ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Пригода третя “Рослина-схованка”
УРОК 19. Іноземці на наших грядках.
Як мандрують рослини?
Мета
- закріпити знання про способи поширення насіння, пояснити значення плодів у розповсюдженні насіння;
- формувати вміння визначати способи поширення рослин рідної місцевості;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати інтерес до життя рослин, прагнення більше знати, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію;
- має уявлення про поширення насіння;
- презентує свою роботу.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Галявина настрою”, “Іноземці на наших грядках””, “Мапа світу”, “Рослини-іноземці”;
- конструктор “Лего”;
- мапа світу.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
Вітаю вас, друзі!
|
2. Вправа “Галявина настрою”
|
Висадимо квіткову галявину. Виберіть собі квіточку, яка символізує ваш сьогоднішній настрій, і прикріпіть на дошку (див. роздруківку “Галявина настрою”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
Методичні поради
Діти обирають квітки відповідних кольорів і заповнюють “Галявину настрою”. Проаналізуйте, якого настрою сьогодні в класі більше. Попросіть дітей поміркувати, як поліпшити настрій тим, у кого він поганий. Наприкінці уроку поверніться до “Галявини настрою” і перевірте, чи змінився настрій дітей. З’ясуйте, що вплинуло на цю зміну.
3. Вправа “Так — ні”
|
Оберіть цеглинку конструктора “Лего”, колір якої асоціюється у вас зі словом рослина. Послухайте твердження. Якщо ви згодні з ним, то підкиньте легенько цеглинку, якщо не згодні, то тримайте цеглинку в руках.
|
4. Повідомлення теми уроку
|
5. Вправа “Розкажи”
|
6. Вправа “Продовж речення”
|
Продовжте речення: (зош., с. 13, завд. 2) До рослин, насіння яких поширюється вітром, належать: тополя, клен, береза, … |
7. Вправа “Визнач відповідність”
|
Визначте відповідність між фразеологізмами та їх значеннями (зош., с. 13, завд. 3). |
8. Вправа “Склади речення”
|
Складіть і запишіть речення з одним із фразеологізмів (на вибір) (зош., с. 13, завд. 4). |
9. Фізкультхвилинка. Руханка з рослинами
|
10. Робота над текстом В. Туманова “Іноземці на наших грядках”
|
Наталя довідалася, що відомий нам кабачок “примандрував” із Мексики, де споживали лише його насіння. А які ще рослини-мандрівники вирощують в Україні? Пропоную вам дізнатися про це з тексту “Іноземці на наших грядках” (див. роздруківку “Іноземці на наших грядках”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
|
Методичні поради
Об’єднайте дітей у групи і роздайте кожній групі текст. Попросіть прочитати й заповнити таблицю. Наприклад:
Як варіант, можна розділити текст на частини і кожній групі дати певну частину. Під час презентації кожна група розповідає тільки про свої рослини, всі інші уважно слухають і доповнюють свої таблиці новою інформацією.
11. Творча робота. Створення книжки
Методичні поради
Кожен учень / кожна учениця підготували до уроку цікаву коротку розповідь про певну рослину й оформили це на окремих аркушах. Запропонуйте дітям презентувати свої роботи. Зверніть увагу, що після розповіді кожен оповідач може поставити класу кілька запитань щодо своєї розповіді. Продовжте також роботу з мапою світу. Прикріплюйте зображення рослин (див. роздруківку “Рослини-іноземці”) про які розповідали діти, до території їхньої батьківщини на мапі. Так діти зможуть побачити, звідки ж прибули до нас різні рослини. Складіть розповіді в теку з файлами або закріпіть сторінки степлером. Обговоріть і придумайте титульну сторінку та заголовок для вашої книжки.
|
Подивіться, як виконували цей проєкт четверокласники Шабської школи № 2 (учителька — Тетяна Гуркіна) |
12. Підсумок
1 |
Рефлексія
|
2 |
Вправа “Продовж речення” Я дізнався / дізналася про…
|