ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Як дізнатися, що шукати?

УРОК 14. Спорт для сміливців.
Що робити, якщо відчуваєш брак енергії?

Мета

  • ознайомити дітей з особливими ознаками гори Ай-Петрі;
  • показати, що гори — це чудове місце для відпочинку, а саме для гірськолижного спорту;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • повторити правило переносу слів;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає, яке спорядження має бути в лижника;
  • виконує та презентує творчу роботу.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • окуляри без лінз;
  • роздруківка “Веселі лижники”;
  • матеріал для творчої роботи (роздруківка лижника / лижниці, ножиці, кольорові олівці / фломастери, двосторонній скотч, дерев’яні шпажки).

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання на увагу.

Сьогодні для привітання потрібна ваша увага. Якщо я плескаю один раз — ви легенько плескаєте по плечу свого сусіда / свою сусідку, якщо двічі — помахайте йому / їй “привіт”, плескаю тричі — привітайтеся кивком голови.

Методичні поради

Привітатися можна за партами, а можна і в колі. Доповніть привітання в колі додатковою настановою: діти мають змінювати місце перебування у колі після кожного привітання. Наприклад, ви плеснули в долоні один раз, діти плеснули своїх сусідів по плечу (і праворуч, і ліворуч), а далі звучить команда: “Змініть місце”. Діти перебігають на інші місця і знову утворюють коло. Привітання триває. Ви плескаєте тричі, діти кивають сусідам ліворуч і праворуч. А далі звучить команда: “Змініть місце”. Діти перебігають на інші місця і знов утворюють коло. Так учні та учениці зможуть привітатися з якомога більшою кількістю своїх однокласників та однокласниць.

2

Вправа “Незвичайні окуляри”.

Як ви вже зрозуміли, сьогодні ми маємо бути дуже уважними та спостережливими, щоб нічого важливого не пропустити. Є в мене незвичайні окуляри. Щойно їх одягаєш, одразу бачиш щось гарне, чудове у своєму сусідові / своїй сусідці.

Педагог рухами показує, що надіває окуляри.

Ці незвичайні окуляри дають мені можливість побачити, що Дениско сьогодні дуже старанний. Цікаво, а що ж ви побачите у своїх сусідах, коли надінете окуляри?

2. Загадка

 

Послухайте загадку і відгадайте її.

Носить бабка
снігову шапку.
Кам’яні боки
Закутані в хмарки.

(Гора)

  • Чи здогадалися ви, куди помандруємо сьогодні, про що дізнаємося?

3. Повідомлення теми уроку

 

Пригадайте, які гори є на території України.

  • Що ви запам’ятали про ці гори?

Гори — це чудове місце для відпочинку. У горах безліч санаторіїв, будинків відпочинку, туристичних баз. Ми з вами вирушимо в гори, щоб дізнатися, як там можна підзарядитися енергією.

  • Розкажіть, що цікавого можна побачити в горах. Чим гори ваблять?

4. Перегляд відео “Дивовижні місця Криму”

 

Однією з вершин Кримських гір є гора Ай-Петрі. Перегляньте відео і дізнайтеся цікаві факти про цю гору.

  • Що нового ви дізналися про гору Ай-Петрі?
  • Що нагадують скелі Ай-Петрі?
  • Що вас зацікавило?

Інформація для вчителя

Це звучить неймовірно, але колись вершина Ай-Петрі ховалася під водою. Близько 200 мільйонів років тому територія сучасного Криму була дном стародавнього океану. Тож Ай-Петрі це не гора у прямому сенсі, а викопний кораловий риф. На її поверхні досі можна розгледіти цікаві скам’янілості у вигляді трубочок і гілочок.

Ай-Петрі — найтуманніше місце не тільки в Криму, а й у всій Україні: понад 200 днів на рік тутешні гори оповиті туманом. А ще це найвітряніше місце в Україні. Тут зареєстрована рекордна для України швидкість вітру — 50 м/с. На плато навіть є вітряна електростанція, проте через сильний вітер було зірвано лопаті, і зараз вона не працює.

Ай-Петрі — це і вершина, і величезне плато площею понад 300 квадратних кілометрів. Назва Ай-Петрі з грецької перекладається як "святий Петро", на честь якого тут навіть був споруджений храм.

Найвідоміша і наймальовничіша гора Кримського півострова приваблює туристів своєю таємничістю й величчю. Гора Ай-Петрі є однією з найпопулярніших визначних пам’яток Криму.

5. Похід на Ай-Петрі

 

Здійсніть віртуальне сходження на гору.

  • Що для цього потрібно?
  • Коли варто планувати такий похід?
  • На що звертати увагу під час організації?
  • Що візьмете із собою?
  • Яких правил безпеки необхідно дотримуватися? Чому?

Готові? Вирушаймо!

  • Сподобалося? Розкажіть про свої враження.
  • Чи захотілося побувати на цій горі? Чому?

6. Порада Романа

 

Роман розповів, що він завжди наповнюється енергією, коли буває на вершині гори Ай-Петрі. Дістатися туди найзручніше канатною дорогою. Узимку тут збираються лижники. Хлопчик порадив, як дібрати зручні лижі. Прочитайте пораду хлопчика (підр. с. 123, завд. 5).

  • Довідайтеся, лижі якої довжини потрібні кожному з вас. Що для цього треба зробити?

7. Спуск на гірських лижах

 

Чи катався хтось із вас на лижах? Подивіться відео та уявіть себе на гірському схилі взимку.

  • Які емоції у вас після перегляду відео? Чому?
  • Чи захотілося самим стати на лижі й навчитися кататися?
  • Як думаєте, чи всі можуть так відпочивати? Чому?
  • Які риси характеру мають бути в гірськолижників? Як гадаєте, чи змогли б ви навчитися так кататися? Чому?

8. Фізкультхвилинка

9. Спорядження лижника

1

Що таке екіпірування?

  • Чи знаєте ви, яке екіпірування має бути в лижника?

Екіпірування — усе те, що потрібне для спорядження, обмундирування кого-, чого-небудь.

2

Досліджуємо екіпірування гірськолижника (підр. с. 123, завд. 6).

На малюнку зображено екіпірування лижника. Поясніть важливість кожного елементу спорядження.

3

Порівнюємо екіпірування лижників. Роздивіться світлини за посиланням.

ПЕРЕГЛЯД СВІТЛИН
  • Порівняйте екіпірування лижників. Чому воно різне?

10. Користь лижного спорту

1

Дискусійна шкала.

Лижний спорт — це користь чи шкода?

Поміркуйте над запитанням і оберіть варіант відповіді на шкалі. Поясніть свій вибір.

2

Чудовий лижний спорт.

Одним із найдавніших і найпопулярніших видів активного відпочинку є катання на лижах, користь якого доведена вже давно. І для дорослих, і для дітей це гарний спосіб зміцнити хребет, м’язи, нервову систему й підвищити життєвий тонус.

Катання на лижах — це і свіже повітря, що корисно впливає на легені, і ритмічні рухи, під час яких задіяно більшість м’язів. А ще катання і на рівнинних, і на гірських лижах завжди пов’язане з красою природи. Користь лижного спорту особливо відчутна, коли додається цілющий вплив гірського клімату.

Лижний спорт — це відпочинок, задоволення, здоров’я, краса, і навіть мода.

11. Творча робота

 

Виготовлення об’ємної аплікації “Веселі лижники” (див. роздруківку “Веселі лижники”).

Пропоную вам зробити паперових лижників і провести між ними змагання.

Матеріал для роботи

  • роздруківка лижника на цупкому папері;
  • кольорові олівці/фломастери;
  • палочки для морозива (кави);
  • дерев’яні шпажки;
  • ножиці;
  • двосторонній скотч.

Алгоритм роботи

  1. Виріжте шаблон лижника/лижниці.
  2. Розфарбуйте його кольоровими олівцями/фломастерами.
  3. Розфарбуйте кольоровими олівцями/фломастерами палочки для морозива.
  4. Обережно за допомогою двостороннього скотчу приклейте взуття лижника/лижниці посередині паличок.
  5. На гострі кінцівки шпажок начепіть невеликі паперові круги.
  6. За допомогою скотчу приклейте шпажки до рукавичок, як лижні палки.

Влаштуйте гірськолижний спуск і покатайте своїх лижників.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

12. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим запам’яталася наша мандрівка?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної