ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. У кабінеті вченого
УРОК 3. Пригода перша “У кабінеті вченого”.
Чи можуть винаходи бути небезпечними?
Мета
- підвищити інтерес до читання книжок;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Обкладинки книжки Яна Ларрі «Незвичайні пригоди Карика і Валі»”, “Кадри твору”;
- конструктор “Лего”.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові та необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може обрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими та корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Створімо собі гарний настрій! Знайдіть очима сусіда / сусідку й усміхніться так, щоб стало приємно і йому / їй, і вам. |
2. Вправа “Башточка побажань”
|
Кожна дитина висловлює своє побажання і вибирає цеглинку відповідного своєму настрою кольору. Із цих цеглинок діти викладають башточку.
|
3. Вправа “Розгадай ребус”
|
Розгадайте ребуси. Запишіть відгадки (зош., с. 3, завд. 1).
|
4. Робота з картиною
|
Роздивіться уважно картину в підручнику. Чи пов’язані відгадки ребусів із подіями на ній? Як саме? (підр., с. 4-5). ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
|
5. Повідомлення теми місяця
|
Пригадайте, що ми робили на уроках “Я досліджую світ” торік. (Подорожували Україною.)
Вивчаючи цю тему, ви:
|
6. Знайомство з автором і книжкою
|
Сьогодні ми розпочинаємо читати уривки з науково-фантастичної повісті “Незвичайні пригоди Карика і Валі”, яку написав Ян Леопольдович Ларрі — письменник-фантаст і науковець. Народився він у Латвії, здобув освіту біолога та фах журналіста. Що ж таке “фантастична повість”? Чи казка це? Інформація для вчителя Повість — літературний твір більшого за оповідання обсягу; у ньому більше другорядних персонажів, подій, фактів. Твір Яна Ларрі — не просто повість, а фантастична повість. Що це означає? Фантастика — жанр літератури. У фантастичних творах описуються нереальні явища та події, тобто ті, що в дійсності не існують. Наукова фантастика — це наукове припущення, доповнене фантазією автора. Ці фантазії можуть розвиватися на основі не лише технологічних реалій, а й історичних, культурних, просторово-часових тощо. Повість Яна Ларрі “Незвичайні пригоди Карика і Валі” видавали у багатьох країнах світу різними мовами. Розгляньте обкладинки різних видань (див. роздруківку “Обкладинки книжки Яна Ларрі «Незвичайні пригоди Карика і Валі»”) і спробуйте здогадатися, про що ця повість. Що в ній реальне, а що — вигадане? ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
7. Вправа “Продовжи речення”
|
Протягом місяця на уроках курсу “Я досліджую світ” ми читатимемо уривки із захопливої науково-фантастичної повісті “Незвичайні пригоди Карика і Валі”. Подумайте, що це означає, і продовжте речення.
|
8. Фізкультхвилинка “Гарний настрій”
9. Опрацювання уривка “У кабінеті вченого”
1 |
Кероване читання з передбаченням (підр., с. 6). |
Методичні поради
Перед читанням, після ознайомлення з назвою твору та його автором, ставимо дітям запитання, що дають можливість зробити припущення, про що саме йтиметься у тексті. Учні можуть висловлюватися, працюючи в парах або групах, можуть обмірковувати індивідуально, під час відповіді можна використати “Мікрофон”.
Учитель ділить текст на частини. Після читання першої частини діти дають відповіді на запитання, а також висловлюють припущення щодо подій у наступній частині. Після читання другої частини передбачення аналізується, й діти знову прогнозують подальші події. Зупинки бажано робити на найцікавіших подіях, щоб створити ситуацію очікування, інтригу.
Учитель читає уривок до слів:
“Валя відсьорбнула…”
- Назвіть героїв, з якими будемо подорожувати й робити відкриття.
- Чи схожі вони на вас?
- Куди вони потрапили?
- Як ви гадаєте, що буде далі?
“… і раптом…”
- Чи справдилися ваші передбачення?
- Що буде далі?
“… і, затинаючись, сказав:…”
- Чи справдилися ваші передбачення?
- Як ви гадаєте, що сказав хлопчик?
- Як події розвиватимуться далі?
Читання уривка до кінця.
- Чи справдилися ваші передбачення?
- Як ви думаєте, що буде з Кариком і Валею?
- Про що зможуть дізнатися діти? Поясніть свої міркування.
- Як ви гадаєте, що допомагатиме дітям робити відкриття?
2 |
Онлайн-вправа “Які слова пропущені?” ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
3 |
Вправа “Два запитання”
|
4 |
Вправа “Відтвори” Відтворіть діалог, який відбувся між персонажами твору, пронумерувавши репліки у відповідній послідовності (зош., с. 4, завд. 1). |
10. Вправа “Поясни”
|
Чому діти зменшилися? Через які риси характеру вони вскочили в халепу? Запишіть відповіді у звичайному зошиті. Скористайтеся підказкою. Доведіть свою думку словами з тексту.
|
11. Вправа “Доведи”
|
Прочитайте пояснення слова ВИНАХІДНИК (підр., с. 7, завд. 1). Словничок: Винахідник — це людина, яка створює щось нове, невідоме до цього. Під час обговорення пригоди Тимофій заявив, що Іван Гермогенович — винахідник. Чи погоджуєтеся ви з хлопчиком? Свою думку доведіть цитатами з тексту. Які риси притаманні дослідникам? Які з них розвинені у вас? А які вам хотілося б розвинути? Чому? |
12. Рефлексія
|
13. Домашнє завдання
|
Пригадайте початок пригод Карика і Валі. Намалюйте послідовність подій в уривку “У кабінеті вченого” (див. роздруківку “Кадри твору”). Підпишіть кожен кадр словами з тексту. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
Методичні поради
Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.