ТЕМА 1. Подорожуємо і відкриваємо світ
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Хто з’їдає зелених корів?
УРОК 8. Від давнини до сьогодення.
Готуємо проєкт
Мета
- дізнатися, як змінювалися предмети, якими ми користуємося, від часів їх винайдення до сьогодення;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування, естетичний смак;
- виховувати бажання вивчати минуле, працьовитість і наполегливість.
Очікувані результати навчання
- дитина звертається та вітається, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групу, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- робить висновки зі спостережень і досліджень разом з учителем або самостійно;
- систематизує та узагальнює інформацію.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 4 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування. Вітання
|
Привітаємось любенько, (кивком голови привітатися із сусідом / сусідкою) Усміхнемося раденько, (усміхнутися сусіду / сусідці) Сонячний заряд візьмемо, (підняти руки вгору, потягнутися до сонечка) З ним в країну знань підемо! (тихенько покрокувати) |
2. Вправа “Уявне малювання”
|
Уявіть себе художниками й художницями. Якими фарбами ви намалювали б свій сьогоднішній ранок? Чому? |
3. Вправа “Ранкові враження”
|
Розкажіть про свої ранкові враження, продовживши речення:
|
4. Вправа “5 слів”
|
Пригадайте тему минулого уроку й запишіть у зошит 5 слів, які пов’язані з темою. Прокоментуйте свій вибір. |
5. Вправа “Утвори послідовність”
|
6. Вправа “Відгадай”
|
Послухайте і відгадайте загадки. У носатого Івана одежина дерев’яна. Він у чистім полі ходить і по ньому носом водить. Нестрижений, нечесаний, гострим ножем затесаний. Запам’ятав науку — збирать-ковтать пилюку. Товстопуза біла пані крутить одяг в барабані. Вона грушоподібна і людям всім потрібна. У нас на кухні — білий кіт. Він прив’язаний за дріт. День і нічку муркотить, в животі мороз сидить. Якщо душно буде влітку — У кімнаті зробить вітер. Дивна скринька на стіні все розказує мені. Наче джміль гуде невпинно, голить татову щетину.
|
7. Фізкультхвилинка. Енергійна руханка “Баранчик Шон”
|
Виконайте енергійні рухи разом із баранчиком Шоном. |
8. Повідомлення теми уроку і підготовка до розгортання проєкту
Методичні порадиЧас уроку, який залишається, учитель / учителька використовує для детального пояснення дітям етапів проєкту “Від давнини до сьогодення”, робота над яким розпочинається на цьому уроці. Мета проєкту: розвивати дослідницьку компетентність учнів та вчити реалізувати її через проєктну діяльність; вчити здобувати інформацію з різних ресурсів і джерел; розширити уявлення учнів про винахідницьку діяльність від найдавніших часів до сьогодення; розвивати допитливість, спонукати дітей до творчості; виховувати пізнавальний інтерес, прагнення до знань. Термін реалізації: 2 тижні. Ключові запитання:
Очікувані результати: діти набудуть досвіду в дослідницько-пошуковій діяльності та практичних навичок пошуку інформації; розвиватимуть комунікативні навички та вміння працювати в групі; виготовлять лепбуки або презентації з інформацією про винаходи; організують виставку малюнків і фото з винаходами; розвиватимуть уміння оцінювати й публічно захищати результати своєї роботи. Етапи навчального проєкту: І етап — організація проєкту та визначення його теми й мети (підр., с. 12-13) — протягом першого уроку; ІІ етап — планування проєктної діяльності: 1) визначення джерел інформації: енциклопедії, книжки, інтернет тощо; 2) формування груп для пошуку інформації. Учні класу об’єднуються у творчі групи (за інтересами, домашні групи тощо). ІІІ етап — реалізація проєкту (протягом двох тижнів). 1. Складання з допомогою вчителя плану роботи над проєктом. 2. Розподіл обов’язків між членами груп. 3. Самостійна пошукова робота учнів. Допомога батьків, учителя, бібліотекаря. Наприклад: перша група дізнається історію виникнення праски; друга група досліджує історію виникнення літака; третя група досліджує історію виникнення кулькової ручки; четверта група дізнається історію виникнення годинника; п’ята група досліджує історію виникнення холодильника. Діти, поспілкувавшись у групі, можуть самостійно обрати об’єкт дослідження. IV етап — захист проєкту (урок № 21). |
9. Рефлексія
|