ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 3. Зимові клопоти

УРОК 21. Думаємо про наслідки.
Як заощаджувати енергію?

Мета

  • ознайомити дітей з екологічними проблемами, показати вплив діяльності людини на навколишнє середовище;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати навички підприємницької діяльності, самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища, пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • порівнює здобутий результат із припущенням;
  • виконує і презентує творчу роботу.

Обладнання

  • звичайний зошит;
  • іграшка-сердечко;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Вправа “Від серця до серця”.

Привітаємося долоньками. Ними ви відчуваєте тепло, тож передайте своїм друзям / подругам тепло, яке є у вашому серці. Від ваших сердець зараз линуть промінчики любові. Прикладіть “сердечко” до свого серця міцно-міцно, щоб воно ввібрало всі ваші найкращі почуття, і передайте їх одне одному.

Ви подарували одне одному тепло ваших сердець. У класі стало тепліше, тож можемо розпочати роботу.

2. Вправа “Обери та поясни”

 

Уявіть на хвилинку, що вам можна йти до школи трьома вулицями. На першій вулиці розташований завод, небо над ним чорне від диму. Другою вулицею рухається багато транспорту, а навколо немає жодного деревця. Третя вулиця — алея з густо насадженими деревами.

  • Якою вулицею, на вашу думку, краще йти до школи? Чому?

3. Робота над оповіданням В. Сухомлинського “Камінь”

 

Прочитайте оповідання В. Сухомлинського в парах (див. роздруківку “Оповідання «Камінь»”).

  • Які зміни відбулися в природі біля криниці?
  • Що стало причиною цих змін?
  • Біля якої криниці з оповідання вам хотілося б жити? Чому?
  • Як ви думаєте, чи можливо було змінити ситуацію? Як?
  • Як людина може впливати на природу?
  • Які поради можете дати хлопчику? Дідусю? Людям?
  • Про що вас змусило замислитися це оповідання?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4. Розповідь учителя

 

Людину неможливо відокремити від природи, а природу — від людини. Вони тісно пов’язані між собою. Для кожної людини й людства загалом природа є середовищем існування та джерелом усього необхідного для життя. Природа постачає харчі, різноманітну сировину та енергію. Заради поліпшення свого існування, люди постійно впливають на середовище й змінюють його. Первісна людина за способом життя та харчування майже не відрізнялася від тварин. Її вплив на довкілля був незначним. Сучасна людина використовує природні багатства, не беручи до уваги питання збереження рівноваги в довкіллі.

Природа — єдина система, де все пов’язано з усім. Зміна одного чинника спричинює зміну всіх інших. Цей ланцюжок такий довгий, що важко передбачити всі наслідки. Учені занепокоєні, що шкода, якої завдає людство довкіллю, може виявитися непоправною. Український науковець, природознавець, засновник багатьох наук про довкілля Володимир Іванович Вернадський порівняв діяльність людства з потужною силою, що перевищує дію всіх зовнішніх сил природи. Тож кожен має дбати про те, щоб ця діяльність не руйнувала природу.

5. Пошукова діяльність

1

Робота з таблицею (див. роздруківку “Робота з таблицею”).

  • Розгляньте таблицю. Чи можете ви її заповнити?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Перегляд відео “Масове винищення лісу”.

Перегляньте уважно відео й запишіть, які наслідки масового винищення лісів.

  • Про які наслідки ви почули?
  • Чи була у відео інформація, яка вас здивувала / зацікавила?
  • Про що вас змусило замислитися це відео?

3

Перегляд відео “Забруднення світового океану”.

  • Що ви знаєте про наслідки забруднення світового океану?
  • Які емоції викликало у вас це відео?

4

Перегляд відео “Пластик”.

  • Які нові факти про пластик ви відкрили для себе?
  • Які наслідки використання пластику?
  • До чого закликає нас це відео?

5

Узагальнення побаченого.

Доповніть таблицю фактами з відео.

  • Чи була у відео незрозуміла інформація? Поміркуйте, як дізнатися більше. Ви зможете це зробити самі чи запитаєте у вчительки, батьків, дорослих?
  • Чи можете ви назвати види діяльності людини, які теж мають негативні наслідки для довкілля? (спалювання листя, нагромадження сміття, велика кількість транспорту, неекономне використання електроенергії, води тощо)
  • Які наслідки такої діяльності людини?

6. Фізкультхвилинка

7. Що ми можемо зробити для збереження природи?

Люди не замислюються над тим, що вони поспішають викинути у відро зі сміттям. Адже якщо річ стала непридатною для використання, існує можливість застосувати ті матеріали, з яких вона зроблена. Вторинне використання багатьох матеріалів є чудовим способом зменшити засмічення і заощадити енергію.

1

Вправа “Допоможи” (див. роздруківку “Допоможи”).

Методичні поради

Приготуйте роздруківки із зображеннями Землі та різних відходів. Почепіть “відходи” на “Землю”. Об’єднайте дітей у 2–3 команди. Кожна команда має послухати коментарі дітей про відходи (їх може читати вчитель, а можна зробити відеозапис). Після цього команди мають якомога швидше здогадатися, що мається на увазі, дати відповідь, знайти ці відходи на Землі і зняти їх. Протягом гри діти поступово знімають всі “відходи” й “очищають Землю”.

Орієнтовні вислови дітей про відходи

  1. Я маю дуже багато іграшок, виготовлених з неї.
  2. Вона буває різнокольоровою і її дуже легко зламати.
  3. Предмети, виготовлені з неї, легкі.
  4. Якщо її підпалити, то з’явиться багато чорного диму, який має неприємний запах.
  5. Її не можна викидати, тому що вона не розкладається. (Пластмаса)

  1. Його винайшли китайці.
  2. Він легко горить.
  3. З нього дуже багато сміття.
  4. У нас його виготовляють з дерева.
  5. На ньому зазвичай малюють і пишуть. (Папір)

  1. Його виробляють з піску.
  2. Якщо його нагріти, воно тягнеться, як тісто.
  3. Якщо його кинути в лісі, воно може спричинити пожежу.
  4. Найчастіше воно прозоре.
  5. Коли воно падає, розбивається. (Скло)

  1. Виникає, коли щось стає старим або ламається.
  2. Його можна побачити і в місті, і в селі, і навіть біля шляхів.
  3. З нього можуть зробити щось нове.
  4. Це можна здати та отримати гроші.
  5. Інколи буває кольоровим, за нього теж можна отримати гроші. (Металобрухт)

  1. Це те, без чого ми вже не зможемо прожити.
  2. Цим ми користуємося щодня.
  3. Коли це потрапляє у воду, утворюється багато піни.
  4. Вбиває рибу у воді й рослини на землі.
  5. Завдяки цьому все стає чистішим. (Синтетичні мийні засоби)
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Поміркуй”.

  • Як ви думаєте, що треба робити зі старими речами, сміттям? (Їх треба збирати й передавати на переробні підприємства.)
  • Як ви гадаєте, чи легко сортувати сміття на підприємстві?
  • Як ми можемо допомогти працівникам таких підприємств? (Треба сортувати сміття вдома, у школі.)
  • Якби ви думаєте, що можна виготовляти з органічних відходів? З відходів із пластику, скла?

8. Вправа “Дерево рішень”

 

На червоних яблучках напишіть, які проблеми є в довкіллі. А на жовтих — як можна розв’язати ці проблеми (див. роздруківку “Дерево рішень”).

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи. Попросіть їх обговорити проблеми і способи розв’язання цих проблем. Діти чіпляють яблука на дерево. Під час презентації зверніть увагу, чи однакові проблеми висвітлені, чи збігаються способи їх розв’язання? Зверніть увагу дітей на те, чи порівну яблук на дереві, чи всі проблеми можливо розв’язати. Як діяти, щоб не виникало нових проблем?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які відкриття зробили для себе?
  • Про що розкажете вдома?
  • Як будете діяти, щоб зберегти нашу планету?

10. Домашнє завдання

Методичні поради

Діти — великі фантазери. Вони залюбки вигадують цікаві історії. Запропонуйте їм побувати в ролі письменників і написати невеличкі казки про збереження енергії. Діти із задоволенням напишуть і презентують свої казки. Твори учнів можна оформити у вигляді збірки, обговорювати й коментувати їх, інсценізувати.

Зразки казок учнів

Веселка проти спеки

Десь далеко є країна під назвою Райдугандія. У ній живуть маленькі пухнасті різнобарвні кролики. У цій країні можна знайти кроликiв будь-якого кольору. Мало хто знає, але саме жителі Райдугандії виробляють веселки, які потім розлітаються по всьому світу. Для цього вони використовують тільки натуральні фарби. Їх отримують із соку різнокольорових рослин, які кролики вирощують на своїх городах. Там у них ростуть червоні помідори, помаранчеві морквини, жовті лимони, зелена капуста, блакитні гарбузи, синя чорниця й фіолетовий інжир.

Одного разу літо в Райдугандії видалося дуже спекотним і посушливим. Спека була така нестерпна, що на полях висохла вся трава, а кроликам довелося зголити свою вовну. Але найжахливішим було те, що рослини почали засихати. Насоси цілодобово качали воду, але її не вистачало. Вона майже відразу випаровувалася. Річка почала міліти.

Тоді три кролики-старійшини зібралися на раду.

— Ми мусимо рятувати врожай, — сказав червоний кролик, — інакше ми не зможемо більше робити веселки.

— Це неприпустимо, — сказав синій кролик. — Тоді веселок не буде весь рік!

— Ми маємо придумати, як економити енергію нашої річки, щоб її води вистачало для поливу.

Старійшини радилися три дні й три ночі, і зрештою придумали. Перша ідея: зібрати з полів висохлу траву і вкрити нею землю в городі, щоб із ґрунту не випаровувалася волога. Друга ідея: сплести з вовни сітку й натягнути її над городом, щоб з’явилася тінь, і сонце не випалювало листя рослин. Третя ідея: економити воду в будиночках. Наприклад, вимикати її, поки чистиш зуби.

І це все спрацювало! Урожай був такий великий, що того року кролики стали виробляти не лише веселки, а й цукерки.

Гавриїл В.,
учень 3-го класу


Одного разу в невеликому містечку Діснейленд сталася пригода.

Мінні Маус вирішила прийти до Міккі Мауса на чашечку чаю.

— Привіт, Мінні!

— Привіт, Міккі!

— Заходь! Як ти?

— Я — добре, все як завжди. А ти як?

— Та теж все доб...

— О-ой, Міккі, як же так, що в тебе у кімнаті?!

— А що не так, я ж тільки вчора прибирав?

— Чому в тебе скрізь світло ввімкнене? І телевізор працює, і комп’ютер, і пральна машинка!

— Не знаю, мені здається все окей.

— Ти розумієш, що може статися?

— Ні, а що?

— У тебе може статися коротке замикання або й ще гірше — пожежа.

— Ой, ні, я боюся вогню.

— Чи замислювався ти, скільки необхідно природних ресурсів, щоб отримати електричну енергію? Електрична енергія з’являється завдяки спалюванню кам’яного вугілля, запаси якого не безмежні, вони виснажуються.

— А я не знав про це. Буду виправлятися.

Того дня Міккі зрозумів, що електроенергію треба берегти, і відтоді завжди стежив за тим, щоб використовувати її економно.

Ілона Ш.,
учениця 3-го класу


У невеличкому містечку на зеленій вулиці жив старий багатоповерховий будинок. Він хворів багато років і ніхто його не лікував. Вікна й двері в будинку були старенькі, і всюди гуляли протяги. Лампочки у під’їзді — рідкість, крани протікали в кожній оселі. Тому й ноги в цього бідолахи були мокрі та вкриті мохом. Взимку будинок взагалі не міг зігрітися і мав хронічний бронхіт.

Зібралися мешканці цього будинку й вирішили взяти все у свої руки та вилікувати будинок. Завели люди друга — тепловий лічильник. Замінили вікна на теплі — і протяги зникли. Потім утеплили стіни, підвал і дах. Від старих лампочок більше шкоди, ніж користі, тому їх теж замінили на енергоощадні.

Відтоді почали люди бережливо ставитися до витрат води, газу та світла.

Повернулося тепло у велику оселю. Діти весело граються, дорослі вирощують квіти. А головне, що ніхто більше не вдягає вдома шапок, валянок і шуб.

Люди, лікуйте й ви свої оселі! Наше майбутнє залежить від нас самих! Енергозбереження — це дуже важливо!

Владик З.,
учень 3-го класу

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної