ТЕМА 4. Факти і таємниці
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Шлях назовні
УРОКИ 26-27. Діагностувальна робота за темою “Факти і таємниці”.
Перевір себе
Методичні поради
За допомогою діагностувальної роботи ми перевіряємо природничі компетентності дітей, навички математичної грамотності, а також соціальну та здоров’язбережувальну компетентності.
Плануємо 1 урок відвести для виконання діагностувальної роботи, а на наступному — проаналізувати її разом з усім класом. Під час аналізування діагностувальної роботи можна використати завдання на с. 13 зошита з діагностувальних робіт.
Зробіть урок аналізування діагностувальної роботи цікавинкою місяця. Звичайно, це підсумок роботи за темою. Але ми не ставимо й не отримуємо оцінок, не критикуємо, а визначаємо, що вдалося, а що ні, радимося, разом розбираємо складні моменти, де виникли труднощі в багатьох учнів. Ми озираємося, щоб показати самим собі, що ми дізналися, чого цікавого навчилися. Ми маємо ще раз показати дітям, що здобуті знання знадобляться їм у житті. Діти розмірковують, що сподобалося, а що ні, що хочеться змінити.
Варто також звернути увагу на те, як діти оцінюють процес навчання, на їхню зацікавленість, прагнення працювати в команді тощо. І плануємо вивчення майбутньої теми з урахуванням досягнень дітей та їхніх бажань.
Обладнання
- зошит для діагностувальних робіт (с. 11-12);
- кольорові олівці;
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування. Хвилинка релаксації
Підніміть праву руку ті, чиє ім’я починається на голосний звук.
|
2. Повідомлення теми уроку
|
3. Як виконувати завдання
Методичні поради
Використовуйте для перевірки навчального поступу учнів зошит для діагностувальних робіт. Поясніть, що деякі завдання здаватимуться легкими, а деякі — дещо складнішими. Наголосіть на тому, що діти мають спробувати виконати всі завдання.
Якщо раптом дитина вирішить, що її відповідь неправильна, то вона має акуратно її закреслити й обрати іншу. Діти мають не лише обрати правильні відповіді, а й міркувати та висловлювати власні думки. Це можна робити усно і письмово.
Застосуйте метод самооцінювання “Світлофор”. Поясніть дітям, що виконавши кожне завдання, вони мають оцінити свої вміння і знання. Якщо було легко — намалювати і зафарбувати поряд із завданням зелений кружечок, виникли труднощі під час виконання (або просили допомоги) — жовтий кружечок, треба ще попрацювати (не виконали завдання) — червоний кружечок. Це дасть можливість порівняти самооцінювання дітей з вашим оцінюванням. Показником правильного самооцінювання може бути збіг в оцінках. Проте варто зважати на навчальні можливості дитини.
|
2 |
Завдання 2 Перша естафета — “Гусінь”. Усі учасники команди мають узяти одне одного за пояс, утворивши “гусінь”. Рухаючись якнайшвидше, вони повинні пройти вперед, обійти кеглю і повернутися назад бігом, але при цьому не розірвати “гусенички”. Уляна, Тарас і Юрко перемогли в естафеті. У кого з дітей правильна постава? Обґрунтуйте свою думку (зош. для ДР с. 11, завд. 2). Оцініть свої знання і вміння. Якщо було легко — намалюйте і зафарбуйте поряд із завданням зелений кружечок ●, виникли труднощі під час виконання (або просили допомоги) — жовтий кружечок ●, треба ще попрацювати (не виконали завдання) — червоний кружечок ●. |
3 |
Завдання 3 Потім суддя роздала учасникам тенісні ракетки і м’ячі. Завдання: відбивати м’яч ракеткою, доки він не впаде додолу. М’яч Мар’яна впав уже на третій секунді. Хлопчик розізлився, стиснув його з усієї сили і пожбурив у смітник. Як ви оцінюєте учинок Мар’яна? Яку пораду можете йому дати? (зош. для ДР с. 11, завд. 3) Оцініть свої знання і вміння. Якщо було легко — намалюйте і зафарбуйте поряд із завданням зелений кружечок ●, виникли труднощі під час виконання (або просили допомоги) — жовтий кружечок ●, треба ще попрацювати (не виконали завдання) — червоний кружечок ●. |
4 |
Завдання 4 Потім змагалися татусі — вони мали із заплющеними очима впізнати своїх дітей. Вкажіть органи чуття, які допомогли їм виконати це завдання (зош. для ДР с. 12, завд. 4). Оцініть свої знання і вміння. Якщо було легко — намалюйте і зафарбуйте поряд із завданням зелений кружечок ●, виникли труднощі під час виконання (або просили допомоги) — жовтий кружечок ●, треба ще попрацювати (не виконали завдання) — червоний кружечок ●. |
5 |
Завдання 5 Наступний конкурс — “Кенгуру”. Завдання просте. Команди шикуються перед стартовою лінією. Один учасник затискає м’яч між ногами і за сигналом стрибає до стійки і назад. Під час виконання вправи Володя впав і забив стегнову кістку. Де вона розташована? (зош. для ДР с. 12, завд. 5) Оцініть свої знання і вміння. Якщо було легко — намалюйте і зафарбуйте поряд із завданням зелений кружечок ●, виникли труднощі під час виконання (або просили допомоги) — жовтий кружечок ●, треба ще попрацювати (не виконали завдання) — червоний кружечок ●. |
6 |
Завдання 6 Після завершення свята Степан та його рідні проаналізували здобутки й слабкі місця своєї команди. Результати обговорення хлопчик записав у таблицю (зош. для ДР с. 12, завд. 6).
Оцініть свої знання і вміння. Якщо було легко — намалюйте і зафарбуйте поряд із завданням зелений кружечок ●, виникли труднощі під час виконання (або просили допомоги) — жовтий кружечок ●, треба ще попрацювати (не виконали завдання) — червоний кружечок ●. Перегляд відео “10 енергійних дитячих ігор та розваг вдома” Перегляньте відео і дізнайтеся, які ігри та розваги можна влаштовувати вдома. ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО
|
4. Підсумок
1 |
Рефлексія
|
2 |
Самооцінювання Оцініть свої успіхи під час виконання завдань.
|
5. Оцінювання вчителя
|
Оцінювання вчителя (див. роздруківку “Ключі оцінювання діагностувальної роботи № 4 з курсу “Я досліджую світ”, тема “Факти і таємниці””). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
Методичні поради
Головний інструмент, який використовується сьогодні для контролю — вербальне оцінювання. Навіщо воно потрібне? Щоб інформувати дітей про їхній рівень опанування теми, про якість виконання того чи іншого завдання. Навіщо інформувати? Щоб діти рухалися далі, розвивалися.
Як же зробити коментування якісним зворотним зв’язком, що сприятиме розвитку учня / учениці? Алгоритм дуже простий: треба дати відповіді на 2 запитання:
- Що вдалося добре?
- Що варто зробити інакше, змінити, додати?
Спершу обов’язково зазначте, що вдалося. Зосередьте увагу на конкретних досягненнях дитини, навіть якщо вони незначні. Після фіксування досягнень, перейдіть до планів на майбутнє. Зверніть увагу не на помилки учня / учениці, а на те, що слід змінити, зробити інакше. Треба допомогти дитині зрозуміти, куди і як рухатися далі. Запитайте, чи погоджується вона з вашими пропозиціями, чи спробує щось змінювати.
Якщо такий прийом буде застосовуватися не тільки під час діагностувальної роботи, а й на інших уроках, це допоможе дітям звикнути й надалі так само аналізувати і свою діяльність, і діяльність інших. Діти зможуть зосередитися на досягненнях і плануватимуть подальші кроки для самовдосконалення.