ТЕМА 4. Енергія
ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Зелепуха прокидається
УРОК 2. Таємнича Зелепуха.
Що таке енергія?
Мета
- навчити дітей знаходити Кіровоградську область на мапі України;
- ознайомити з символами Кіровоградської області;
- ознайомити з найвідомішими місцями Кіровоградської області;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, в пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- передає зміст усного повідомлення (називає послідовність подій у розповіді, ознаки в описі, аргументи в міркуванні);
- визначає логічну послідовність подій;
- висуває власні гіпотези;
- знає розташування Кіровоградської області на мапі України;
- знає символи області;
- презентує результат колективної творчої діяльності.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- стікери;
- роздруківки “Банка позитиву”, “Деформований текст”, “Адміністративна мапа України”, “Символіка Кіровоградської області”, “Цікаві місця Кіровоградщини”, “Гайки”;
- гайки.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вітання. Доброго дня вам, любі малята!
Передайте привітання і свою усмішку сусіду/сусідці. |
2 |
Вправа “Банка позитиву” (див. роздруківку “Банка позитиву”). Запишіть на стікері позитивне слово, яке починається на першу літеру вашого імені, й покладіть у банку. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2. Вправа “Чи вірите ви, що…”
Чи вірите ви, що…
Сьогодні ми з’ясуємо, куди ж полетів жевжоліт і які нові завдання чекають на жевжиків. |
3. Пригода 1. Зелепуха прокидається
1 |
Читання з передбаченням (підр. с. 112). Текст читає вчитель або учень до слів: “…і бурхливо ділилися враженнями від прогулянки”.
|
2 |
Самостійне читання деформованого тексту (див. роздруківку “Деформований текст”).
|
3 |
Поділ тексту на частини (зош. с. 51, завд. 1). |
4 |
Вправа “Фантазери” (зош. с. 51, завд. 2). Якою ви уявляєте Зелепуху? Намалюйте її і напишіть ті риси характеру, які, на вашу думку, їй притаманні. |
4. Віртуальна подорож Кіровоградською областю
1 |
Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).
Інформація для вчителя Кiровоградська область розташована в центрi України, мiж рiчками Днiпром і Пiвденним Бугом, у пiвденнiй частинi Приднiпровської височини. Обласний центр — місто Кропивницький. Майже вся територія області розташована на правому березі Дніпра. На півночі межує з Черкаською, на північному сході з Полтавською, на сході та південному сході з Дніпропетровською, на півдні з Миколаївською та Одеською, на заході з Вінницькою областями. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
2 |
Робота з контурною мапою (зош. с. 51, завд. 3). Знайдіть на контурній мапі Кіровоградську область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр. |
3 |
Ознайомлення із символікою області (див. роздруківку “Символіка Кіровоградської області”). Кожна область має свою символіку. Подивіться на герб і прапор Кіровоградської області.
Інформація для вчителя Степова Кіровоградщина є географічним центром України. Це багата й родюча земля, край, який має неповторну історію. Найдавнішим відомим державним утворенням, до якого входили землі сучасної Кіровоградщини, була Скіфія. Це було використано під час розробки варіантів герба. У червоному щиті — золотий степовий (скіфський) орел із повернутою вправо головою; над щитом прямокутна синя хоругва з жовтим тризубом, оздоблена по периметру жовтою лиштвою й охоплена декоративними гілками; обабіч щит, обрамований золотим колоссям, знизу — дубовим листям, перевитими синьою стрічкою, закріпленою знизу золотим сувоєм, на стрічці подано золотими літерами девіз: “З добром до людей”. Степовий (скіфський) орел вважається символом мужності й великодушності, проникливості та справедливості, сили і влади. Золотий орел у символах Кіровоградської області символізує рідну землю, спадковість від минулих поколінь і духовне відродження нащадків. Синя хоругва з тризубом вказує на належність області до України. Золоте пшеничне колосся підкреслює багатство хліборобського краю, золоте дубове листя — могутність і витривалість. Синій, жовтий і червоний (малиновий у прапорі) кольори підкреслюють давні козацькі традиції краю та багатство землі степової України. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
4 |
Перегляд відео “Кіровоградщина”. Запитайте дітей, чи були вони в Кіровоградській області. Нехай поділяться враженнями. Потім подивіться фільм.
|
5 |
Перегляд відео “Таємничі місця Кіровоградщини: Чорний ліс і Чорне озеро”.
|
5. Фізкультхвилинка “Енергійна”
|
Порухайтесь під ритмічну мелодію, зарядіться енергією для подальшої роботи. |
6. Цікаві місця Кіровоградщини
|
Розповідь учителя з використанням світлин (див. роздруківку “Цікаві місця Кіровоградщини”). Кіровоградщина — терра інкогніта і для українських, і для іноземних туристів. Тут є багато заповідних територій, курганів, гротів з унікальною флорою і фауною. Оповитий легендами степовий край славиться багатою культурною спадщиною та численними пам’ятками природи. Каньйон Монастирище у селі Завтурово Устинівського району, розташований за 100 кілометрів від Кропивницького. Дорога до нього складна, але заради такої краси цю дорогу варто здолати. Каньйон — місце унікальне, і для української культури означає не менше, ніж піраміди для Єгипту. Тут протікає річка Інгул і розкинулись величні кам’яні брили неймовірних розмірів. Кажуть, їх поява пояснюється застиганням магми навколо метеориту, який упав 45 мільйонів років тому. На верхівці головного каменю туристи залишають “жертви” — хліб, печиво, цукерки, щоб задобрити духів. Існує легенда, що в людей, які проводять тут хоча б кілька днів, відкриваються надприродні здібності. Урочище "Каскади" в селі Злинка Маловисківського району розташоване в каньйоні річки Буки. Це складна система природних водоспадів, яка, здавалося б, не може існувати на рівнинній частині. Урочище це унікальне — багато місцевих видів рослин і тварин є рідкісними або такими, що зникають. "Мертве море" Кіровоградщини розташоване у селі Веселівка Бобринецького району. Це солоне озеро на невеличкій річці Сухій. Солона вода тримає на поверхні навіть недосвідченого плавця. Блакитна глина на дні озера, якою можна обмащуватись, — унікальний лікувальний і косметичний засіб. ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
7. Дослідження
Методичні порадиЯкщо є можливість, принесіть до класу різні гайки або ж попросіть про це дітей. Ви зможете дослідити ці предмети, порівняти, знайти спільне й відмінне. Якщо ж такої можливості немає, скористайтеся малюнками (див. роздруківку “Гайки”). |
|
Складіть список об’єктів, у складі яких, на вашу думку, можуть бути гайки. Перевірте свої припущення. Накресліть у звичайному зошиті таблицю й запишіть результати дослідження. |
|
Методичні порадиДля виконання дослідження об’єднайте дітей у пари. У парі вони складають список об’єктів, що є в класі, у яких, на їхню думку, можуть бути гайки. Далі учні можуть парами пересуватися класом і перевіряти правильність своїх припущень. Потім попросіть пари об’єднатися в четвірки і поділитися своїми дослідженнями. У четвірках діти можуть проаналізувати, чи однакові об’єкти вони досліджували. Можна запропонувати дітям створити щось із конструктора з гайками: так вони краще зрозуміють, навіщо потрібні гайки, що і як вони з’єднують. |
8. Підсумок
|
Рефлексія.
|
9. Домашнє завдання
|
Продовжте дослідження вдома. Складіть список об’єктів, у складі яких, на вашу думку, можуть бути гайки. Перевірте свої припущення і запишіть у таблицю у звичайному зошиті, чи справдилися вони. Що було б, якби не було гайок? |
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |