ТЕМА 4. Факти і таємниці
ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 4. Шлях назовні
УРОК 28. Підсумковий урок з теми “Факти і таємниці”.
Перевір себе
Мета
- узагальнити й систематизувати знання дітей з теми;
- допомогти учням відчути й усвідомити свої успіхи, мотивувати до подальшої плідної праці, виховувати пізнавальний інтерес;
- заповнити виявлені під час діагностувальної роботи прогалини в знаннях;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати інтерес до вивчення організму людини.
Очікувані результати навчання
- учень / учениця пригадує, узагальнює та систематизує вивчене раніше;
- розрізняє окремі системи органів людини за їхніми функціями (на прикладі опорно-рухової, травної, дихальної, серцево-судинної систем);
- розповідає про традицію виготовлення дідуха;
- створює виріб за інструкцією, дотримуючись правил безпеки;
- виявляє інтерес до досліджень;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- використовує відповідні емотикони для вираження своїх емоцій;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- роздруківка “Знайди слова”;
- зскринька, стікери, аркуші для вправи “Факти та вигадки”;
- для виготовлення гірлянди: клей ПВА, нитки, вазелін, голка, повітряні кульки.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Скринька поганого настрою” Чи в усіх сьогодні гарний настрій? В кого він не дуже добрий — пропоную швиденько (за 10-20 секунд) написати про нього на аркуші і позбутися на час уроку. |
Методичні порадиПеред початком уроку нагадайте дітям про “Скриньку поганого настрою”. Це звичайнісінька коробочка з відповідним написом. Запропонуйте дітям:
За необхідності запропонуйте розв’язати проблему індивідуально після уроків. Отже, тепер наш настрій добрий — розпочинаємо урок! |
2 |
Вправа “Мікрофон” Дайте відповіді на запитання “Який / яка я сьогодні?”. Розкажіть про себе. Наприклад, “Я сьогодні веселий, бо не спізнився до школи”. Або: “Я сьогодні впевнена, що дізнаюсь щось нове”. Діти передають одне одному уявний мікрофон і розповідають, які вони сьогодні. |
2. Повідомлення теми уроку
|
Чи сподобалися вам наші пізнавальні подорожі на уроках? Сподіваюся, ви готові ви продовжити мандрувати і досліджувати світ, відкривати нові таємниці. Але для цього ми маємо пригадати наші подорожі впродовж місяця й узагальнити знання, які ми здобули. |
3. Узагальнення й систематизація знань
1 |
Вправа “Факти та вигадки” |
Методичні порадиОб’єднайте дітей у групи. Запропонуйте кожній групі cкласти список тверджень з теми, в якому будуть факти і вигадки. Обмежте час виконання завдання — від 5 до 7 хвилин. Коли визначений час спливе, запропонуйте групам обмінятися аркушами. Кожна група (знову в межах визначеного часу — 3-4 хвилин) мусить визначити, які з тверджень у списку є істинними, а які — хибними. Наприкінці групи презентують роботу, обґрунтовуючи свій вибір. |
2 |
Вправа “Знайди слова” (див. роздруківку “Знайди слова”)
|
4. Онлайн-вправа “Підсумкове завдання за темою «Факти і таємниці»”
ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
5. Вправа “Відшукай слова”
|
Прочитайте визначення і відшукайте у таблиці відповідні слова (зош., с. 62, завд. 1). Із виділених букв складіть слово.
Інформація для вчителя 6 січня, на Святвечір, щойно здіймалася різдвяна зірка, до хати заносили святковий сніп — дідух. При цьому приказували: “Дідух — до хати, біда — з хати”. За традиціями, дідух — це останній обжинковий сніп. Виготовляли його всією родиною. Для цього брали цілі колоски жита, вівса, пшениці, льону. Прикрасами слугували сухі квіти, ягоди калини, різнокольорові стрічки, солома… Дідух — це символ доброго врожаю, миру й злагоди в родині, достатку в домі. Традиція ставити цей оберіг в оселі на покуті походить із дуже давніх часів. Святковий сніп перебував у хаті протягом тижня (подекуди навіть до Водохреща). Наші предки вірили, що він впускає до хати святковий настрій, мир, добробут і затишок. |
6. Вправа “Оціни”
|
Оцініть, наскільки добре ви виконали завдання (зош., с. 62, завд. 2). |
7. Перегляд відео “Відновлення традиції плетіння дідуха на Закарпатті”
|
Перегляньте відео про традиції плетіння дідуха. |
8. Фізкультхвилинка “Україно, ми твоя надія”
|
9. Перегляд репортажу “Як виготовляють новорічні прикраси”
|
Перегляньте відео і дізнайтеся, як виготовляють сучасні новорічні прикраси. |
10. Виготовлення гірлянди
|
До Нового року тато зробив для Полінки гірлянду. Оздобте і ви свій клас такою прикрасою (підр., с. 127 завд. 3). Підготуйте: клей ПВА, нитки, вазелін, голку, повітряні кульки.
|
Методичні порадиОб’єднайте дітей у групи і запропонуйте зробити гірлянду за інструкцією. Якщо часу на уроці буде недостатньо, можна виконати завдання вдома. Наступного дня діти зможуть принести у клас виготовлені гірлянди і презентувати свою роботу. |
11. Рефлексія
|
|
Вправа “Продовж речення” (зош., с. 62, завд. 3) Продовжте речення. У темі “Факти і таємниці” найцікавішим було…. |