ТЕМА 4. Енергія
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Зимові клопоти
УРОК 20. Навіщо зберігати енергію.
Як заощаджувати енергію?
Мета
- навчати застосовувати в житті знання про збереження тепла й електроенергії в побуті;
- дослідити, як можна зменшити втрати тепла та електроенергії в оселях;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати пізнавальний інтерес, бережливе ставлення до навколишнього середовища, естетичний смак.
- дослідити, як можна зменшити втрати тепла та електроенергії в оселях;
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
- порівнює здобутий результат із припущенням;
- виконує та презентує творчу роботу.
Обладнання
- робочий зошит № 1 “Я досліджую світ”;
- звичайний зошит;
- ватман;
- маркери;
- роздруківка “Доповніть схему”;
- аркуші формату А3;
- кольорові олівці, фломастери.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
|
“Прогноз погоди”. Опишіть ваш емоційний стан на початку уроку погодною ознакою — температурою. Що вища температура, то кращий ваш стан. У мене — +20, а у вас? Діти відповідають, а педагог складає графік емоційного стану класу. Графік у нас вийшов у вигляді ламаної. Це природно, адже всі ми є особистостями і маємо право на свій стан. І якщо на початку уроку температура вашого настрою не дуже висока, сподіваюся, що під час уроку вона обов’язково підвищиться. |
Методичні порадиЦей метод сприяє створенню доброзичливої атмосфери на уроці. Опитайте всіх, зафіксуйте маркером на графіку. Під час рефлексії поверніться до графіка і створіть нову ламану (намалюйте її іншим кольором). Порівняйте з дітьми графіки. |
2. Вправа “Ранкові враження”
|
Розкажіть про свої ранкові враження, продовжуючи речення. Вранці мене здивувало…
|
3. Актуалізація опорних знань
|
Коли надворі холодно, кожен з нас прагне грітися вдома. Пригадаймо, звідки береться тепло в будинках.
|
4. Повідомлення теми уроку
|
Щороку на планеті Земля зменшуються запаси корисних копалин. Тому треба не збільшувати виробництво енергії, а економно її використовувати, а також шукати інші джерела енергії. На уроці продовжимо з’ясовувати, що ми можемо зробити, щоб зменшити витрати палива та економно використовувати енергію. |
5. Казка про Зайчика та Лисичку
(можна інсценізувати)
|
Навчитись ощадному використанню енергії нам допоможуть казкові герої. Були собі Заєць і Лисиця. У зайця була хата з глини, а в Лисиці — з льоду. Прийшла весна і хатинка Лисиці розтанула. Пусти мене до себе жити, Зайчику! Я тобі в пригоді стану. Живуть вони разом, але ніяк Зайчик не догодить Лисиці — усе їй не так. — Холодно мені, мусиш замінити вікна на сучасний пластиковий пакет і поставити нові двері. — Заміню, Лисичко, коли так кажеш. Тільки-но Зайчик упорався, як Лисичка йому знову: — Хочу переставити в кімнаті меблі від вікна та замінити шпалери на нові, світлих тонів. Зранку до вечора працював Зайчик — втомився, а Лисичка знову незадоволена. — Підрахувала я витрати за спожиту електроенергію та взяв мене жах. Хутко заміни лампи, Зайчику, на енергоощадні. — Я із задоволенням візьмусь за роботу, бо бачу, що ти справді хочеш мені допомогти. Стало в хатинці тепло й затишно. Живуть Зайчик із Лисичкою разом і не натішаться.
|
6. “Складіть поради”
|
Щоб не тільки Зайчику та Лисичці, а й нам краще жилося, складемо поради, як щодня заощаджувати енергію. Орієнтовні поради
Дотримуючись цих правил, ми збережемо електроенергію, здоров’я та свої кошти. |
Методичні порадиЦю вправу можна виконати колективно. Учні називають поради, а вчитель записує їх маркером на ватмані. А можна попросити скласти правила, об’єднавши дітей у групи. Запитайте дітей, чи однакові їхні поради, чи почули вони нові поради? Попросіть їх поміркувати, чому більшість порад однакові. |
7. Фізкультхвилинка
8. Тестування
|
Перевірте себе. Чи вмієте ви заощаджувати електроенергію та дбати про природу? (зош. с. 61, завд. 3). |
9. Вправа “Добре, погано”
|
Продовжте речення. Добре, що у нас є багато побутових приладів, які полегшують наше життя, але погано… Добре, що ми висаджуємо дерева біля наших будинків, але погано… Добре, що у нашому помешканні дуже тепло, але погано… Добре, що ми можемо одночасно виконувати кілька справ завдяки побутовим приладам, але погано… |
10. Доповніть схему
|
Прочитайте твердження, які пояснюють, навіщо берегти енергію. Доповніть порожні овали своїми поясненнями. Прокоментуйте їх (див. роздруківку “Доповніть схему”). ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ |
11. Творча робота
|
Об’єднайтеся у групи. Пригадайте все, про що ми говорили сьогодні й на попередньому уроці. Намалюйте плакат про бережливе та економне ставлення до енергії. |
Методичні порадиМожна заздалегідь попросити дітей підготувати картинки з журналів, інтернету, присвячені ощадному використанню енергії. Такими картинками діти можуть доповнити свої плакати. Плакат буде схожий на колаж. |
12. Підсумок
|
Рефлексія. Опишіть ваш емоційний стан наприкінці уроку погодною ознакою — температурою. У мене +25, а у вас?
|
13. Домашнє завдання
|
Для кращого розуміння теми заощадження енергії, запропонуйте дітям взяти участь у дослідженні “Енергоефективні ідеї моєї сім’ї”. Попросіть дітей протягом 1–2 днів дослідити, які енергоефективні ідеї використовують у їхніх сім’ях. Своє дослідження нехай записують на бланку й потім презентують у класі. Так учні зможуть не тільки закріпити на практиці свої знання з енергозбереження, а ще й дізнатися, які нові ідеї енергозбереження використовують інші родини. Орієнтовний бланк дослідження
Приклад заповнення
|
||||||||||||||||
Методичні порадиДомашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх. |