ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 4. ПРИГОДА 3. Зимові клопоти

УРОК 28. Підсумковий урок з теми “Енергія”.
Перевір себе

Мета

  • узагальнити й систематизувати знання дітей з теми;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • розвивати самостійне мислення, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина виявляє інтерес до подорожей Україною;
  • зіставляє прочитане з власним життєвим досвідом;
  • використовує відповідні емотикони для вираження своїх емоцій;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень.

Обладнання

  • мікрофон;
  • аркуші для вправи “Факти та вигадки”;
  • матеріал для творчої роботи.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Вправа “Я — сонце”.

Привітаймося із сонячним промінцями і перетворімося на маленькі сонечка.

Я — маленьке сонце. Я прокидаюся. Я вмиваюся. Я розчісую свої промінці й піднімаюся вільно та урочисто.

Я — велика Куля. У мене є багато тепла і світла.

Я — велике Сонце. Я дарую своє тепло всім: небу, хмаркам, річці, полям, тваринам, людям. Я усміхаюся від щастя.

  • Який у вас тепер настрій?

Пропоную з таким настроєм провести цей шкільний день і отримати задоволення від власних успіхів.

2

Вправа “Мікрофон”.

Продовжте речення “Я сьогодні…” і розкажіть про свій настрій. Наприклад: “Я сьогодні веселий, бо зустрівся зі своїми друзями” або “Я сьогодні радісна, бо знаю, що дізнаюся щось нове”.

2. Повідомлення теми

 

Жевжики з нетерпінням чекають продовження мандрівки Україною. Але для того, щоб мандрувати далі, маємо пригадати наші подорожі впродовж місяця й узагальнити знання, які ми здобули.

3. Узагальнення й систематизація знань

1

Вправа “Факти та вигадки”.

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи. Запропонуйте кожній групі скласти список тверджень із теми, у якому будуть перемішані факти й вигадки. Обмежте дітей у часі — на виконання завдання дайте їм 5–7 хвилин. По завершенню визначеного часу запропонуйте групам обмінятися списками тверджень. Кожна група (знову в межах визначеного часу — протягом 3-4 хвилин) мусить визначити, які з тверджень зі списку є істинними, а які — хибними. Групи презентують роботу, обґрунтовуючи свій вибір.

2

Поповнення скриньки жевжиків.

Ми з вами побували в Автономній Республіці Крим, у Кіровоградській та Луганській областях. Щоразу жевжики поповнювали свою скарбничку чимось цінним. Пропоную поповнити скриньку жевжиків скарбами, які допоможуть нам пригадати й розповісти про наші подорожі.

  • Якими “скарбами” можна поповнити скриню?

Методичні поради

“Скарби” — це слова, що асоціюються з місцями, де ми подорожували. До Кіровоградської області на великій мапі (а діти у своїх робочих зошитах на маленьких мапах) можна записати “Чорний ліс, Чорне озеро, Гайворонська вузькоколійка”. До Луганської області — “Деркульський кінний завод, Луганський музично-драматичний театр”, до Автономної Республіки Крим — “Кримські гори, Роман-Кош, кварц” тощо.

Читати далі

4. “Відшукай слова”

 

Відшукайте в таблиці слова. Зі слів, що залишилися, складіть побажання. Запишіть його (зош. с. 64, завд. 1).

  • Яке побажання ви записали?
  • Поясніть, чому ваші канікули будуть веселими. (Попереду новорічне свято, прикрашання ялинки, чудові подарунки тощо.)

5. Розповідь учителя

 

Зелена пухнаста ялинка — чи не найголовніший символ новорічно-різдвяних свят. Вбрана перед Новим роком у міській квартирі, сільському будинку або просто надворі хвойна красуня здається нам абсолютно природною.

Традиція прикрашати ялинку саме напередодні зимових свят має своє пояснення. У давні часи люди вірили, що саме в дні зимового сонцестояння відкривається небесна брама, і в цей містичний час загадані бажання неодмінно здійснюються. Окрім того, в цей період існував звичай спалювання поліна, прикрашеного зеленню. А яка може бути зелень узимку? Звичайно, хвоя. Також у вогнище обов’язково кидали насіння, горіхи та яблука — своєрідне жертвоприношення з проханням до Богів і Неба обдарувати в році, що настає, добрим урожаєм. Пізніше мрії про багатий урожай втілилися в традиції наряджати ялинку фруктами, пряниками, ягодами, горіхами.

6. Перегляд відео “Новорічні історії. Новорічна ялинка”

  • Які цікаві факти про прикрашання ялинки ви дізналися?
  • Де вперше було прикрашено ялинку?
  • Чим прикрашали ялинку?
  • Які факти вас зацікавили/здивували?

7. Творча робота

 

Василина довідалася, що в Лисичанську на Луганщині працює фабрика ялинкових прикрас. Продовжіть лампочці життя, виготовивши з неї новорічну іграшку за власним задумом або інструкцією (підр. с. 131, завд. 6).

Матеріали для роботи: лампочка, гуашеві фарби, пензлик, ножиці, мотузка, фетр, папір, двосторонній скотч, маркер.

  1. Дві мотузки по 30 см прив’яжіть до цоколя лампочки.
  2. З’єднайте кінці мотузок в одну петлю.
  3. Обережно пофарбуйте лампочку.
  4. Виріжте із фетру два роги, а з паперу — носик та очі.
  5. Прикріпіть на двосторонній скотч ріжки, очі та носик. Маркером намалюйте ротик.

Методичні поради

Щоб прискорити процес виготовлення ялинкової прикраси власноруч, попросіть дітей розфарбувати лампочку вдома заздалегідь. Фарба має добре висохнути, щоб не липла до рук. Під час уроку діти оздоблять лампочку і презентують свої роботи.

8. “Віднови”

 

Відновіть вислів. Поясніть, як ви його розумієте (підр. с. 131, завд. 7).

9. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?

2

“Продовж речення” (зош. с. 64, завд. 2).

Продовжте речення:

Найголовнішим у темі “Енергія” для мене виявилося…


До зустрічі у новому році! Щасти!



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної