ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Хто з’їдає зелених корів?
УРОК 11. Обережно — отруйні рослини!
Які загрози чатують на нас у довкіллі та як їх уникнути?
Мета
- розповісти дітям, що таке отрута та отруєння;
- ознайомити дітей з основними отруйними рослинами рідного краю;
- ознайомити із симптомами отруєння рослинами;
- розвивати вміння надавати першу допомогу в разі отруєння;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію;
- знає отруйні рослини рідного краю;
- знає симптоми отруєння рослинами;
- знає правила надання першої допомоги в разі отруєння.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Смайл «Радість»”, “Схема-підказка про першу допомогу”, “Рюкзачок-довідничок мандрівника”;
- конструктор “Лего”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
Нумо, діти, підведіться!
(Прикріпити на дошці смайл “Радість” (див. роздруківку “Смайл «Радість»”))
Щоб не просто слухали, а чули.
|
2. Вправа “Дерева, кущі, трав’янисті рослини”
|
Приготуйте цеглинки зеленого, помаранчевого і жовтого кольорів. Послухайте назви рослин і просигналізуйте цеглинкою зеленого кольору, коли почуєте назву дерева, помаранчевою цеглинкою, коли почуєте назву куща, жовтою цеглинкою, коли почуєте назву трав’янистої рослини. Педагог промовляє — дуб, осика, бузок, конвалія, ромашка, троянда, вишня, верба, шипшина, мак, волошка, яблуня, дурман, беладона, смородина.
|
3. Вправа “Поясни”
|
Нас оточує чудовий і дивовижний світ рослин. Усі ми радіємо тінистому лісу й барвистій луці, насолоджуємося красою та ароматом квітів, ласуємо ягодами та горіхами. Згадайте, скільки рослин кожен із вас бачив навколо. Вони такі різноманітні! І великі, і маленькі. Ялина та сосна стоять зелені протягом року, а береза, липа, клен тощо скидають листя на зиму. Ми прикрашаємо рослинами домівки та подвір’я, вживаємо їх у їжу, годуємо тварин, виготовляємо з них ліки тощо (підр., с. 18, завд. 1).
|
4. Повідомлення теми уроку
|
У природі існують рослини, які містять небезпечні для інших організмів речовини. Потрапивши в організм людини чи тварини, вони спричиняють отруєння. З отруйними рослинами слід бути особливо обережними. Подорожуючи разом із Кариком і Валею, ми дізнаємося, які ж рослини небезпечні для людини та що робити в разі отруєння ними. |
5. Вправа “Роздивись і розкажи”
|
У довкіллі є небезпечні рослини. Розгляньте зображення. Чи траплялися вам такі рослини? Де? Розкажіть (підр., с. 18, завд. 2). |
6. Вправа “Знайди зайве”
|
Розгляньте зображення рослин. Яка з них тут зайва? Позначте символом ✔ Поясніть свій вибір (зош., с. 9, завд. 1). |
7. Фізкультхвилинка. Енергійна руханка “Баранчик Шон”
|
Виконайте енергійні рухи разом із баранчиком Шоном. |
8. Вправа “Склади список”
|
Довідайтеся, чим небезпечні ці рослини для людини. Якими джерелами ви скористаєтеся для пошуку? Складіть список таких джерел (зош.,. с. 9, завд. 2). |
9. Перегляд відео “Шкідливі рослини”
|
В Україні налічується 250—300 видів отруйних рослин. Деякі з них схожі на звичайні. Речовини, що містяться в отруйних рослинах, можуть бути небезпечними за умови їх вдихання, потрапляння соку на шкіру, а також вживання ягід, листків чи коріння. Ці речовини можуть спровокувати хворобу й навіть смерть людини чи тварини. Перегляньте уважно відео і дізнайтеся більше про отруйні рослини. ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО
|
10. Перша допомога
|
Як бачите, отруйні рослини можна зустріти скрізь. Інколи навіть знайомі нам рослини можуть виявитися отруйними. Що ж робити, якщо спостерігаються симптоми отруєння? (підр., с. 18, завд. 3)
|
11. Вправа “Поміркуй”
|
Валя замислилася: “Навіщо в природі отруйні рослини? Людина їх стороною обходить і жодної користі від них немає”. Чи погоджуєтеся ви з думкою дівчинки? Як би ви відповіли їй? Запишіть свою відповідь у звичайному зошиті. Я ВВАЖАЮ, ЩО ОТРУЙНІ РОСЛИНИ В ПРИРОДІ…, ТОМУ ЩО… Інформація для вчителя Отруйні рослини використовують у народній медицині та для виготовлення ліків у фармацевтичній промисловості. Доведено, що лікарські рослини за умови правильного застосування можуть зняти біль, сприяють регенерації пошкоджених частин шкіри, допомагають при проблемах із серцем, печінкою, нирками та іншими органами. Отруйні речовини, що є в травах можуть знешкоджувати різні інфекції та позитивно впливати на нервову та імунну системи організму. Проте отруйні речовини, що містяться в рослинах, здатні спричинити і шкоду. Людина може отруїтися, якщо неправильно вживає препарати на основі цих рослин. Наприклад, якщо збільшує дозування, не порадившись із лікарем. Отруєння — це тяжке захворювання, наслідки якого часто залежать від швидкості вжитих заходів. |
12. Вправа “Рюкзачок-довідничок мандрівника”
|
Заповніть рюкзачок-довідничок відповідями на запитання (див. роздруківку “Рюкзачок-довідничок мандрівника”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
13. Підсумок
1 |
Рефлексія
|
2 |
Вправа “Продовжте речення” Сьогодні я… Тепер я знаю, що… Мені захотілося дізнатися більше про… |