ТЕМА 4. Енергія
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Як дізнатися, що шукати?
УРОК 12. Наймілкіше у світі море.
Що робити, якщо відчуваєш брак енергії?
Мета
- ознайомити з Азовським морем, з його мешканцями;
- вчити працювати з фізичною мапою України;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- удосконалювати вміння виразно читати вірші;
- закріпити вміння визначати рід іменників, писати власні назви з великої літери;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
- порівнює здобутий результат із припущенням;
- перевіряє достовірність інформації;
- знає правило написання власних назв;
- знає, що таке море, які моря омивають береги України;
- знає особливі ознаки Азовського моря, знаходить його на фізичній мапі України;
- знає мешканців моря;
- виконує творчу практичну роботу.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- звичайний зошит;
- матеріали для творчої роботи;
- роздруківки “Мапа Чорного моря”, “Хмара слів «Азовське море»”, “Узбережжя Азовського моря”, “Рослини і тварини Азовського моря”, “Розділи і запиши”, “Порівняй”, “Значення морів”, “5 слів”.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вітання. Привітаємось любенько,
|
2 |
Вправа “Уявне малювання”. Уявіть себе художниками й художницями. Якими фарбами ви намалювали б свій сьогоднішній ранок? Чому? |
2. Повідомлення теми уроку
1 |
Загадка. Поле синє,
|
2 |
Актуалізація знань.
|
3 |
Повідомлення теми.
Сьогодні ми продовжимо подорож водними просторами України й завітаємо на гостини до Азовського моря. Дізнаємося, чому це море називають наймілкішим у світі та чим воно цікаве. |
3. Віртуальна подорож до Азовського моря
1 |
Робота з мапою (див. роздруківку “Мапа Чорного моря”). Розгляньте уважно мапу, знайдіть на ній Азовське море. Назвіть країни, розташовані на узбережжі Азовського моря.
Розташоване Азовське море на півдні України та Росії. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Хмара слів “Азовське море” (див. роздруківку “Хмара слів «Азовське море»”).
Розпочніть складати хмару слів. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
3 |
Перегляд відео “Азовське море — наймілкіше море у світі”.
|
4 |
Розповідь учителя (див. роздруківку “Узбережжя Азовського моря”). Азовське море — одне з найменших у світі. Його площа майже 40 000 км2. Воно менше за Чорне море в 10 разів. Серед усіх морів на Землі меншим, ніж Азовське, є лише Мармурове. Азовське море мілководне. Середня його глибина — 8 метрів, а найбільша — лише 14. Невелика глибина моря сприяє його швидкому прогріванню. Узимку температура води рідко падає нижче 0°С, а влітку вона піднімається до +28, а інколи й +32°С. Вода в Азовському морі значно менш солона, ніж у Чорному. Це також спричинено його невеликою глибиною і великим припливом прісної води з річок Дон і Кубань. Найбільші острови Азовського моря — Піщані, Бірючий і Черепаха (штучного походження).
Головною і найцікавішою особливістю Азовського моря є наявність на його узбережжі великої кількості кіс. Вони складаються з піску і гальки, що нагромаджуються під час переміщення їх течією вздовж берегів.
|
5 |
Цікаво знати, що… Азовське море в різні часи і в різних народів мало різноманітні назви. Наприклад, меоти й інди, які жили на його узбережжі ще до нашої ери, називали його Тамарунда — Годувальниця Чорного моря, стародавні греки — Меотида, римляни — Меотійське болото (від назви племені), слов’яни — Сурозьке або Синє море, араби — Бар-ель-Азов (Темно-синє море), татари — Азов (кінець, гирло — за розташуванням у гирлі Дону). |
4. Фізкультхвилинка “Черепаха Аха”
|
Виконайте веселі рухи разом із черепахою. |
5. Рослинний і тваринний світ Азовського моря
|
Запропонуйте дітям дослідити підводний світ (див. роздруківку “Рослини і тварини Азовського моря”). |
Методичні порадиЗавдання виконується в парі. Роздайте на пару 2 варіанти карток із текстами про тваринний і рослинний світ Азовського моря. Попросіть дітей обрати одну із карток, що лежать на парті. Поясніть, що кожен протягом 1-2 хвилин читає інформацію, записану на його картці, і запам’ятовує. Потім за сигналом, діти по черзі розповідають одне одному свою інформацію, можуть поставити запитання, щоб зрозуміти, чи уважно їх слухали. |
6. Завдання від рибок
1 |
Вправа “Розділи і запиши” (див. роздруківку “Розділи і запиши”).
|
2 |
Вправа “Порівняй” (див. роздруківку “Порівняй”). Риби плавають за допомогою плавців і хвоста. Розгляньте малюнок. Поміркуйте й запишіть, із чим можна порівняти плавці та хвіст риби.
|
7. Значення морів
|
Розгляньте схему і розкажіть, яке значення для життя людини мають моря (див. роздруківку “Значення морів”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
8. Творча робота
|
Виготовте фігурку одного з мешканців моря за інструкцією (підр. с. 122, завд. 4). Зробіть так, щоб ваш восьминіг затанцював. Для цього проведіть експеримент і поясніть його результати.
|
9. Підсумок
1 |
Рефлексія.
|
2 |
Вправа “5 слів” (див. роздруківку “5 слів”). Запишіть на рибках 5 слів, які пов’язані з темою нашого уроку. Поясніть свій вибір. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |