ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. Зимові клопоти

УРОК 23. Моя родина.
У чому сила роду?

Мета

  • з’ясувати, у чому сила енергії роду;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати повагу до родинних традицій, пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • порівнює здобутий результат із припущенням;
  • читає подумки та виразно вголос тексти різних видів та з різною метою;
  • розпізнає та описує свої емоції, почуття, переживання;
  • розпитує дорослих про попередні покоління у своєму роді; розповідає те, що відомо про життя найдавнішого покоління;
  • виявляє інтерес до власних традицій і традицій інших сімей / культур, ставиться до них із повагою.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Простягніть одне одному руки, заплющте очі, уявіть у собі вогник радості, любові, добра. Передайте подумки цей вогник одне одному. Уявляйте, що він збільшується від добрих думок і почуттів.

Упевнена, що у вас тепер гарний настрій, тож усі завдання будуть виконанні успішно.

2. “Відшукай слово”

 

Закресли букви, що повторюються, і відшукай слово (див. роздруківку “Відшукай слово”).

  • Яке слово у вас вийшло?
  • Назвіть три слова, що пишуться з апострофом.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми уроку

 

Сім’я! Яке гарне слово! Сім’я — як гріє душу! Воно нагадує ніжний голос мами, дбайливу суворість батька. Сім’я — це святиня людського духу, благородних почуттів: кохання, любові, вірності та піклування. Отже, сьогодні ми говоритимемо про сім’ю, дізнаємося, у чому сила роду.

4. Асоціації

 

У кожного своє уявлення про сім’ю. Які асоціації з цим словом виникають у вас?

  • Якщо сім’я — це споруда, то яка?
  • Якщо сім’я — це колір, то який?
  • Якщо сім’я — це музика, то яка?
  • Якщо сім’я — це геометрична фігура, то яка?
  • Якщо сім’я — це настрій, то який?

5. Читання вірша Н. Чемерис “Що таке сім’я”

 

Прочитайте вірш. Про кого написала авторка? (див. роздруківку “Вірш «Що таке сім’я»”).

  • Що поетеса написала про маму?
  • Як описала тата?
  • Про яких ще членів сім’ї згадано у вірші?
  • Що ви можете сказати про цю сім’ю?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Вправа “Магічне число 7”

 

Доберіть 7 прикметників до слова сім’я (див. роздруківку “Магічне число 7”).

Методичні поради

Завдання діти можуть виконати індивідуально, а можна об’єднати їх у пари. Під час презентації готової роботи, попросіть дітей звернути увагу на те, чи є однакові прикметники у різних пар. Чому так вийшло?

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Вправа “Здогадайся, хто?”

 

Скажіть, хто входить до складу вашої сім’ї (див. роздруківку “Здогадайся, хто?”).

Інформація для вчителя

Сім’я — це група людей, яка складається із чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом під одним дахом.

Родина — це група людей, що складається з батьків, дітей, онуків і близьких родичів.

Слово “родина” походить від кореня “род”, “рід”. Родина була й залишається хранителькою духовних цінностей, родинних традицій, культури та історичної спадкоємності поколінь.

Знайдіть слова, що будуть відповідями на твердження. Зафарбуйте їх у різні кольори.

  1. Дочка моєї мами — моя … (сестра)
  2. Син моєї дитини — … (онук)
  3. Тато мого тата — … (дідусь)
  4. Та, що дала нам життя — … (мама)
  5. Сестра мами чи тата — … (тітка)
  6. Мама моєї мами — … (бабуся)
ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ ОНЛАЙН

Запишіть слова. До якої частини мови вони належать? Визначте рід і число цих іменників.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

8. Фізкультхвилинка

 

Уявімо, що ми — дерево, яке в українській культурі є символом роду. Підніміть руки догори й відчуйте, як ними рухається енергія. Наші ноги — ніби наші пращури, міцні та сильні. Права рука — чоловіки нашого роду, ліва — жінки, а пальчики — це продовження нашого роду: дітки. Іноді наше дерево хитають життєві проблеми.

Сильний вітер до землі
гне дерева молоді.
(присідають)
А вони ростуть, міцніють,
(піднімаються)
Вгору тягнуться, радіють.
(встають навшпиньки, руки тягнуть угору)

9. Розповідь учителя

 

Як ви думаєте, навіщо людині сім’я?

Мати й батько, бабуся й дідусь — найрідніші й найближчі кожному з нас люди. Батьки дають нам життя. Вони вчать нас людських правил, оживляють наш розум, вкладають у наші вуста добрі слова. Так є, так і було в Україні завжди. Слово батьків або старших у родині було законом для молодших. Вони вже змалку мали свої обов’язки, навчалися різної роботи.

Дівчатка переймали науку від матері та бабці — вчилися прясти, вишивати, ткати, розписувати писанки, шити одяг. Хлопчики навчалися чоловічого ремесла від батька чи діда. Наприклад, дівчинка 7—10 років могла вже вишити собі сорочку.

Дітей брали із собою на сінокіс, на жнива, по гриби, по ягоди, на ярмарок, у гості. Діти у сім’ї завжди були зайняті. Старші бавили менших братиків і сестричок, змалку пасли худобу. Старші розповідали меншим багато казок, легенд про історичні події. Так, розповіді діда Івана про Коліївщину, про гайдамаків, відвідування з дідом Холодного Яру, де гайдамаки освячували ножі, дали Т. Шевченку тему “Гайдамаків” та інших історичних творів. Дітей любили, але завжди ставилися до них вимогливо, дозволяли далеко не все, за провини часом карали. Існували певні правила поведінки для дітей. Сьогодні життя інше. Але ніхто не заперечує, що найбільше виховує дитину сім’я.

10. “Енергія роду”

 

Борисів тато Іван Петрович розповів, що, доглядаючи коней, набирається енергії не тільки від тварин. Ще його надихають спогади про батька й діда, які ходили цими стайнями, опікувалися шляхетними тваринами і навчали його, тоді ще малого. Довідайтеся, чи є у вашій родині справа, яка передається з покоління в покоління. Розкажіть про це своїм однокласникам та однокласницям (підр. с. 133, завд. 5).

11. Вправа “Родовід”

 

Розгляньте родовід славетного козака, засновника першої Запорозької Січі Дмитра Івановича Байди-Вишневецького. Дайте відповіді на запитання (зош. с. 62, завд. 1).

12. Вправа “Моє родовідне дерево”

 

Розгляньте родовідне дерево. Дослідіть коріння свого роду. Імена яких своїх предків ви вже можете записати? Що ви про них знаєте? (зош. с. 63, завд. 1).

  • Що про ваших предків треба ще дізнатися? До кого ви звернетеся по таку інформацію?
  • У чому, на вашу думку, сила енергії роду? Запишіть.

13. “Віднови прислів’я”

 

Відновіть прислів’я. Поясніть його зміст (підр. с. 133, завд. 7).

14. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чому ми маємо знати історію своєї родини?
  • Продовжте речення:

    Я дізнався / дізналася, що…

    Я зрозумів / зрозуміла, що…

    Я запам’ятав / запам’ятала, що…

15. Домашнє завдання

 

Підготуйте індивідуальний проєкт про когось із відомих вам пращурів. Скористайтеся планом.

  • Ім’я та прізвище.
  • Дата народження і смерті.
  • Ким він / вона є тобі?
  • Де жив / жила?
  • Ким працював / працювала?
  • Звідки ти про це дізнався / дізналася?

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної