ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. Зимові клопоти

УРОК 25. Отримуємо енергію — створюємо лимонну батарейку.
У чому сила роду?

Мета

  • ознайомити дітей з різними джерелами електричного струму, показати, як вони працюють;
  • розвивати здатність, самостійно чи в групі досліджувати закономірності у природі;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • порівнює здобутий результат із припущенням;
  • розпізнає та описує свої емоції, почуття, переживання;
  • виконує практичну роботу;
  • презентує результати своєї діяльності.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;
  • цеглинки конструктора “Лего”;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання “Музичне Лего”.

Пропоную вам привітатися за допомогою музичного Лего. Кожен з вас має простукати двома цеглинками Лего певний ритм, а всі уважно послухати і повторити цей ритм. Так ми з вами створимо чудове ритмічне музичне Лего-привітання.

2

Вправа “Крісло автора”.

Учні за бажання розповідають, як розпочався їхній ранок, що цікавого бачили дорогою до школи.

2. Ребус

 

Розшифруйте ребус, прочитайте слово і спробуйте передбачити, про що сьогодні будемо говорити.

е + лев – в + к + три + кара – ра =

  • Що ви знаєте про електрику?

3. Повідомлення теми уроку

 

Уявіть себе на місці Робінзона Крузо, але з однією маленькою відмінністю: про подорож на безлюдний острів вам стало відомо заздалегідь. Що з речей точно потрапило б до вашого багажу?

Звісно, мобільний телефон, планшет, ноутбук… Але ж на безлюдному острові немає розеток! Як же заряджати пристрої?

Лише 100 років тому електрика в містах була справжнім дивом, доступним далеко не кожному. Але в будинку сучасної людини живе безліч електричних помічників: лампа, комп’ютер, холодильник, пральна машина тощо. Такі несхожі одне на одного прилади об’єднує одне — для їхньої роботи необхідний електричний струм.

Ми продовжуємо нашу мандрівку разом із жевжиками і дізнаємося, що таке електрика, звідки вона береться.

4. Розповідь учителя

 

Цікаво, що електрику вивчають протягом багатьох тисяч років, але ми й досі не знаємо точно, що це таке! У природі існують заряджені частинки — електрони. Кожен електрон несе невеликий заряд енергії. Але коли електронів збирається багато, заряд збільшується і виникає електрична напруга.

Потік заряджених частинок, що рухається в одному напрямку, вчені назвали електричним струмом. Електричний струм може переміщуватися по дротах на великі відстані. Цей потік електронів має величезну силу й енергію. Він може змусити працювати величезні верстати, машини, може освітлювати вулиці та стати нашим найпершим помічником у побуті.

Слово “електрика” походить від грецького слова “електрон”. А чи знаєте ви, що означає це слово? Воно означає “бурштин”. Ще багато років тому греки знали, що якщо потерти бурштин, то він притягатиме до себе різні маленькі шматочки, наприклад, паперу.

5. Вправа “Познач”

 

Якщо уявити, що кожна рибка — це електрон, який має заряд, то на якому з малюнків зображено електричний струм? Позначте його (див. роздруківку “Познач”).

Поясніть свій вибір.

Поміркуйте та змоделюйте електричний струм у класі або намалюйте ілюстрацію.

Методичні поради

Діти можуть вигадати різні способи моделювання електричного струму — наприклад, котити в одному напрямі м’ячики. Але найпростіший спосіб — зібратися в команду і дружно йти усім в одному напрямку (можна пересуватися ланцюжком). Якщо діти не збагнули цього, то переходьте до виконання наступної вправи.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Вправа на розвиток уяви “Ми — маленькі електрони”

 

Уявіть на мить, що кожен із вас — це заряджена частинка — електрон, який несе в собі невеличкий заряд енергії. Порухайтеся класом так, щоб електрони утворили електричний струм.

  • Що ви відчували, коли були електронами?
  • Які ви були?
  • Як швидко ви рухалися?
  • В якому напрямку?
  • Кому принесла користь ваша робота?

7. Робота з коміксом

 

Розгляньте комікс “Настільна електростанція” і розкажіть історію за малюнками (підр. с. 135).

Запитання для обговорення:

  • Що потрібно для того, щоб зробити настільну електростанцію? Чи можна її вважати моделлю справжньої? Доведіть це.
  • Які електростанції ви знаєте? Вигадайте назву для електростанції, яку зробили діти з татом.
  • Скільки лимонів знадобилося, щоб світилася лампочка? Подивіться уважно, вона така сама, як у вас вдома в люстрі?
  • Як гадаєте, чи довго діятиме лимонна електростанція? Чому?
  • Скільки лимонів потрібно, щоб світилися всі лампочки у вашій квартирі?
  • Чи вигідне це джерело енергії? Обґрунтуйте свою відповідь.
  • Які джерела енергії ви знаєте? Подайте інформацію про них у вигляді інфографіки.
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ

8. Фізкультхвилинка

9. Перегляд відео “Електрика з лимону”

Перегляньте відео і спробуйте самостійно отримати електроенергію з лимонів.

10. Практичне дослідження “Створюємо лимонну батарейку”

Методичні поради

Заздалегідь попросіть дітей знайти і принести цвяхи (мідні та сталеві) за кількістю лимонів, дроти, світлодіод. По допомогу можна звернутися до вчителя / вчительки фізики.

Об’єднайте дітей у групи і дайте можливість сконструювати лимонну батарейку, використовуючи поради у відео. Після дослідження попросіть заповнити таблицю (див. роздруківку “Настільна електростанція”) і презентувати результати досліджень.

Поміркуйте, чи можна в досліді використати інші овочі або фрукти.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

11. Електричний струм у фруктах та овочах

Дізнайтеся, чи можна видобувати електричний струм із картоплі, яблук та інших фруктів та овочів. Спробуйте провести відповідний експеримент.

12. Практичне дослідження “Створюємо овочеву / фруктову батарейку”

Методичні поради

Можна одразу поставити проблемне запитання: чи тільки лимони можуть давати електричний струм? Запропонуйте кожній групі свій набір овочів/фруктів (лимони, картопля, яблука, помідори) і попросіть дослідити, чи даватимуть ці овочі / фрукти електрику. Нехай діти заповнять таблицю і зроблять висновки.

Якщо такої можливості немає, дослідіть тільки лимони, проте зацікавте дітей домашньою лабораторією, попросіть поекспериментувати вдома з іншими овочами / фруктами. Результати нехай подадуть у вигляді відео- або фотозвіту.

13. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що нового ви дізналися під час уроку?
  • Які навички та уміння ви отримали під час уроку?
  • Які завдання були найцікавішими?
  • Які були труднощі? Як ви їх подолали?
  • Про які відкриття розкажете своїм друзям / батькам?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної