ТЕМА 4. Факти і таємниці
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Там, де зароджується життя
УРОК 17. Знайомтеся: новонароджений.
Як я з’явився / з’явилася на світ?
Мета
- продовжувати формувати уявлення про те, як зароджується життя людини, як дитина росте і розвивається;
- спонукати дітей замислитися про диво життя, його цінність і неповторність;
- розвивати інтерес до нових відкриттів, здатність до самостійного навчання;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до вивчення людського організму.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця описує, як зароджується життя людини, відбувається її розвиток і дорослішання;
- розуміє цінність і неповторність життя людини;
- виявляє інтерес до вивчення природознавчих тем, ставить запитання;
- виконує проєкт за заданим планом / зразком;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- роздруківка “Хмара слів «Новонароджений малюк»”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Привітайте одне одного і побажайте щось приємне, щоб спогади про це бажання підтримували гарний настрій цілий день. Налаштуйтесь на позитивну і плідну роботу з руханкою “Якщо ти щасливий”. |
2. Аутотренінг
|
Сядьте зручно, заплющте очі і повторюйте за мною: “Я в школі, я на уроці. Я радію цьому. Увага моя зростає. Я зосереджуюся. Моє мислення ясне. Я хочу дізнатися багато нового. Я працюю”. |
3. Вправа “Збери слово”
|
Прочитайте слово за стрілочками. Що у вас вийшло?
|
4. Цікаві факти про немовлят
|
Кожні три секунди у світі народжується нова людина. Саме тому я пропоную вам послухати деякі дивовижні факти про немовлят, які змусять вас замислитись про диво життя і поглянути на малюків трохи по-іншому.
|
5. Повідомлення теми уроку
|
Діти ніколи не припиняють бути допитливими — навіть тоді, коли виростають. Продовжуючи мандри разом із Максом і Моллі, ми дізнаємося багато цікавого про немовлят. |
6. Вправа “Розкажи”
|
Зоряна обговорювала з мамою те, як вона росла в маминому животику. Розгляньте схему. Які факти вона розкриває? Розкажіть (підр., с. 126, завд. 1).
Інформація для вчителя Всі органи і системи вже сформовані на 23—24 тижні вагітності. У цей період дитинка важить 500—700 г. |
7. Вправа “Розглянь і поміркуй”
|
Придивімося уважніше до новонародженого, якому від появи на світ зовсім трошки — 1 доба. Він нагадує астронавта, який після перебування в невагомості раптом опинився в обіймах земного тяжіння. Навколишні звуки здаються йому оглушливими, світло — сліпуче яскравим, запахи — дуже сильними. Добре, що малюк швидко звикає до непростої “земної” обстановки — так мудро все влаштувала природа. Єдиний спосіб комунікувати з навколишнім світом для малюка — плач. У малюка немає інших способів подати сигнал про яку-небудь потребу. Новонароджений дуже часто їсть — приблизно кожні 2 години. За один прийом він випиває всього 10 мл маминого молока (можна показати у пляшечці, скільки це).
Інформація для вчителя Спить малюк близько 18 годин на добу, у тому числі вдень по півтори-дві години. Щоб заснути, новонародженому не потрібна тиша. За час життя в маминому животі він “спав” під цілий акомпанемент звуків: стукіт серця, бурчання живота, найрізноманітніші зовнішні шуми. Маляті допомагає заснути який-небудь ритмічний монотонний звук – наприклад, голосне цокання годинника. Прокидається дитинка 5-6 разів на добу, приблизно за годину засинає знову. Годування відбувається 8 разів на добу, у тому числі двічі — уночі. |
8. Фізкультхвилинка
|
Увага! Тиха-тиха руханка, що не збудити немовлятка (та його маму). |
9. Вправа “Запиши ім’я”
|
Остап розповів своїй подрузі Каріні, що в нього народилася сестричка і сьогодні вони з татом їдуть у пологовий будинок забирати її і маму. Пригадайте абетку і запишіть ім’я новонародженої сестрички Остапа (зош., с. 57, завд. 1). |
10. Вправа “Дізнайся”
|
Виконайте дії і дізнайтеся, скільки важила сестричка Остапа при народженні (зош., с. 57, завд. 2). |
11. Хмара слів “Новонароджений малюк”
|
Пригадайте, що нового і цікавого ви дізналися про новонароджених малят, і створіть хмару слів (див. роздруківку “Хмара слів «Новонароджений малюк»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
12. Вправа “Сенкан”
|
Кожна людина, яка з’явилася на світ, є неповторною та унікальною особистістю. І ви також. Нехай кожен складе сенкан про себе (зош., с. 57, завд. 4). |
13. Рефлексія
|
14. Домашнє завдання (на вибір)
|
|
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |