ТЕМА 4. Енергія
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Як дізнатися, що шукати?
УРОК 16. Шукаємо їжака восени.
Як їжак накопичує і зберігає енергію для зимівлі?
Мета
- ознайомити дітей із їжаком білочеревим, його способом життя та раціоном;
- дослідити, як їжак накопичує та зберігає енергію взимку;
- закріпити знання про способи зимівлі тварин;
- удосконалювати вміння працювати з календарем;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати пізнавальний інтерес, турботу про тварин, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших та дослухаюсь до спільних рішень;
- вступає і підтримує діалог на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
- порівнює здобутий результат із припущенням;
- знає, як їжак накопичує та зберігає енергію взимку;
- знає, як тварини зимують;
- користується календарем.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- роздруківки “Здогадайся, хто”, “Хмара слів «Їжак»”, “Завдання від їжачка-жартівничка”;
- кубик з написами.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
“Самоналаштування”. Покладіть руки на парту, заплющте очі та промовляйте: Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
|
2. Обговорення проблемних запитань
|
Ми говорили про енергію, яку витрачає людина, і про способи її відновлення. Як ви думаєте, а тварини теж витрачають енергію? Коли?
Підтвердити або спростити наші міркування ми зможемо під час уроку. А хто допоможе нам у наших дослідженнях, ви дізнаєтеся, коли з’єднаєте числа у порядку зростання в наступній вправі. |
3. Вправа “Здогадайся, хто”
|
Виконай завдання і дізнайся, яка тваринка нам сьогодні допомагатиме (див. роздруківку “Здогадайся, хто”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
4. Метод “Кубування”
|
Згадайте все, що ви знаєте про їжачка. А допоможе нам у роботі куб. Орієнтовний зміст куба
|
Методичні порадиКубування є методом навчання, що полегшує розгляд різних аспектів теми. Цей підхід передбачає використання кубика з написаними на кожній його грані вказівками щодо спрямування розмірковувань. Кубик можна зробити з невеличкої коробки, ребро — завдовжки 15–20 см. На кожній грані кубика слід написати одну із вказівок: Читати далі |
5. Вправа “Запитання для фахівця”
|
Намалюйте праворуч такого самого їжака (зош. с. 58, завд. 1).
|
6. Презентація “Цікаві факти про їжаків”
|
Перегляньте презентацію і заповніть хмару слів “Їжак” (див. роздруківку “Хмара слів «Їжак»”). ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
|
7. Фізкультхвилинка “Джумі — їжак-танцюрист”
|
Потанцюйте разом з їжачком. |
8. Вправа “Поясни”
|
Подорожуючи Ялтинським заповідником, жевжики дуже хотіли побачити білочеревого їжака. Як ви гадаєте, чому цю тваринку так назвали? (підр. с. 126, завд. 1). Інформація для вчителя Їжа́к білочере́вий мешкає в листяних лісах, степових ярах, балках, на берегах каналів і в лісосмугах. Гніздо будує тільки на час зимівлі. Живиться різноманітною тваринною їжею, зокрема комахами, черв’яками, слимаками, дрібними наземними хребетними (ящірками, вужами, пташиними яйцями, мишами). Голова і боки в нього темно-бурі, набагато темніші за горло і черевце. Голки шоколадно-коричневого кольору, коричневе хутро на черевці, а на грудях — широка біла пляма. |
9. Робота з календарем
|
Працівник заповідника сказав, що в листопаді їжак заліг у сплячку і прокинеться аж у квітні. Полічить, скільки місяців їжак спить. Скільки це днів? (підр. с. 126, завд. 2). |
10. Математичне завдання
|
Відомо, що під час сну в їжака сповільнюються всі обмінні процеси. Наприклад, серцебиття уповільнюється майже у 9 разів. Обчисліть, як часто б’ється серце їжака під час сплячки, якщо влітку воно робить 180 ударів на хвилину (підр. с. 127, завд. 4). |
11. Раціон їжака
|
Валентин з’ясував, що від весни до пізньої осені їжак запасав енергію для зимової сплячки. Для цього тваринка інтенсивно харчувалася, накопичуючи підшкірний жир. Розгляньте раціон їжака (підр. с. 126, завд. 3).
Інформація для вчителя Їжачок — маленький, сірий, колючий... Хто ж не знає їжака? Так от, судячи з кількості безглуздих вигадок про його спосіб життя, ніхто про їжачка правди не знає. Із книжки в книжку, з листівки на плакат кочує образ запасливого їжачка з рум’яним яблуком на спині. А хто таке насправді бачив? Ніхто не бачив, але всі впевнені, що яблука та гриби їжачок запасає собі на зиму. І оскільки в зубах носити провіант не привчений — не собака ж! — наколює це все на колючки. А потім довгими зимовими вечорами гризе собі в нірці промерзлі яблука, сухі гриби й чекає не дочекається весни... Відкриємо страшну таємницю: їжакам не потрібні запаси їжі, тому що взимку їжаки... сплять. Сплять солодким сном з листопада по квітень, як ведмеді, борсуки, жаби та змії. А уві сні витрачають потихеньку підшкірний жир, накопичений аж ніяк не на яблуках. Адже їжак, насправді, — хижак. Рослинну їжу — варену картоплю, рис, груші, сливи, горіхи, насіннячко й ті ж горезвісні яблука — їдять тільки ті їжаки, які утримуються в неволі. Так то ж неволя! У природному середовищі раціон їжаків — це жуки, черв’яки й равлики. Іноді їжак може урізноманітити своє меню жабами, ящірками, пташиними яйцями, мишами... До речі, про мишей. Вважається, що їжак — чудовий мишолов, його навіть називають колючою кішкою. Але насправді миші не зовсім їжача їжа. Не може їжачок за цими шустрими гризунами погнатися, от хіба що пощастить йому знайти мишаче гніздо. Набагато більше цікавлять їжаків зовсім інші гнізда — осині й бджолині. Цих комах їжак їсть, зовсім не боячись укусів. Їжаки взагалі дуже стійкі до різних отрут, зокрема й до бджолиної. Невеликі дози сулеми, миш’яку, синильної кислоти для їжачка не смертельні. І навіть укус гадюки він переживе, відбувшись легеньким нездужанням, якщо, звичайно, гадюка встигне його вкусити до того, як буде з’їдена. Утім, на змій їжаки полюють рідко, воліючи мати справу з мовчазними дощовими хробаками.
|
12. Завдання від їжачка-жартівничка
(див. роздруківку “Завдання від їжачка-жартівничка”)
1 |
Переставте літери і перетворіть.
(Підказка: смола, врода, ручка, слово, Верді) |
2 |
Скільки пиріжків? Бабуся чекала в гості трьох дітей і спекла їм пиріжки. Полічила пиріжки та думає: “По скільки пиріжків дати дітям? Якщо дати по 5 пиріжків, то 1 залишиться, а якщо по 6, то 2 не вистачить”. Скільки пиріжків спекла бабуся? |
3 |
Поміркуй і розташуй Розташуйте кружечки так, щоб у кожному вертикальному та горизонтальному рядку їх було не більше двох. Орієнтовний зразок: |
Методичні порадиПриготуйте поле і кружечки залежно від того, як плануєте виконувати це завдання: у парах чи групах. Після виконання завдання, попросіть учнів подивитись, чи однаково розташували кружечки різні пари/команди. Як вони думають, чому не всі варіанти однакові? |
13. Підсумок
1 |
Рефлексія.
|
2 |
Вправа “5 слів”. Запишіть у зошит 5 слів/фактів, пов’язаних з темою нашого уроку. Поясніть, чому записали саме ці слова. |
14. Домашнє завдання
|
Уявіть себе їжачком. Опишіть один день свого уявного життя (зош. с. 58, завд. 3). |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |