ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Зимові клопоти

УРОК 18. Зима — казка чи клопіт?
Як заощаджувати енергію?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
  • навчити знаходити Луганську область на мапі України;
  • ознайомити із символами Луганської області;
  • навчити виготовляти прикраси власноруч;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • порівнює здобутий результат із припущенням;
  • читає подумки та виразно вголос тексти різних видів;
  • уміє ділити текст на частини;
  • знаходить у тексті відповіді на поставлені запитання;
  • знає розташування Луганської області на мапі України, символи області;
  • виконує та презентує творчу роботу.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

“Комплімент із мішечка”.

Методичні поради

Попросіть дітей перед початком уроку на аркуші для нотаток написати своє ім’я і покласти цей аркуш у мішечок. Потім кожна дитина по черзі дістає аркуш/фант і говорить комплімент тому учню / тій учениці, чиє ім’я записане на аркуші паперу. Якщо ж трапиться ситуація, коли дитина витягне аркуш зі своїм ім’ям, вона поверне його в мішечок і дістане інший.

2. Передбачення теми уроку

 

Прочитайте ланцюжок слів і спробуйте передбачити, з ким і за чим ми вирушимо сьогодні в мандрівку.

  • Що було для вас підказкою?

Луганщина  жевжики  жевжоліт  стайня  підкова

3. Робота над змістом уривка “Зимові клопоти”

1

Самостійне читання уривка (підр. с. 128).

Самостійно прочитайте пригоду, яка трапилася з жевжиками, і заповніть картку (див. роздруківку “Звіт читача”).

Методичні поради

Учні/учениці, невпевнені у своїх силах, можуть заповнити цю картку колективно. Розберіть, що і де має бути записано. Особливо це стосується короткого змісту уривка. Проговоріть і запишіть його разом. Надалі діти зможуть працювати з такими картками самостійно.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Дайте відповідь”.

  • Чому жевжики не могли вийти й побавитися на снігу? Вигадайте спосіб, яким могли б скористатися персонажі, аби сніг їм не зашкодив. Розкажіть.
  • Які зимові забави жевжики могли побачити? Які з них ви любите найбільше?
  • До якого свята готувалися люди?
  • А як ви готуєтеся до нього? Ви робите це самотужки, з друзями чи з родиною?
  • Чи знаєте ви, що символізує підкова?

Підкова — це символ удачі й талісман на щастя в багатьох культурах світу.

3

“Ключові слова” (зош. с. 59, завд. 1).

Випишіть із тексту пригоди ключові слова. Перекажіть твір, використовуючи їх як підказки.

4

“Графічний диктант” (зош. с. 59, завд. 2).

Проведіть лінію від крапки, послідовно рухаючись у вказаних напрямках на зазначену кількість клітинок. Упізнайте тварину, яка допомогла жевжикам зі знахідкою на Луганщині.

4. Повідомлення теми уроку

 

Пригадайте, куди прилетіли жевжики, щоб виконати завдання діда Оксеника.

Отже, сьогодні ми завітаємо до Луганської області, дізнаємося, чим вона славиться. А також ми проведемо цікавий, творчий, корисний урок, на якому кожен/кожна з вас відкриє для себе багато нового.

5. Віртуальна подорож на Луганщину

1

Робота з адміністративною мапою (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

Розгляньте мапу України. Знайдіть на ній Луганську область.

  • З якими областями вона межує?
  • Як ви думаєте, яке місто є адміністративним обласним центром Луганської області?

Інформація для вчителя

Луга́нська о́бласть розташована на сході країни. Посідає шосте місце за кількістю населення й десяте за площею серед адміністративно-територіальних одиниць країни. На південному заході та заході межує з Донецькою, а на північному заході — з Харківською областями. На півночі межує з Росією.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою.

Знайдіть на контурній мапі Луганську область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.

3

Ознайомлення з символікою області (див. роздруківку “Символіка Луганщини”).

  • Розгляньте герб і прапор Луганської області. Що на них зображено? Як ви думаєте, що це може символізувати?

Герб Луганської області складається з великого і малого щитів, обрамлених двома золотими колосами, сполученими пересіченою двічі жовто-блакитною девізною стрічкою і золотим дубовим вінком під щитом, з написом на стрічці “Луганська область”. У першій частині великого щита на зеленому полі — золотий кінь, друга і третя частини — червоні поля. У четвертій частині на зеленому полі — золотий бабак, символ області. У блакитному краю великого щита розташовано жовте висхідне сонце, яке має чотирнадцять променів.

Прапор являє собою полотнище кобальтового кольору. У верхній лівій чверті полотнища — коло. По периметру кола зірки, що утворюють диск — 17 золотих і 14 білих, що символізують 17 районів і 14 міст області.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Перегляд відео “Луганський регіон”.

  • Що ви дізналися про Луганську область з відео?

5

Розповідь учителя (див. роздруківку “Світлини Луганщини”).

Територія області є переважно степовою, лісів тут небагато. Однією з визначних пам’яток області є Луганський природний заповідник. На території заповідника є рослини й тварини, занесені до Червоної книги України.

Ще одна цікава природна пам’ятка — це унікальні крейдяні скелі Баранячі лоби в Новоайдарському районі. Брили сягаєють 50 метрів у висоту. З одного боку вони рівні та пологі, а з іншого – урвисті та нерівні.

Окрім цього, на території області є дві ботанічні природні пам’ятки, а також зоологічні заказники: “Мостківський”, “Терни”, “Мілуватський лиман” та інші. На увагу туристів заслуговує парк-музей кам’яних статуй, розташований на території Луганського університету. Там зібрано близько сімдесятьох кам’яних баб, датованих XI–XII століттями. Висота статуй — від одного до чотирьох метрів. Раніше ці скульптури були розкидані по всій області, проте згодом їх зібрали в одному місці.

Крім природних та історичних пам’яток, є в Луганській області й цікаві музеї, наприклад, будинок-музей письменника Володимира Даля, який народився в Луганську.

Цікаво буде відвідати й великий авіаційно-технічний музей просто неба в Луганську. Тут зібрано літальні апарати з різних аеродромів та авіаремонтних підприємств України, зокрема такі унікальні моделі, як палубний літак вертикального зльоту Як-38, протичовновий літак-амфібія Бе-12 та інші. Окрім літаків і вертольотів, на території музею є колекція раритетних автомобілів і мотоциклів.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Фізкультхвилинка “Падає сніжок”

 

Порухайтесь разом зі сніговичками в зимових ритмах.

7. Завдання від жевжиків

1

“Намалюй” (зош. с. 59, завд. 3).

Намалюйте біля кожного об’єкта стільки сніжинок, скільки складів у його назві.

2

“Снігові забави” (зош. с. 59, завд. 4).

  • Які “снігові забави” ви знаєте? Опишіть свою улюблену.

8. Творча робота

 

Щойно випадає сніг і надворі тримається мінусова температура, у нас з’являється новорічний настрій. Адже свято прийде до нас дуже скоро, і ми маємо підготуватися до нього. Що для цього зазвичай роблять? У приміщенні ставлять ялинку, розвішують гірлянди, іграшки, прикрашають вікна.

Ми з вами сьогодні зробимо прикрасу на двері у вигляді підкови (див. роздруківку “Шаблон підкови”). Чому?

У Європі та Північній Америці багато людей прибивали підкови над дверима будівель. На розташування підкови впливали культурні вірування населення. Якщо роги підкови дивилися вгору, то вона символізувала чашу, в якій накопичується удача. Якщо роги дивилися вниз, то це було символом того, що вся невдача йде геть. Підкова стала символом удачі вперше у римлян. Вони помітили, що підкуті коні не ранять свої копита й можуть іти значно довше. У давнину підкови були дуже дорогими й цінними.

Можливо, саме з цієї причини цей виріб досі вважають символом багатства та успіху.

Виконання роботи за зразком

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які відкриття зробили для себе під час подорожі?
  • Що прикрасите підковою?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної