та, хто його впіймає, має дати відповідь на одне із запитань:
|
4. Онлайн-вправа “Зима-чарівниця”
|
Виберіть слова / зображення, що характеризують кожний зимовий місяць. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ
|
5. Вправа “Знайди спільне
|
Прочитайте слова. Пригадайте, як називаються такі слова (зош., с. 48, завд. 1).
|
6. Вправа “Три цікавих факти”
|
Запишіть три цікавих факти про зиму. Зачитайте свої нотатки в класі (зош., с. 48, завд. 2). |
Методичні порадиДля виконання цієї вправи діти можуть скористатися смартфонами. Об’єднайте їх у групи або у пари і попросіть протягом 5–7 хвилин пошукати в інтернеті і записати у зошит 3 цікавих факти про зиму. Зверніть увагу, що записувати потрібно коротко — тільки головне. Послухайте всім класом, які факти знайшли діти. Попросіть учнів визначити, які факти були для них цікавішими і чому. |
7. Вправа “Прочитай і доповни”
|
Прочитайте текст про таємниці, які приховує зима, й доповніть його наліпками (зош., с. 48, завд. 3).
|
8. Фізкультхвилинка “Скік та скок”
|
9. Повідомлення теми місяця
Вивчаючи цю тему, ви:
|
10. Таблиця ЗХД
|
Пригадайте, що ви вже знаєте про організм людини і про що б хотіли дізнатися ще. Заповніть дві перші колонки таблиці. |
Методичні порадиЗапишіть на окремому аркуші запитання, на які діти хочуть дізнатися відповіді, і прикріпіть їх на видному місці. Під час вивчення теми повертайтеся до нього і цікавтеся у дітей, чи отримали вони відповіді на свої запитання. |
11. Робота з сюжетною картиною (підр., с. 106–107)
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
Запитання та завдання для обговорення:
Інформація для вчителя Поліклініка — медична установа, що здійснює позалікарняне лікувально-профілактичне обслуговування людей (тобто люди приходять на медогляд, щоб упевнитись, що зі здоров’ям все гаразд, а якщо захворіли — лікуються вдома, а не в лікарні). У поліклініці люди можуть звернутися до лікаря — фахівця в певному напрямі: стоматолога, окуліста, кардіолога тощо. Від інших медичних установ поліклініка відрізняється тим, що в ній працюють лікарі різних спеціальностей: терапевт, хірург, травматолог, окуліст, стоматолог, рентгенолог тощо. Слово “поліклініка” дуже цікаве за своєю будовою. Частинка “полі” походить із грецької і означає “багато”. Тобто слово “поліклініка” можна було б розшифрувати як “багато клінік в одній”. “Поліклініка” — не єдине слово, яке містить частинку “полі”. Наприклад, “полівітамін” (у таблетці кілька вітамінів), “політехнічний інститут” (заклад, де навчають багатьох технічних спеціальностей), “полілог” (коли співрозмовників більше, ніж два) тощо. |
12. Онлайн-вправа “У поліклініці”
|
Розгляньте на сюжетній картині кабінети лікарів та пригадайте, як називають кожного з цих спеціалістів. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
13. Рефлексія настрою
|
14. Вправа “Веселі фразеологізми”
|
А тепер я читатиму фразеологізми, а ви уважно слухатимете. Коли ви чуєте фразеологізм, який добре описує вашу роботу на сьогоднішньому уроці, — підіймайте руку. Отже, хто з вас сьогодні на уроці… Бив / била байдики?
|