ТЕМА 4. Факти і таємниці
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. У центрі керування
УРОК 2. Пригода перша. “У центрі керування”.
Навіщо людині потрібна нервова система?
Мета
- формувати знання про складові нервової системи людини та про їх взаємодію;
- розвивати читацькі навички, вміння аналізувати прочитане, виокремлювати факти в художньому творі;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до вивчення людського організму.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця поназиває складові нервової системи людини, розуміє їх функції;
- із розумінням читає художній твір, стисло відтворює його зміст;
- виконує математичні обчислення в навчальних і життєвих ситуаціях;
- вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки із спостережень та досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію природознавчого змісту з різних джерел.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Думки”, “Хмара слів «Мозок»”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вправа “Думки” Пригадайте свій сьогоднішній ранок. З якими думками ви збиралися і йшли до школи? У кого є бажання поділитися своїми думками? Запишіть або намалюйте їх (див. роздруківку “Думки”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
Методичні порадиУ кожного на парті є аркуш із контурним малюнком голови. Всередині контуру, у верхній частині діти записують (або малюють) думки, які були в них вранці. Нижня частина залишається для підсумку уроку.
|
2. Вправа “Пригадай”
|
Прочитайте слова і поміркуйте, чи пов’язані вони між собою. Як саме?
|
3. Вправа “Передбачення”
|
4. Вправа “Збери слово з літер”
|
Розшифруйте слово і дізнайтеся, куди сьогодні потраплять наші герої і ми разом із ними. |
5. Повідомлення теми уроку
|
Ми продовжуємо подорож організмом людини. Дізнаємося, які ж нові пригоди чекають на Макса і Моллі, які таємниці людського організму вони відкриють. |
6. Опрацювання уривку “У центрі керування”
1 |
Читання уривку в парах (підр., с. 108) |
2 |
Вправа “Дай відповідь”
|
3 |
Вправа “Продовж речення”
Я думаю, що знайомство з нейроном викликало…
Я для себе відкрив / відкрила… |
7. Фізкультхвилинка “Овечка Доллі”
|
Потанцюйте разом із овечкою Доллі. Спробуйте під час танцю придумати свої рухи.
|
8. Хмара слів “Мозок”
|
З чим у вас асоціюється слово “мозок”? Створіть хмару слів. Поясніть, чому саме ці слова ви до неї вписали (див. роздруківку “Хмара слів «Мозок»”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
9. Онлайн-вправа “Центр керування”
|
Пригадайте уривок “У центрі керування” твору Керол Доннер (с. 108 підручника “Я досліджую світ”). Визначте істинні та хибні висловлювання. |
10. Вправа “Відтвори діалог”
|
Відтворіть діалог, який відбувся між персонажами твору, пронумерувавши репліки у відповідній послідовності (зош., с. 49, завд. 1). |
11. Перегляд відео “7 цікавих фактів про мозок”
|
Мозок — один із найзагадковіших органів людини. Перегляньте відео і дізнайтеся цікаві факти про мозок. Під час перегляду доповнюйте хмару слів.
|
12. Вправа “Мозкова математика”
|
Марічка довідалася, що маса головного мозку дитини молодшого шкільного віку майже така, як і в дорослої людини. Знайдіть значення виразу, і дізнаєтеся приблизну масу людського мозку (підр., с. 109, завд. 5). 12 кг 280 г + 15 кг 320 г – 26 кг 300 г |
13. Рефлексія
|
|
Вправа “Думки” Повернімося до вправи, яку ми виконували на початку уроку. Чи змінилися ваші думки? У нижній частині зображення запишіть, які вони тепер.
|
14. Домашнє завдання
|
Підготуйте виставу за змістом прочитаної пригоди (підр., с. 109, завд. 4).
|
Методичні порадиВ кінці уроку варто виділити час на те, щоб діти об’єдналися в групи, домовилися про вклад кожного у підготовку вистави і вже вдома та в позаурочний час продовжили роботу. Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |