ТЕМА 4. Факти і таємниці
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Там, де зароджується життя
УРОК 19. Наші думки та вчинки.
Як ми дорослішаємо?
Мета
- підготувати четвертокласників до вступу в підлітковий вік, заздалегідь пропрацювати можливі проблеми, що можуть виникнути у зв’язку з новим етапом життя дитини;
- допомогти кожній дитині проаналізувати свої стосунки з близькими, поміркувати, як уникати конфліктів у сім’ї та розв’язувати їх;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- ознайомити із змістом поняття “гормони”, значенням гормонів у житті людини;
- ознайомити з поняттями “ендокринна система”, “ендокринолог”;
- виховувати інтерес до вивчення людського організму.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця оцінює зміни у своєму тілі та зовнішньому вигляді як ознаки дорослішання;
- розпізнає та описує свої емоції, почуття, переживання;
- розуміє, як розв’язати конфлікт з ровесниками або членами сім'ї;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- розуміє, що таке гормони, яку роль вони відіграють в організмі людини;
- систематизує та узагальнює інформацію з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Підтримка”, “Долаємо непорозуміння”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
Якщо усміхнутися перехожому, він усміхнеться у відповідь.
|
2. Вправа “Підтримка”
|
У кожного є паперове сердечко (див. роздруківку “Підтримка”). Напишіть своєму сусіду / своїй сусідці на ньому слова підтримки: “Ти молодець, тому що…”. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
3. Вправа “Прочитай слово”
|
Пройдіть за стрілочками і прочитайте слово.
|
4. Репортаж із дитячого садка “Дитяча трибуна: діти дорослішають”
|
Від народження людина росте й невпинно змінюється. Зараз ви діти, але згодом станете дорослими… Чим же дорослі відрізняються від дітей? Чому ми дорослішаємо? Послухайте, які відповіді дають вихованці дитячого садка на ці та інші запитання.
|
5. Повідомлення теми уроку
|
Кожен із вас росте і змінюється. Придивіться до себе уважніше: ви вже не такі, якими були рік або два тому. За цей час ви підросли, у вас збільшився розмір одягу та взуття. Ці зміни добре помітно, якщо подивитися на себе в дзеркало. Проте є й інші зміни, які зовні не побачиш. Сьогодні ми розпочнемо дізнаватися, як же людина дорослішає. |
6. Вправа “Поміркуй і назви”
|
Іванка помітила, що іноді в неї та її друзів раптово змінюється настрій, і запитала старшого брата, чи це нормально. Марко відказав: “Просто ви дорослішаєте. В усьому винні гормони” (підр., с. 128, завд. 1). Прочитайте в підручнику інформацію про гормони і дайте відповіді на запитання.
Довідничок: Гормони — хімічні речовини, які виділяють спеціальні залози для керування різними процесами в організмі. У період дорослішання вони спричинюють певні зміни, через що ми можемо почуватися і поводитися незвично. Поступово ми звикаємо до змін перехідного віку, і гормони вже не керують нами так активно.
Інформація для вчителя Ви собі навіть не уявляєте, наскільки сильно гормони контролюють життя людини. Від емоцій і почуттів — до несвідомих рефлексів і процесів в організмі, яких ми не контролюємо. Дихання, серцевий ритм, пітливість, спрага — все це справа гормонів. Вони впливають на всі сфери нашого життя, змушують нас любити, хотіти, діяти або не діяти. Ось кілька найвідоміших гормонів:
За виділення гормонів у нашому організмі відповідає ендокринна система. Якщо з нею щось не так, по допомогу потрібно звернутися до лікаря-ендокринолога. |
7. Вправа “Поясни”
|
Юліана вирішила більше дізнатися про те, що відбувається у її організмі під час дорослішання. Дівчинка звернулася до мами, щоб обговорити всі питання, які її хвилюють. А до кого ви можете звернутися у такій ситуації? (зош., с. 58, завд. 2) |
8. Фізкультхвилинка
|
Відпочиньте, виконайте рухи під веселу пісеньку. |
9. Вправа “Обчисли”
|
У книгарні діти звернули увагу на посібники для дівчат і хлопців. Обчисліть вираз і довідайтеся, яка ціна кожного посібника (зош., с. 58, завд. 3). |
10. Відеорозмова “Дітям про підлітковий вік”
|
11. Робота з графічним органайзером “Долаємо непорозуміння”
|
Дуже важливо знати і розуміти себе, свій внутрішній світ. Якщо ви будете розуміти себе, то розумітимете інших людей, і навпаки: якщо будете розуміти інших людей, то краще розумітимете себе. Заповніть роздруківку (див. роздруківку “Долаємо непорозуміння”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
12. Вправа “Інсценізуй діалог”
|
9-річна Марина ділить кімнату з молодшою сестричкою Ганнусею. Останнім часом Марину дратує, коли сестричка бере без дозволу її особисті речі. У непорозуміннях між дівчатками рідні звинувачують саме Марину. Як їй розв’язати конфліктну ситуацію? Інсценізуйте в парі можливий діалог (підр., с. 129, завд. 4). |
13. Рефлексія
|