ТЕМА 4. Факти і таємниці
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. М’язи та кістки
УРОК 10. Досліджуємо скелет детальніше.
Що таке опорно-рухова система?
Мета
- поглибити знання дітей про опорно-руховий апарат, його частини та значення;
- розширити знання про будову скелета;
- дослідити значення м’язів, користь фізкультури для опорно-рухової системи та здоров’я в цілому;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до вивчення організму людини.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця знає елементи опорно-рухової частини та їх функції;
- розмірковує про значення фізичних вправ для життя та здоров’я людини, пояснює важливість розвитку м’язів;
- розповідає, що таке скелет, яке його значення в організмі людини;
- називає частини скелета та його основні кістки;
- відтворює будову скелета, використовуючи навчальну модель;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію природознавчого змісту з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківка “Скелет та його частини”;
- для аплікації: кольорові аркуші А4, ножиці, клей.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
Моє серденько тріпоче —
Уявіть, що у ваших долоньках — жменька гарного настрою. Поділіться ним, щоб зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд із вами. |
2. Вправа “Фотограф”
|
Уявіть, що ви фотографи. Яку світлину сьогоднішнього ранку ви зробили б — кольорову чи чорно-білу? Чому? Що б ви зафіксували на своїй світлині? |
3. Вправа “5 слів”
|
Пригадайте тему нашої подорожі і те, про що ми вже дізналися. Запишіть у звичайний зошит 5 слів, які ви запам’ятали з цієї теми. Поясніть свій вибір. |
4. Вправа “Істинні, хибні”
|
Послухайте твердження про опорно-рухову систему людини і визначте, які з них істинні, а які хибні.
|
5. Онлайн-вправа “Скелет людини”
|
Пригадайте та позначте на малюнку частини скелета людини. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
6. Вправа “Підпиши”
|
Скелет складається з окремих “будівельних елементів” — кісток. Розгляньте малюнок. Назви яких кісток вам вже відомі? Підпишіть (зош., с. 53, завд. 1).
|
7. Вправа “Роздивись і розкажи”
|
У кабінеті ортопеда під час профілактичного огляду Павло побачив на стіні зображення скелета людини. З яких кісток він складається? Розкажіть (підр., с. 118, завд. 1).
Довідничок: Кістки утворюють скелет. Він є опорою для тіла і захищає внутрішні органи від механічних пошкоджень. Скелет не може рухатися сам: у цьому йому допомагають м’язи, прикріплені до кісток. Кістки та м’язи разом із хрящами, суглобами і зв’язками утворюють опорнорухову систему людини.
|
8. Руханка “Pen, Eraser and Pencil Dance”
|
9. Вправа “Кісткова математика”
1 |
Лікар розказав Павлові, що найбільше кісток у новонароджених дітей — близько 270. У міру того, як дитина росте, деякі кісточки зростаються. І в дорослої людини їх залишається 206. На скільки більше кісток у скелеті новонародженої дитини? (підр., с. 119, завд. 2) |
2 |
Відомо, що людина росте до 17–25 років, а після 40 починає “рости вниз”: кожні 10 років її зріст зменшується приблизно на 1 см. Причина цього — висихання хрящів у суглобах і хребті. Визначте, яким заввишки буде чоловік у 70 років, якщо у 39 його зріст — 1 м 86 см (підр., с. 119, завд. 3). |
10. Створення аплікації “Скелет та його частини”
|
Завдання:
|
Методичні порадиОбговоріть з дітьми, чим ця робота відрізняється від моделювання скелета, що ми виконували на минулому уроці, а чим схожа. Зразок роботи учнів 4–А класу (вчитель Тетяна Гуркіна, Шабівська ЗОШ № 2). Приклад виконаної роботи |
11. Рефлексія
|