ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Як дізнатися, що шукати?

УРОК 15. Вулкан у банці.
Що робити, якщо відчуваєш брак енергії?

Мета

  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • проводить експеримент, записує інформацію про здійснене дослідження.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вітання.

Доброго ранку травам росистим,
Доброго ранку квітам барвистим,
Доброго ранку сонечку ясному,
Доброго ранку людям усім,
Доброго ранку всьому прекрасному!

Усміхніться й подаруйте одне одному свої милі усмішки та гарний настрій.

2

Налаштування на тему уроку.

Нас кличе дорога —
Скоріш вирушай!
В мандрівках чудових
Пізнай рідний край.
Відкрий таємниці
Для себе, мій друг.
Для тебе іскряться
І гори, і луг.

Чи готові ви продовжити нашу подорож і відкрити для себе нові таємниці?

2. Повідомлення теми уроку

1

Вправа “Пригадай” (див. роздруківку “Пригадай”).

  • Розгляньте світлини і пригадайте, що за місцевість на них зображена. Поясніть, чому ви так вирішили.

Крим — одне з найчарівніших місць на Землі. Пригадайте, що ми знаємо про Крим, Кримські гори.

  • У яких куточках Криму ми з вами вже побували?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Повідомлення теми уроку.

На території України є різні гори. Але є серед них особливі — наприклад, вулкани. Пропоную продовжити подорож Кримськими горами. Дізнатися нові цікаві факти про них і з’ясувати, чи є в Кримських горах вулкан.

3. Вправа “Очікування”

 

У кожного на парті лежить по стікеру. Напишіть на них, чого ви чекаєте від нашої сьогоднішньої подорожі. Оберіть одне з тверджень, записаних на дошці.

  • Я хочу дізнатися щось нове й цікаве.
  • Я хочу побачити гарні місця.
  • Я хочу отримати нові знання.
  • Я хочу цікаво провести час.
  • Я нічого особливого не очікую.

4. Віртуальна подорож на гору Кара-Даг

1

Перегляд відео “Кара-Даг з висоти”.

  • Чи цікаво вам було побачити гірський масив з висоти пташиного польоту?
  • Які емоції/почуття у вас виникли після перегляду відео?

2

Розповідь учителя з демонстрацією світлин (див. роздруківку “Світлини Кара-Дагу”).

Кара-Даг — унікальний гірський масив у Криму на березі Чорного моря. На його території створено природний заповідник. Площа заповідника становить майже 2900 гектарів, з яких 809 га — акваторія Чорного моря. Назва “Кара-Даг” перекладається з турецької як “чорна гора”.

Цей унікальний геологічний об’єкт розташований у південно-східній частині Криму недалеко від Феодосії, між Коктебелем, Щебетовкою та Курортним.

Кара-Даг — єдиний у Європі стародавній згаслий вулкан, який зберіг сліди і самого процесу виверження, і подальших процесів вивітрювання. У результаті цих процесів, які відбувалися понад сто мільйонів років тому, утворився природний комплекс дивовижної краси. З боку моря навіть можна побачити застиглу лаву, яка 150 мільйонів років тому витікала з кратера вулкана.

Кара-Даг вражає своєю величчю й неповторністю. Виразні форми масиву здаються похмурими й неприступними. Ці місця залишаються найчистішими і найменш доступними на території всього Кримського півострова.

Великий інтерес викликають химерні прибережні скельні утворення, серед яких скелі Шайтан-Капу (Чортові, або Золоті ворота), Чортів палець, Іван-розбійник і Лев.

Мальовнича арка Золоті ворота взагалі є візитною карткою Кара-Дагу. Існує повір’я, що пропливаючи крізь них, треба кинути в скелю монетки так, щоб вони задзвеніли, і загадати бажання.

Не лише надзвичайно живописні гори й химерні скелі надають Кара-Дагу унікальності. Це місце є ареалом існування багатьох рідкісних, ендемічних (тих, які живуть тільки тут) видів тварин і рослин, а також таких, що зникають.

У Карадазькому природному заповіднику налічується 1176 видів рослин, з яких 25 не ростуть більше ніде у світі, 126 видів рослин занесено до Червоної книги України, 34 — до Європейського червоного списку і 22 — до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Вправа “5 слів”.

Запишіть у зошит 5 слів, пов’язаних з гірським масивом Кара-Даг, які ви запам’ятали. Поясніть свій вибір.

5. Фізкультхвилинка

6. Вправа “Істинні — хибні”

 

Послухайте твердження і визначте, істинні вони чи хибні.

  • Кара-Даг розташований у Криму.
  • Кара-Даг перекладається як “чорна скеля»”.
  • Кара-Даг — це природний заповідник.
  • Кара-Даг — це діючий вулкан.

7. Перегляд відео “Що ми знаємо про вулкани”

1

Чи знаєте ви, що таке вулкан? Перегляньте уважно відео і з’ясуйте, які існують вулкани.

  • Що ви дізналися про вулкани?
  • Вулкани приносять шкоду чи користь?
  • Яка інформація вас зацікавила/здивувала?

2

Робота з малюнком “Виверження вулкана” (підр. с. 124).

  • Чи підтверджує малюнок у підручнику інформацію з відео, яке ми переглянули?

Подивіться, який вигляд має виверження вулкана Кракатау, розташованого в Індонезії.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО

8. Робота з коміксом

 

Розгляньте комікс (підр. с. 124-125).

  • До якої країни приїхали діти?
  • Що захотів зробити хлопчик?
  • Як ви думаєте, чому дівчинці не дуже хотілося йти до вулкана? Що вам було підказкою?
  • Чи вдалося хлопчику зробити світлини?
  • Що побачили діти?
  • Дізнайтеся, чому саме в цій країні сталася така пригода. У яких ще країнах таке могло статися?

Інформація для вчителя

Попокатепетль є одним із найактивніших діючих вулканів світу. Активність почалася 31 серпня 2011 р.: вулкан чотири рази викинув пару, газ і попіл зі свого кратера. Наприкінці грудня 2019 р. вулкан почав викидати попіл, а 10 січня 2020 р. відбулося виверження вулкана, стовп попелу піднявся на висоту 3 км.

9. Перегляд відео “Виверження вулкана з соди”

  • Чи сподобався вам експеримент?
  • Чи захотілося спробувати зробити вулкан власними руками?

10. Експеримент за алгоритмом у підручнику

 

Створюємо вулкан на столі (підр. с. 125).

Методичні поради

Експеримент може провести вчитель, а можна заздалегідь запропонувати одному-двом учням/ученицям підготувати все необхідне, провести такий експеримент спочатку вдома (здійснити таку собі репетицію), а потім і в класі, коментуючи/пояснюючи, що відбувається у “вулкані”.

11. Результати дослідження “Вулкан у банці”

 

Запишіть інформацію про здійснене дослідження (зош. с. 57, завд. 1).

12. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим здивувала вас наша мандрівка?

2

Вправа “Очікування”.

У кожного на парті лежать стікери, які ви заповнювали на початку уроку. Напишіть на них, чи справдилися ваші очікування від нашої сьогоднішньої подорожі. Оберіть одне з тверджень, записаних на дошці. Можете доповнити своїми твердженнями.

  • Я дізнався/дізналася щось нове і цікаве.
  • Я побачив/побачила гарні місця.
  • Я отримав/отримала нові знання.
  • Я цікаво провів/провела час.
  • Я нічого особливого не побачив / не побачила.


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної