ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Зимові клопоти

УРОК 19. Енергію рахуємо та економимо.
Як заощаджувати енергію?

Мета

  • дати дітям уявлення про енергоощадні технології;
  • навчати застосовувати в житті знання про збереження тепла й електроенергії в побуті;
  • дослідити, як можна зменшити втрати тепла та електроенергії в оселях;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища, пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • порівнює здобутий результат із припущенням.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

“Мої враження”.

Поділіться своїми враженнями від спостережень за природою сьогодні вранці і продовжте речення: “Доброго ранку! Мене сьогодні вразило…”.

2. Вправа “Розглянь і розкажи”

 

Об’єднайтеся в пари, розгляньте малюнок і розкажіть, які об’єкти використовують для освітлення приміщення, а які — для опалення. Поміркуйте, у чому переваги й недоліки кожного з них (підр. с. 129, завд. 1).

Свої міркування занесіть до таблиці (див. роздруківку “Розглянь і розкажи”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Вправа “Знайди спільне”

 

Розгляньте малюнки. Знайдіть і обведіть предмети, які можна об’єднати в одну групу. За якою спільною ознакою ви об’єднали ці предмети? Поясніть свій вибір (див. роздруківку “Знайди спільне”).

Методичні поради

Об’єднайте учнів у групи. Попросіть їх протягом 2-5 хвилин обговорити і знайти предмети зі спільною ознакою. Діти пояснюють свій вибір. Можна дати підказку: які предмети діють, використовуючи електроенергію?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Розповідь учителя

 

Пригадайте, які нові електричні прилади з’явилися у вашому домі. З якою метою їх придбали?

Нині в більшості є комп’ютер, підключений до мережі Інтернет. Завдяки розвитку сучасних технологій відеодзвінок по скайпу став буденністю; у декого є автомобіль, а на літаку швидко можна дістатися до будь-якої точки планети. І, звичайно, всі ці блага цивілізації потребують колосальних витрат енергії, неймовірних ресурсів, використання яких безжально виснажує надра нашої Землі.

5. Повідомлення теми уроку

 

У світі дуже гостро постає питання раціонального використання енергоресурсів. Енергія, яка використовується в будинках, виробляється внаслідок спалювання нафти, газу, вугілля. На планеті щороку зменшуються запаси паливних корисних копалин, а їх використання врешті-решт призведе до економічної та екологічної кризи. Тому використовувати їх треба економно.

6. Вправа “Лабіринт”

 

Пройдіть стежкою лабіринту і прочитайте слово. Поясніть, як ви його розумієте. Складіть речення зі словом, що утворилося. Запишіть його (зош. с. 60, завд. 1).

Запам’ятайте!

Енергозбереження — це дії, спрямовані на доцільне економне використання електроенергії.

  • Енергозбереження — це шлях до збереження природи Землі.
  • Існує багато способів економії тепла, води та електроенергії в побуті.
  • Зберігаючи тепло та електроенергію, ми дбаємо про своє майбутнє.

7. Фізкультхвилинка

8. “Істинні — хибні”

 

Розгляньте інфографіку й визначте істинні та хибні висловлювання (зош. с. 60, завд. 2).

Придумайте свої істинні чи хибні висловлювання за інфографікою.

9. Економічна математика

 

Завдання 1

1 кВт — 90 копійок

10 кВт — 9 грн.

100 кВт — 90 грн.

А все, що більше 100 кВт — 1 грн. 68 к.

За місяць родина споживає (взимку) приблизно 300 кВт. Як порахувати витрати?

90 + 200 · 1,68 = 426 грн.

  • Як гадаєте, це багато чи мало? Обґрунтуйте свою відповідь.
  • А як ви можете економити електроенергію і гроші вашої родини?
    (Готуватися до занять при денному світлі; якщо ввімкнена настільна лампа, вимикати інше освітлення; виходячи з кімнати, вимикати світло; використовувати енергоощадні лампи тощо.)

 

Завдання 2

У родині Володі вирішили замінити всі лампочки на енергоощадні. Необхідно придбати 9 лампочок. Скільки заплатить за них родина, якщо ціна однієї лампочки 52 грн? (підр. с. 130, завд. 5).

Енергоощадна лампа споживає електроенергії приблизно у 8 разів менше за звичайну. Але ж вони і значно дорожчі. Як гадаєте, чи варто витрачати гроші на енергоощадні лампочки? Чому?

Пригадайте, скільки разів на тиждень у вас вдома використовується кожен електроприлад.

Розкажіть, які електроприлади використовуються більше, а які — менше за інші; які споживають більше енергії, а які — менше (наприклад, холодильник — більше, ніж праска).

10. Розповідь учителя

 

Людство користується тепловою енергією з давніх-давен. Первісна людина грілася і готувала їжу на вогнищі. Обігріти помешкання можна за допомогою обладнання, встановленого безпосередньо у квартирі чи будинку. Природний газ та електроенергія, що використовуються для вироблення тепла дуже коштовні. Газу, що добувається в Україні, не вистачає і його доводиться купувати за кордоном.

Відходи від спалювання вугілля забруднюють атмосферу. Тож ми маємо знати, як зберігати та раціонально використовувати тепло. Бо що більше тепла ми втрачаємо, то більше тепла треба виробити.

11. Дослідження зі свічкою

 

Володя з Василиною провели дослід. Проведіть його разом із дорослими і зробіть висновок (підр. с. 129, завд. 2).

Висновок: Що менше енергії споживає людство, то менше витрачає палива і забруднює природу.

12. Тепла оселя. Способи збереження тепла

 

Розгляньте ситуації, описані у журналі “Джміль”. Чи завжди персонажі робили все правильно, щоб зберегти тепло в оселі?

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
  • Які поради щодо збереження тепла в оселі ви запам’ятали?
  • Які з названих способів збереження тепла використовують у ваших сім’ях?

13. Перегляд відео “Енергозбереження”

  • Про які ще способи економії енергії ви дізналися?

14. Вправа “Розсипанка”

 

Зберіть прислів’я. Поясніть, як ви їх розумієте (див. роздруківку “Розсипанка”).

Запишіть прислів’я, у якому є іменники. Визначте їх рід.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

15. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які відкриття зробили для себе?
  • Про що розкажете вдома?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної