ТЕМА 4. Енергія
ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Як дізнатися, що шукати?
УРОК 13. Колаж двох морів.
Що робити, якщо відчуваєш брак енергії?
Мета
- вчити знаходити спільне й відмінне — порівнюємо Чорне та Азовське моря;
- вчити працювати з фізичною мапою України;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- удосконалювати вміння виразно читати вірші;
- закріпити вміння визначати рід іменників, писати власні назви з великої літери;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
- порівнює здобутий результат із припущенням;
- перевіряє достовірність інформації;
- знає правило написання власних назв іменників;
- знає, що таке море, які моря омивають береги України;
- знає основні ознаки Чорного та Азовського морів, знаходить їх на фізичній мапі України;
- знає мешканців морів;
- виконує та презентує творчу практичну роботу.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- звичайний зошит;
- роздруківки “Підтримка”, “Упізнай”, “Морська математика”, “Поєднай”, “Скринька”;
- матеріали для творчої роботи.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Усмішка”. Якщо усміхнутися перехожому — він усміхнеться у відповідь.
|
2 |
Вправа “Підтримка” (див. роздруківку “Підтримка”). У кожного на парті лежить паперове сердечко. Напишіть своєму сусідові / своїй сусідці по парті на листочку-сердечку слова підтримки: “Ти молодець, тому що…”. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2. Вправа “Продовж речення”
|
Пригадайте тему вчорашнього уроку і продовжте речення. Вчора я дізнався/дізналася… Мені було цікаво… Мене здивувало… Тепер я знаю… |
Методичні порадиВиконайте цю вправу ланцюжком. Попросіть кожну дитину обрати й закінчити одне з речень. Так діти активізують свої знання з теми, а вчитель зрозуміє, що учні запам’ятали з теми попереднього уроку. |
3. Вправа “Упізнай”
|
Упізнайте моря за їх описом. Підкресліть слова/словосполучення, які допомогли вам упоратися із завданням (див. роздруківку “Упізнай”).
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Ми продовжуємо подорож морськими просторами. Пригадаємо, що ми знаємо про Чорне та Азовське моря, дізнаємося, що в них спільного та відмінного, створимо колаж тваринного й рослинного світу Чорного та Азовського морів. |
5. Перегляд відео “Моря України”
|
6. Діаграми Ейлера-Венна
|
Перегляньте ще раз відео про моря України й заповніть діаграми Ейлера-Венна. Порівняйте свою інформацію в колах з інформацією, яку записав / записала сусід / сусідка по парті. |
Методичні порадиДодатково можна накреслити великі кола на дошці. Заповнювати їх можна по-різному. Варіант 1: діти називають факти, якими вони заповнили кола, доповнюючи одне одного. Варіант 2: заповнювати в той самий час, коли діти заповнюють свої кола, але зробити кілька помилок у фактах. Попросіть дітей порівняти свої записи із записами на дошці. Чи згодні вони з фактами, що записані в колах. Якщо ні — попросіть їх прокоментувати, пояснити свої міркування. |
7. Фізкультхвилинка “Кроком руш”
|
Потанцюйте разом із морськими жителями. |
8. Вправа “Морські жителі”
|
Відомо, що Кримський півострів омивають води Чорного та Азовського морів. Розгляньте зображення тварин і назвіть тих, що мешкають у морі (підр. с. 122, завд. 3). |
9. “Морська математика”
1 |
Морські зірки розмістилися так, що утворилися магічні квадрати. Заповніть їх (див. роздруківку “Морська математика”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Задачка: За катером пливе 360 ставрид, дельфінів — на 300 менше, а кільки — стільки, скільки ставрид і дельфінів разом. Скільки риб пливе за катером? (Зверніть увагу дітей на те, що запитується лише про риб.) |
3 |
Задачка: Птах, який полює за рибою, з висоти падає в море, склавши крила. За першу секунду він пролітає 3 м 8 дм, а за кожну наступну — на 1 м 9 дм більше, ніж за попередню. Яку відстань пролетить птах за третю секунду? |
10. Вправа “Поєднай”
|
Поєднайте прислів’я. Поясніть, як ви їх розумієте (див. роздруківку “Поєднай”). Спишіть одне прислів’я на вибір. Підкресліть у ньому іменники. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
11. Створення колажу “Чорне та Азовське моря”
Методичні порадиОб’єднайте дітей у дві команди. Поясніть, що кожна команда буде створювати колаж про одне море (Чорне або Азовське). Заздалегідь попросіть дітей принести зображення мешканців свого моря. Приготуйте дві половинки ватману (якщо ж дітей у класі багато, то два ватмани). Діти в команді мають розподілити обов’язки: одні малюють саме море, підписують його, інші вирізають мешканців, водорості, а вже потім наклеюють. Команди презентують свої роботи й після цього порівнюють моря, використовуючи інформацію з колажів. Зразок роботи 2-х команд: |
12. Підсумок
1 |
Рефлексія.
Створіть коротку рекламу уроку. |
2 |
Саморефлексія “Скринька” (див. роздруківку “Скринька”). Оберіть скриньку, до якої покладете мушлю або морську зірочку. Поясніть свій вибір. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |