Що має знати кожен учитель про вибір підручників
Лист МОН України від 24.04.2025 № 1/5722-25
Підготовлено відповідно до оригіналу документу у форматі pdf.
Хто має право безоплатно отримувати підручники від держави?
Держава безоплатно забезпечує підручниками здобувачів повної загальної середньої освіти, незалежно від форми навчання, і педагогічних працівників відповідних закладів освіти.
Як часто школи отримують нові підручники від держави і на який строк?
Видання підручників з окремого навчального предмета (інтегрованого курсу) здійснюється один раз на п’ять навчальних років. Строк використання підручників становить п’ять навчальних років.
Яка установа відповідає за проведення конкурсного відбору підручників у 2024-2025 н.р.?
Наказами МОН від 30.09.2024 р. №№ 1388 (8 клас), 1396 (1 клас), 1397 (2 клас), 1398 (3 клас) визначено, що конкурсні відбори підручників у 2024-2025 навчальному році проводить Державна установа “Український інститут розвитку освіти” (далі — УІРО).
Конкурсний відбір підручників
проводиться на засадах
відкритості, прозорості, гласності.
Хто визначає, які підручники надійдуть до конкретного закладу освіти?
Вибір підручників з кожного навчального предмету (інтегрованого курсу) здійснюють безпосередньо вчителі закладу освіти, які викладають цей предмет (інтегрований курс), після ознайомлення з електронними версіями підручників, поданих на конкурс.
Де вчителі можуть ознайомитися з усіма підручниками, які беруть участь у конкурсі?
Електронні версії підручників, які пропонуються вчителю для вибору, а також відеопрезентації авторських концепцій підручників розміщені на офіційному сайті УІРО у вільному доступі, а також на сайтах видавництв.
Ознайомитися з підручниками Видавництва “Світич”, інтерактивними електронними додатками до них, а також комплексним методичним супроводом можна за посиланнями — 1-2 класи, 3 клас, 8 клас.
Важливі дати вибору підручників у 2024-2025 н.р.
З 17 по 22 березня 2025 р. — учителі початкової школи роблять свій вибір на засіданні педагогічної ради, заклад освіти заповнює форму вибору підручників 1-2 класів та передає її до органу управління освітою.
27 березня — 2 квітня 2025 р. — учителі середньої школи роблять свій вибір щодо підручників 8 класів.
7 квітня — 12 квітня 2025 р. — учителі роблять свій вибір щодо підручників 3 класів.
Чи має право районне управління освіти пропонувати конкретний підручник?
Будь-який вплив на вибір підручників педагогічними працівниками заборонений. Жодна особа чи установа, зокрема орган управління освіти, не має права нав’язувати учителям вибір того чи іншого підручника.
Яка роль керівника закладу освіти у виборі підручників учителями?
Керівникам ЗЗСО необхідно забезпечити проведення в закладах освіти заходів, на яких ознайомити членів педагогічного колективу з метою і завданнями щодо вибору підручників. Будь-який вплив на вибір підручників учителями, які викладатимуть відповідний предмет (інтегрований курс) заборонений.
Чи може керівник закладу освіти, управління освіти, обласний департамент освіти, МОН чи інша установа змінити вибір, який зробили вчителі?
Безпосередній вибір підручників здійснюють учителі закладів освіти, які викладають відповідний навчальний предмет (інтегрований курс). Будь-яка зміна вибору закладу освіти не допускається.
Що робити, якщо управління освіти наполегливо “рекомендує” школам перелік конкретних підручників?
Про всі випадки впливу третіх осіб на волевиявлення педагогічних колективів щодо вибору підручників учителі мають повідомляти відповідальній установі — УІРО:
- на телефонну “гарячу лінію”: (044) 592-94-23
- електроннним листом на адресу info@uied.org.ua
- поштовим листом на адресу: ДУ “УІРО”, вул. Митрополита Василя Липківського, 36, м. Київ, 03035
Крім того, поскаржитися на адміністративний тиск можна освітньому омбудсмену за телефоном (095) 143-87-26 або подати онлайн-звернення (правила подання звернення читайте тут).
Чи здійснюється громадське обговорення поданих на конкурс підручників?
Задля покращення змістового наповнення підручників пропонується надати пропозиції та зауваження на вебплатформі дистанційного навчання “Всеукраїнська школа онлайн” (далі — ВШО), де розміщені електронні версії підручників. Для того, щоб взяти участь у обговоренні підручника, потрібно зареєструватися на платформі ВШО.
Як учителі приймають рішення про вибір підручників для свого закладу освіти?
Вибір підручників схвалюють на засіданні педагогічної ради закладу освіти, протокол засідання підписують члени педагогічного колективу, які здійснили цей вибір підручників. Протокол педагогічної ради оприлюднюється на сайті закладу освіти наступного дня після оголошення УІРО узагальнених результатів вибору підручників.
Що станеться, якщо вибраний закладом освіти підручник не пройде конкурсний відбір і не буде надрукований?
Схвалюючи вибір підручників, учителі, окрім вибору основного підручника з кожного навчального предмета (інтегрованого курсу), також складають рейтинг із 5 альтернативних підручників.
У разі якщо заклад освіти обрав підручник, який не буде включено до переліку підручників, що можуть видаватися за рахунок коштів державного бюджету, цей заклад освіти буде забезпечено підручником, який є першим у поданому цим закладом рейтингу альтернативних підручників. Якщо ж і цей підручник не буде друкуватися, заклад освіти отримає наступний підручник з рейтингу альтернативних.
Яку кількість примірників підручників має право замовити заклад освіти?
Кількість примірників кожного з підручників має відповідати реальному вибору закладу освіти та визначається як кількість учнів у попередньому класі даного закладу освіти в 2024/2025 навчальному році. Заклад освіти здійснює вибір лише для тих підручників, які використовуватимуться в цьому ЗЗСО у 2025/2026 навчальному році.
Як оформити затверджений рішенням педагогічної ради вибір підручників і куди його надсилати?
Заклади освіти у визначений строк здійснюють вибір підручників та передають результати вибору в електронній формі до органів управління освітою, яким вони підпорядковані.
Для оформлення результатів вибору підручників використовується спеціальне програмне забезпечення. Відповідальний у ЗЗСО за оформлення результатів вибору підручників заповнює електронну форму, де вказує підручники, вибрані закладом освіти, їх кількість, а також перелік з 5 альтернативних підручників.
Після заповнення форми відповідальна у ЗЗСО особа накладає електронний цифровий підпис АЦСК ПАО КБ «ПриватБанк» або АЦСК ІДД ДФС і відправляє форму з результатами вибору підручників на сторінку органу управління освітою.
Зазначені в формі підручники і кількість примірників кожного з підручників має відповідати реальному вибору закладу освіти, затвердженому протоколом педагогічної ради.
Що робити, якщо треба виправити помилку в поданій формі вибору підручників?
Якщо заклад освіти припустився помилки під час оформлення результатів вибору, лист про скасування форми надсилати не потрібно. Необхідно внести відповідні корективи у програмі та повторно відправити форму вибору підручників.
Варто зазначити, що після створення управлінням освіти узагальненої форми, внесення змін закладами освіти буде неможливим. У такому разі для виправлення технічної помилки необхідно направити відповідний офіційний лист до УІРО. Виправити можна лише технічну помилку, змінити зроблений вибір неможливо.
Чи може заклад освіти замовити різні підручники з одного навчального предмета (інтегрованого курсу) для різних класів?
Якщо в закладі освіти кількість класів на паралелі більше одного, то можна вибирати різні підручники для кожного класу (лист МОН від 27.02.2025 № 1/3718-25).
Чи можуть учителі вибрати підручники не тих авторів, за якими учні навчалися раніше?
Порядок конкурсного відбору не обмежує вчителів у виборі підручників. Тож педагогічний колектив має право змінити авторів й обрати підручник будь-якого авторського колективу незалежно від вибору попередніх років, які мають вищу якість, та видавництво, що надає кращий методичний супровід.
Чи можна вибрати підручник, автори якого не є авторами модельної програми?
Кожен підручник має відповідати одній із рекомендованих МОНУ модельних навчальних програм. Авторський колектив підручника може не співпадати з колективом розробників модельної навчальної програми. Різні авторські колективи мають можливість створити підручники до однієї модельної навчальної програми.
Педагоги можуть обирати будь-який підручник з поданих на конкурсний відбір. Адже усі підручники, що беруть участь у конкурсному відборі, пройшли експертизу на відповідність зазначеній модельній навчальній програмі, отримали гриф “Рекомендовано МОН України”.
Чи може заклад освіти змінити модельну навчальну програму і як це зробити?
Заклад освіти має право вільно вибирати модельні навчальні програми з навчальних предметів (інтегрованих курсів). Вибір (зміну) навчальної програми вчителі мають схвалити рішенням педагогічної ради.
Переглянути відповідні документи ви можете за наступними посиланнями:
- Типові освітні програми для 1-4 класів
- Модельні навчальні програми для 5-9 класів
Чи можна в межах певної освітньої програми працювати за підручником, створеним відповідно до іншої освітньої програми?
Закон України “Про освіту” надає вчителю академічну свободу, зокрема й у виборі навчальних матеріалів. Якщо педагоги, працюючи за вподобаним підручником, можуть реалізувати завдання освітньої програми закладу освіти, ніхто не має право заборонити їм обрати цей підручник. Нормативні документи МОН також не обмежують вибір підручника прив’язкою до освітньої програми.
Чи можна замовити / вибрати підручники для використання на факультативних заняттях?
Підручники для курсів за вибором та факультативів за державний кошт не друкуються. Тому зазначення в формі вибору підручників кількісних показників з урахуванням забезпечення курсів за вибором та факультативів є порушенням.
Чи мають право приватні заклади освіти зробити замовлення / вибір підручників?
Форму вибору підручників заповнюють заклади загальної середньої освіти всіх форм власності, які здійснюють ліцензовану освітню діяльність на відповідному рівні.
Хто замовляє підручники для філій опорних закладів освіти?
Опорні ЗЗСО оформлюють вибір електронних версій оригінал-макетів підручників, у тому числі й для своїх філій.
Хто несе відповідальність у закладі освіти за відповідність замовлення підручників вибору, який зробили вчителі?
Керівники закладів освіти персонально відповідальні за достовірність результатів вибору та своєчасність їх оформлення.
Куди вчитель може звернутися, щоб отримати консультацію щодо вибору підручників?
У разі виникнення запитань ЗЗСО можуть звернутися до «Сall-центру» щодо допомоги педагогічним працівникам під час конкурсного відбору підручників та посібників за телефоном (044) 592-94-23 — організаційно-методичні питання, (068) 279-66-45 — технічні питання.
Будьте відповідальними, сміливими і вільними у виборі!
Обирайте підручники, працювати за якими легше і зручніше – для Ваших учнів та для Вас.
Нормативні документи:
- Постанова КМУ від 23 січня 2019 р. № 41 Про затвердження Порядку забезпечення підручниками та посібниками здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників
- Наказ МОН від 21.09.2021 № 1001 Про затвердження Порядку конкурсного відбору підручників (крім електронних) та посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників
- Наказ МОН від 30.09.2024 № 1388 Про проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у 2024-2025 роках (8 клас)
- Наказ МОН від 30.09.2024 № 1396 Про проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у 2024-2025 роках (1 клас)
- Наказ МОН від 30.09.2024 № 1397 Про проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у 2024-2025 роках (2 клас)
- Наказ МОН від 30.09.2024 № 1398 Про проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у 2024-2025 роках (3 клас)
- Наказ МОН від 26.11.2024 № 1664 Про внесення змін до Переліків навчальних предметів та назв підручників, з яких оголошується конкурсний відбір підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у 2024/2025 роках (8 та 3 класи)
- Наказ МОН від 17.12.2024 № 1748 Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 30.09.2024 № 1397
- Наказ МОН від 17.12.2024 № 1750 Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 27.09.2024 № 1388
- Лист МОН № 1/3718-25 від 27.02.2025 Про забезпечення проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) для здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників у 2024-2025 роках (1, 2, 3 та 8 класи)
- Додаток до листа МОН № 1/3718-25 від 27.02.2025 Інструктивно-методичні матеріали для здійснення вибору закладами освіти підручників з кожної назви підручника в комплекті з проєктом обкладинки для 1, 2, 3 та 8 класів закладів загальної середньої освіти
Якщо Ви вважаєте цю публікацію корисною для Ваших колег, поділіться нею у фейсбуці чи опублікуйте посилання на Вашому сайті чи блозі.
Методичні матеріали на щодень і розробки усіх тематичних тижнів — БЕЗОПЛАТНО!
Бажаєте дізнатися більше? Тоді перегляньте навчально-методичні матеріали до підручників та підпишіться на розсилку.
Сайт активно наповнюється методичними матеріалами та електронними посібниками.
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо Вас про оновлення.