ТЕМА 4. Факти і таємниці
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Там, де зароджується життя
УРОК 16. Дівчатка та хлопчики.
Як я з’явився / з’явилася на світ?
Мета
- спонукати до роздумів про унікальність, індивідуальність та важливість кожної людини незалежно від статі;
- формувати уявлення про поняття “стереотипи” та “гендер”;
- дослідити риси та захоплення хлопчиків та дівчат класу, виявити спільне;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати вміння підтримувати доброзичливі стосунки з однокласниками / однокласницями.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця спілкується з дітьми іншої статі, демонструючи повагу, приязнь та щирість у стосунках;
- розуміє, що таке стереотипи, знає про позитивний та негативний вплив стереотипів на життя людей;
- пояснює, що кожна людина є унікальною і має власні риси і здібності;
- усвідомлює та відстоює своє право на самовираження і реалізацію власних здібностей незалежно від гендеру;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- звичайний зошит;
- подарункова коробочка;
- для колажів: аркуші формату А2 або А3;
- роздруківки “Шукаємо спільне”, “Оціни”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вітання “Таємні коди” Ми сьогодні будемо вітатися не словами, а таємними кодами. Запропонуйте свої варіанти, наприклад: оплеск і два кліпання очима. Так по черзі передаємо вітання, доки дитина, що віталася першою, не отримає зворотне послання. |
Методичні порадиВітатися можна в колі. Розпочати вітання може вчитель, як зразок показати свій код. Тоді останнє привітання має бути для вчителя. Через деякий час можна ускладнити завдання: треба повторити код, який показав сусід, а тоді передати свій. |
2 |
Вправа “Подарунок” Коли йдуть чи їдуть у гості, часто беруть подарунок, аби потішити господаря. Яку річ ви б подарували своєму новому другові / новій подрузі? Є одна умова: її назва має починатися на ту саму букву, що й ваше ім’я. Передаючи подарункові коробочки одне одному, говоримо: “Я подарую … , тому що хочу, щоб …”. |
Методичні порадиДіти із задоволенням передаватимуть яскраву подарункову коробочку і пропонуватимуть свої варіанти подарунків. Зверніть увагу, що це можуть бути не тільки реальні предмети, а й фантастичні. Наприклад, дитина може сказати: “Я подарую тюльпани, тому що хочу, щоб навколо було гарно”. Або: “Я подарую оберіг, тому що хочу, щоб він захищав від негараздів”. |
2. Вправа “Продовж речення”
|
Пригадайте, про що ми дізналися на минулому уроці, і продовжте речення. На минулому уроці я дізналася / дізнався… .
|
3. Повідомлення теми уроку
|
Подивіться на це фото. Як ви гадаєте, це хлопчик чи дівчинка? Чи можливо це визначити? Чому?
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про вас — хлопчиків та дівчаток. Поміркуємо, наскільки ви відрізняєтеся одне від одного і чи справді це залежить від статі. |
4. Вправа “Проста математика”
|
Бліц-опитування — відповідаємо швидко і точно. Розпочали!
|
5. Вправа “Власні приклади”
|
Моллі замислилася, чи багато відмінностей між чоловіками і жінками, хлопчиками і дівчатками. Поспостерігавши за однолітками, вона виявила чимало спільного (підр., с. 125, завд. 2).
|
6. Фізкультхвилинка “А Рам-Зам-Зам”
|
Танцюйте, співайте і веселіться разом із персонажами фізкультхвилинки! Пісня, що легко запам’ятовується, та радісна мелодія припадуть вам до душі. Доберіть власні рухи до оригінальної музики.
|
7. Перегляд відео “Стать і гендер”
|
Мабуть, вам уже неодноразово доводилося чути слово “гендер”. Але що воно означає? На це питання важко відповісти навіть дорослим. Здається, що гендер — це якийсь синонім до слова “стать”. Але все трохи цікавіше. Згадайте, про що ми говорили на початку уроку. Зовні ми не так вже й сильно відрізнялися б одне від одного… якби не одяг. Проте, крім одягу, є ще купа речей, які звикли ділити на “дівчачі” та “хлопчачі”: заняття, іграшки тощо. Але чому так відбувається? Невже так багато залежить від статі? Ну… майже. Але не від статі, а від гендеру. То що ж це таке? |
8. Вправа “Поясни свою позицію”
|
Макс припустив, що хлопчики сильніші та кмітливіші від дівчаток. Чи погоджуєтеся ви з ним? Чому? (підр., с. 125, завд. 3) Відео “Гендерні стереотипи”
Онлайн-вправа “Славетні українці та українки” ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
9. Дослідження “Шукаємо спільне” (див. роздруківку “Шукаємо спільне”)
Методичні порадиДіти об’єднуються в групи по 7—10 осіб (необхідно, щоб усі були різностатевими). Протягом 5 хвилин команда виконує мінідослідження: кожна дитина пише у колонці, яка відповідає її статі, 2 свої основні риси характеру та 2 улюблені справи. Це може бути будь-що: з рис характеру — уважність, почуття гумору тощо; зі справ — малювання, комп’ютерні ігри, прогулянки з друзями… ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУВажливо: зверніть увагу на те, що діти мають чесно писати саме про свої риси характеру та про свої улюблені справи, а не про ті, що більше відповідають очікуванням дорослих. Якщо якийсь запис повторюється в одній колонці, його треба підкреслити. Якщо у різних — обвести. Коли визначений час спливе, групи презентують свої результати та аналізують їх:
Після того, як усі групи презентують свої роботи, разом порівняйте результати і зробіть висновки: які в нас є хлопчики? А які дівчатка? Чи можна сказати, що всім хлопчикам притаманна якась спільна риса? А дівчаткам? А всім разом? |
|
Насправді не існує розподілу на “жіночі” та “чоловічі” справи, професії, ігри. Тож кожен може обирати те, що йому до вподоби. І ви теж. |
10. Вправа “Оціни”
|
Оцініть співпрацю учасників та учасниць вашої групи. Позначте твердження, які характеризують вашу роботу. В кінці обведіть відповідний смайлик (див. роздруківку “Оціни”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
11. Колаж “Ми різні”
Методичні порадиЗаздалегідь попросіть кожного з дітей принести зображення, вирізки з журналів тощо на тему своїх захоплень. Мета роботи — показати, наскільки різними і нетиповими можуть бути захоплення як хлопчиків, так і дівчаток. Об’єднайте дітей у групи — кожна працює над своїм колажем. Можна створити колажі “Захоплення хлопчиків”, “Захоплення дівчаток”, “Захоплення хлопчиків і дівчаток”. Після презентації робіт влаштуйте виставку колажів у класі. |
12. Рефлексія
|