ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. У кабінеті вченого
УРОК 7. Без винаходів жити неможливо.
Які відкриття змінили світ?
Мета
- ознайомити дітей з винаходами людства;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування естетичний смак;
- виховувати бажання вивчати минуле, працьовитість і наполегливість.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Історія винайдення окулярів”, “Винаходи українців”, “Вправа «Поєднай»”.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
Вітання. Руханка-танок “Привіт, привіт” Виконайте руханку. Чи тільки такі рухи можна виконувати під цю пісню? Придумайте свої рухи. |
2. Вправа “Створюємо настрій”
|
Спробуємо відчути себе часточками колективу і скажемо собі: Ми прийшли на урок для чого? (вчитися) Ми будемо якими? (активними) З нами хто? (наші друзі) Вони нас що? (поважають, цінують, люблять) Нам це як? (приємно) Ми готові до чого? (до успішної роботи, до нових знань, до нових відкриттів) |
3. Вправа “Збери слово”
|
Прочитайте літери за стрілочками. Яке слово утворилося?
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Упродовж усього свого існування, людство прагнуло вдосконалити своє життя. Багато винаходів дійшли до наших часів, а деякі так і залишилися в минулому. Ми оточені речами, якими повсякчас користуємося, не замислюючись, звідки вони взялися, хто їх винайшов, і як вони змінили на краще життя людей. Навіть у звичайному шкільному класі можна побачити чимало винаходів. |
5. Вправа “Так — ні”
|
Обчисліть вирази й зіставте результати з ключем. Запишіть назву винаходу, який змінив світ багатьох людей (зош., с. 6, завд. 1). Інформація для вчителя Упродовж тисяч років люди не знали, що таке окуляри. Наприклад, у стародавньому Римі для посилення зору використовували скляні кулі з водою та відполіроване прозоре каміння (див. роздруківку “Історія винайдення окулярів”)
Хто винайшов перші окуляри — не відомо. Учені вважають, що вони з’явилися у Венеції 700 років тому. Саме тоді у Європі було перекладено латинською мовою працю арабського вченого Ібн-аль-Хайсама, який описав спосіб приготування “скла, яке збільшує”. Першим спробував виготовити таке скло вчений і філософ Роджер Бекон. Було це в 1267 році. Дослід закінчився невдачею. Це не зупинило інших дослідників, і вони, врешті-решт, досягли успіху. У ХІV столітті набули поширення моноклі — кругле скло для одного ока, яке вставлялося в очну западину, та лорнети — окуляри в оправі з ручкою. До середини цього ж століття винайшли дужку для носа. Потім зробили для окулярів дротяні дужки, які заправляли за вуха. Поступово окуляри набули сучасного вигляду. І лише наприкінці ХХ століття у них з’явився конкурент — контактні лінзи. |
6. Читання з позначками
|
Прочитайте уривок статті й поставте біля кожного абзацу відповідний знак (зош., с. 6, завд. 2). ➕ — це я вже знаю; ➖ — нова для мене інформація; ❗ — це цікаво й несподівано; ❓ — я хочу дізнатися про це більше.
|
7. Фізкультхвилинка. Руханка “А ти готовий?”
|
8. Перегляд відео “10 винаходів українців, які змінили світ”
|
Нас оточує багато різних речей. І часто ми не замислюємося над тим, хто їх створив і навіщо. Але процес винахідництва триває. Нині ми маємо енергоощадні лампи, на основі велосипеда був створений мотоцикл, та й велосипеди постійно вдосконалюються, з’явилася зубна щітка на батарейках. Тож у нас ще багато можливостей для пошуку ідей. Перегляньте відео про винаходи українців, якими користуються в усьому світі. Під час перегляду заповніть таблицю (див. роздруківку “Винаходи українців”)
|
9. Вправа “Поєднай”
|
Дізнайтеся ще про винаходи, які народилися в нашій країні. Поєднайте кожного автора з його винаходом (див. роздруківку “Вправа «Поєднай»”). Щоб виконати завдання правильно, прочитайте спочатку факти в підручнику (підр., с. 11, завд. 5).
|
10. Онлайн-вправа “Математичні перегони винахідників”
|
Виконайте онлайн-вправу та дізнайтеся про ще один цікавий винахід. ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ |
11. Вправа “2 запитання”
|
12. Математична вправа
|
Катя міркувала, яку гру їй узяти в подорож, щоб не нудьгувати. Вирішила купити кубик Рубіка. Мама запропонувала придбати той, на який діє акційна пропозиція (підр., с. 10, завд. 1).
|
13. Вправа “Цікаві ідеї”
|
За 40 років кубик Рубіка придбали понад 350 мільйонів покупців. Як ви вважаєте, чи змінила світ ця головоломка? Як саме? (підр., с. 10, завд. 3) |
13. Рефлексія
|