ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Зелепуха прокидається

УРОК 1. Енергія навколо нас.
Що таке енергія?

Мета

  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • передає зміст усного повідомлення (називає послідовність подій у розповіді, ознаки в описі, аргументи в міркуванні);
  • визначає логічну послідовність подій;
  • висуває власні гіпотези;
  • презентує результат колективної творчої діяльності.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Пальчикова гра “Доброго ранку”.

Спробуємо сьогодні привітатися незвичним способом за допомогою пальчиків.

2

Гра “Диво єдності”.

Усі ви різні. Та водночас ви маєте дещо спільне, і всіх вас об’єднує бажання подорожувати. Пропоную в цьому переконатися.

  • Махніть правою рукою ті, хто любить уранці пити чай.
  • Махніть лівою рукою ті, хто поспішав до школи, щоб зустріти друзів.
  • Плесніть у долоні ті, хто мріє здійснити подорож.
  • Нехай присяде той, хто хоче продовжити мандрувати разом із жевжиками.

2. Повідомлення теми уроку

1

Розгадай ребус (див. роздруківку “Розгадай ребус”).

  • Чи замислювалися ви над тим, завдяки чому автобус і трамвай можуть їхати, працюють пральна машина й комп’ютер, обігріваються наші будинки?

Щоб дізнатися, над якою темою ми будемо працювати протягом наступного місяця, треба розгадати ребус. А для цього з кожного слова випишіть літеру, розташування якої у слові відповідає зазначеному числу. Яке слово ви склали?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Асоціації”.

  • Що ви уявляєте, коли чуєте слово “енергія”?

3

Повідомлення теми.

Мандрівка нашою Батьківщиною з кумедними жевжиками триває. Вивчаючи цю тему ми:

  • побуваємо в Автономній Республіці Крим, у Кіровоградській та Луганській областях;
  • дізнаємося, що таке енергія і як людина використовує енергію Сонця, вітру та води;
  • навчимося визначати за лічильником показання витрат газу й електроенергії, які спожила ваша родина за місяць;
  • навчимося добирати зручні лижі;
  • пригадаємо, як тварини накопичують і зберігають енергію для зимівлі, які з них залягають у зимову сплячку;
  • підготуємо індивідуальний проєкт про одного зі своїх пращурів.

Цього місяця ми шукатимемо відповіді на запитання:

  • Що таке енергія?
  • Як людина використовує енергію Сонця, вітру, води?
  • Що робити, якщо відчуваєш брак енергії?
  • Як їжак накопичує і зберігає енергію для зимівлі?
  • Як заощаджувати енергію?
  • У чому сила енергії роду?

3. Робота за малюнком

 

Розгляньте уважно картину (підр. с. 110-111), поміркуйте і дайте відповідь, чи стосується ця картина нашої нової теми “Енергія”? Як? Чому?

Завантажте інтерактивну версію сюжетної картини “Енергійна підготовка до свята”:

ЗАВАНТАЖИТИ
  • Як діти готуються до свята? А як готуєтеся ви?
  • Які необхідні етапи підготовки до свят?
  • Як діяти, щоб не забути нічого суттєвого і свято вдалося?
  • Хто як працює? Чи залежить від цього результат? Як саме?
  • Чому кажуть “як їсть, так і працює”?
  • Хто працює бадьоро, енергійно, а хто втомився?
  • Які ознаки втоми цих дітей ви помітили? Як вони можуть перепочити?
  • Хто з дітей чинить правильно, а хто — ні? Чому?
  • Яка з груп матиме найкращий результат? Чому?
  • Яка різниця між “весело працювати” і “пустувати”?
  • Чому кажуть “добре діло втіха, коли справі не поміха”?
  • Як ви проводите свято у своєму класі, школі, а як святкуєте вдома?
  • Чи може одна людина впоратися з усім? То як краще діяти?
  • Від чого залежить результат спільної роботи?
  • Як ви розподіляєте обов’язки? Чому це варто робити?
  • Чи гарантує ретельне планування чудовий результат? Чому?
  • Чи робите ви в такі дні нотатки?

4. Хмара слів “Енергія”

 

Що ви знаєте про енергію? Доповніть хмару слів (зош. с. 50, завд. 1).

Методичні поради

Після того, як діти самостійно заповнять хмари слів, попросіть їх поспілкуватися в парах, обговорити, які слова вони записали. Попросіть їх порівняти свої хмари: чи є спільні слова, якими словами хмари відрізняються. Чому?

5. Фізкультхвилинка “Енергійна”

 

Порухайтесь під ритмічну мелодію, зарядіться енергією для подальшої роботи.

6. Вправа “Доповни текст”

 

Проілюструйте текст відповідними наліпками (зош. с. 50, завд. 2).

  • Що дає енергія об’єктам?
  • Як ви зрозуміли, для чого потрібна енергія?
  • Наведіть власні приклади енергії.

7. Вправа “Наведи обома руками”

 

Наведіть малюнок обома руками. Розфарбуйте його (зош. с. 50, завд. 3).

  • Які кольори ви використали? Чому?
  • Чи всі зафарбували лампочки жовтим кольором? Чому?
  • Чи є хтось, у кого лампочки іншого кольору? Чому обрали цей колір?

8. Чи знаєте ви, що…

 

Факти про електрику та електроенергію

  • Факт 1: Надзвичайно важливим винаходом людства було винайдення способу розведення вогню. Лише близько 5 тисяч років тому люди почали використовувати вітер як джерело енергії. Перші газові пальники для освітлення з’явилися в Америці в 1821 році. Перший нафтовий колодязь був виритий у 1859 році. Перший автомобіль із бензиновим двигуном був створений у 1892 році.
  • Факт 2: Англієць Томас Юнг (1773–1829) став першим, хто почав використовувати слово “енергія” в тому сенсі, який ми вкладаємо в нього нині. Воно замінило традиційний латинський термін “vis viva”, що означає “жива сила”.
  • Факт 3: Першу електростанцію побудував Томас Едісон: у 1882 році ця електростанція на Перл-Стріт постачала електроенергією 85 будинків. Спочатку люди боялися електрики, і батьки не дозволяли своїм дітям перебувати поблизу джерел світла.
  • Факт 4: Першими чотирма домашніми приладами, які працювали від електрики, були швацька машина, вентилятор, чайник і тостер.
  • Факт 5: Якщо всі батарейки, що існують у світі, з’єднати в одну, вона змогла б забезпечити світ електрикою лише на 10 хвилин. Якщо сьогодні замінити всі автомобілі на електромобілі, то для їх зарядки людству не вистачить енергії.

Методичні поради

Ці факти може розказати учням учитель. А можна об’єднати дітей у групи і попросити кожну групу прочитати один факт, обговорити його і презентувати іншим дітям у класі. Так учні не тільки дізнаються нову інформацію, а й виступлять у ролі вчителя, навчаючи інших.

9. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що нового відкрили для себе?
  • Чи була сьогоднішня подорож цікавою і корисною для вас?

2

Вправа “Смс-повідомлення”.

Пропоную вам написати смс-повідомлення своїм друзям чи рідним про те, що нового й цікавого ви дізналися під час нашої сьогоднішньої подорожі.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної