ТЕМА 4. Енергія
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Як дізнатися, що шукати?
УРОК 11. Таємниці Чорного моря.
Що робити, якщо відчуваєш брак енергії?
Мета
- дати визначення поняття “море”;
- ознайомити з Чорним морем, з його мешканцями;
- вчити працювати з фізичною мапою України;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- удосконалювати вміння виразно читати вірші;
- закріпити вміння визначати рід іменників, писати власні назви з великої літери;
- повторити правило переносу слів;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
- порівнює здобутий результат із припущенням;
- перевіряє достовірність інформації природничого змісту;
- знає правило написання власних назв;
- знає, що таке море, які моря омивають Україну;
- знає основні ознаки Чорного моря, знаходить його на фізичній мапі України;
- знає мешканців моря.
Обладнання
- звичайний зошит;
- роздруківки “Асоціативний кущ «море»”, “Розсипанка”, “Казка «Чому в морі вода солона»”, “Мапа Чорного моря”, “Мапа річок України”, “Фото берегової лінії Чорного моря”, “Хмара слів «Чорне море»”, “Водорості”, “Деформований текст”, “Заповідники”.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування “Подаруй усмішку”
|
Перш ніж почати працювати, подаруймо одне одному усмішку — працювати буде веселіше. Погляньте на сусіда / сусідку ліворуч і подаруйте посмішку, подивіться на сусіда / сусідку праворуч і теж подаруйте посмішку. |
2. Повідомлення теми уроку
1 |
Загадка. Широке, глибоке,
|
2 |
Перегляд відео “Шум Чорного моря” (дати дітям послухати 1-2 хв). На хвилинку заплющте очі й послухайте. Що ви почули?
|
3 |
Повідомлення теми.
Немає на Землі людини, яка не хотіла б побувати на березі моря. Багато хто мріє вирушити в далеку морську навколосвітню подорож. Але не всі країни мають вихід до моря. Натомість наша Батьківщина — Україна — справжня морська держава. Її береги омивають два моря: Чорне та Азовське. І ми з вами вирушаємо до Чорного моря, щоб дізнатися його таємниці. |
3. Асоціативний кущ “море”
|
Запишіть асоціації, які у вас виникають, коли чуєте слово “море” (див. роздруківку “Асоціативний кущ «море»”). (Варіанти відповідей — пісок, пляж, вода, радість, відпочинок, корабель, чайки, хвилі, літо, сонце, табір тощо.) ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
4. Вправа “Розсипанка”
|
А що таке море? Перевірте свої міркування — зберіть розсипані слова у речення (див. роздруківку “Розсипанка”). |
Методичні порадиВправу можна виконати у парах, у групах. Розріжте на частини “розсипанку” і запропонуйте дітям скласти речення. Перевірте, чи всі складуть однакові речення. |
|
|
5. Читання української народної казки “Чому в морі вода солона”
|
Об’єднайтеся у пари і прочитайте казку (див. роздруківку “Казка «Чому в морі вода солона»”).
Інформація для вчителя Вода в морі не просто солона, а ще й гірка. Недарма люди, які зазнають лиха у відкритому морі без запасу прісної води, можуть загинути від спраги, тому що пити морську воду неможливо. Прісна вода річок, які впадають у моря, теж містить сіль, але в маленькій концентрації. Вода з поверхні морів випаровується, а сіль залишається. Так сіль накопичується в морях, яка надає воді гірко-солоного смаку. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
6. Фізкультхвилинка “Матроси”
|
На чому найкраще подорожувати морем? Звісно, на кораблі. Станьте на декілька хвилин матросами такого корабля. |
7. Віртуальна подорож до Чорного моря
1 |
Робота з мапою (див. роздруківку “Мапа Чорного моря”). Чорне море розташоване на півдні України. Його води омивають береги шістьох держав. Розгляньте уважно мапу і назвіть ці країни. Значна частина Чорноморського узбережжя припадає на території України й Туреччини. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУПопрацюйте в парах. Розгляньте мапу (див. роздруківку “Мапа річок України”) і скажіть, які річки впадають у Чорне море.
У Чорне море впадає багато річок. Найбільші з них — Дунай, Дністер, Дніпро, Південний Буг. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Розповідь учителя (див. роздруківку “Фото берегової лінії Чорного моря”). Чорне море — одне з найглибших у світі. За формою схоже на овал. Його найбільша ширина 580 км, а глибина — 2 км 245 м. Завдяки такій глибині Чорне море зручне для судноплавства, перевезення вантажів і пасажирів. Уздовж берегової лінії Чорного моря розташовані піщані пляжі. Найбільшими островами Чорного моря є Джарилгач і Зміїний. Найбільшим півостровом Чорного моря є Кримський. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
3 |
Хмара слів “Чорне море” (див. роздруківку “Хмара слів «Чорне море»”).
|
Методичні порадиПісля самостійного заповнення хмари слів, попросіть дітей поспілкуватися в парах, обговорити, які слова вони записали. Попросіть їх порівняти свої хмари: чи є спільні слова, якими словами відрізняються хмари, чому. |
4 |
Перегляд відео “Цікаві факти про Чорне море”. Перегляньте уважно відео, доповніть хмари слів.
|
8. Флора і фауна Чорного моря
1 |
Бесіда “Водорості” (див. роздруківку “Водорості”).
У Чорному морі росте багато видів водоростей. Серед них є й мікроскопічні — зелені, синьо-зелені, бурі, червоні, що прикріплюються до ґрунту чи якихось предметів у воді. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Тваринний світ Чорного моря. Тваринний світ Чорного моря надзвичайно різноманітний. Тут живуть креветки, краби, мідії, устриці, гребінці. Деякі з них мають промислове значення. Серед 180 видів риб — бички, хамса (чорноморський анчоус), тюлька, кефаль, оселедці, камбала, скумбрія, пеламіда, пеленгас, тунець, ставрида. |
3 |
Робота з деформованим текстом (див. роздруківку “Деформований текст”). Прочитайте текст. Про яких мешканців Чорного моря ви дізналися? ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
4 |
Перегляд відео “Такі як ми! Історії мешканців Чорного моря”.
|
9. Охорона Чорного моря
|
Здійснімо подорож до заповідників Криму (див. роздруківку “Заповідники”). На стан Чорного моря впливають передусім стоки річок, що впадають у нього, а також викиди шкідливих речовин, які потрапляють у воду внаслідок аварій кораблів і під час видобутку корисних копалин. Найбільше забруднювальних речовин зі стоками приносять річки Дунай, Дністер, Дніпро. Унаслідок цього спостерігається “цвітіння” води в північно-західній частині моря. Море також забруднюють промислові підприємства, порти й побутові стоки міст. Жива природа Чорного моря та його узбережжя охороняється в Чорноморському біосферному заповіднику. На узбережжі Чорного моря також розташовані природні заповідники “Лебедині острови”, Дунайський, Карадазький і “Мис Мартьян”. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
10. Підсумок
|
Рефлексія.
|