ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Пригода третя “Рослина-схованка”
УРОК 15. Пригода третя “Рослина-схованка”.
Які таємниці приховують рослини?
Мета
- узагальнити знання дітей про квіти, їх значення для людини;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати інтерес до природи.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію;
- знає будову квіткових рослин.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Зашифровані слова”, “Алфавіт”, “Енотера”, “Чи знаєте ви, що…”;
- різноколірні олівці.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
З яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок? Передайте свій настрій виразом обличчя. Усміхніться мені. А тепер поділіться своїм гарним настроєм з однокласниками та однокласницями. Поверніться й усміхніться сусідові / сусідці праворуч, а тепер те саме повторіть для сусіда / сусідки ліворуч.
|
2. Актуалізація знань
|
3. Передбачення теми уроку
|
Методичні поради
Ключ до шифру — це український алфавіт з літерами, пронумерованими за порядком (див. роздруківку “Алфавіт”). Діти вже не вперше ним користуються, тому можуть здогадатися чи впізнати його за числами, а можуть і зіставити назву третьої пригоди і шифр.
4. Повідомлення теми уроку
|
Щодня ми бачимо квіти, які стали для нас звичними: кульбаби, троянди, ромашки. Проте в різних куточках нашої планети ростуть незвичайні квіти, які не перестають дивувати нас. Про одну з таких квіток ми сьогодні дізнаємося. |
5. Робота над уривком “Рослина-схованка”
Методичні поради
Передбачення — припущення про те, що може трапитися на основі того, що відомо, виявлено, усвідомлено. Після ознайомлення з назвою твору та перед читанням ставимо дітям запитання, що допомагають зробити припущення, про що саме йтиметься у тексті. Текст розподіляється на частини й учитель читає його. Після читання кожної частини дітям ставляться запитання, а також пропонується зробити передбачення щодо того, що трапиться у наступній частині. Після читання наступної частини це передбачення аналізується, й учні знову прогнозують наступні події. Зупинки бажано робити на найцікавіших місцях, щоб створити ситуацію очікування, що містить інтригу.
1 |
Читання з передбаченням. Як ви думаєте, про що може розповідатися в тексті, який має заголовок “Рослина-схованка”? Учитель читає спочатку і до слів: “…отже, Валя…”.
Учитель продовжує читати до слів: “Почекаємо, увечері квітка розкриється…”.
Учитель продовжує читати до слів: “Недарма її прозвали…»
Учитель дочитує до кінця
|
2 |
Перегляд відео “Енотера розкривається”.
|
3 |
Вправа “Поміркуй”.
Я гадаю, що Валя… На мою думку, Валя… |
4 |
Самостійне читання уривка (підр., с. 22). |
5 |
Вправа “Намалюй”. Намалюйте героїв пригоди з різними емоціями та випишіть із тексту речення або словосполучення про це. |
6. Вправа “Істинне — хибне”
|
Пригадайте зміст прочитаного уривка. Визначте, які висловлювання істинні, а які — хибні (зош., с. 11, завд. 1). |
7. Фізкультхвилинка “Сucumber Dance”
8. Онлайн-вправа “Рослина-схованка”
|
Пригадайте прочитаний фрагмент “Рослина-схованка” за твором Яна Ларрі та відновіть речення. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
9. Гра “Чарівний клубочок”
|
Прочитавши пригоду, учні 4-го класу вирішили пограти в гру “Чарівний клубочок”. Пограйте у неї й ви. По черзі кидайте клубок ниток, формулюйте запитання за змістом тексту і відповідайте на них (підр., с. 23, завд. 1). |
10. Вправа “Пригадай”
|
Намалюйте рослину енотеру. Пригадайте назви органів рослин і підпишіть (зош., с. 11, завд. 2).
|
11. Вправа “Чи знаєте ви, що…”
|
Прочитайте цікаві факти про енотеру (див. роздруківку “Чи знаєте ви, що…”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
14. Підсумок
1 |
Рефлексія
|
2 |
Вправа “5 слів” Запишіть у зошит 5 слів, які допоможуть вам розповісти про сьогоднішню подорож Карика та Валі. |