ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Зелепуха прокидається

УРОК 3. Енергія і дія.
Що таке енергія?

Мета

  • ознайомити дітей із поняттям “вузькоколійка”;
  • дослідити, що рухає потяги й чим вузькоколійка відрізняється від звичайної залізничної колії;
  • поглибити знання про енергію;
  • вчити мистецтву ставити запитання;
  • повторити послідовність виконання дій, величини довжини;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • знаходить значення числового виразу;
  • знає одиниці вимірювання та співвідношення між ними, записує результати вимірювання величин у міліметрах, сантиметрах і дециметрах;
  • застосовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • планує самостійне спостереження;
  • розуміє, що таке енергія;
  • розуміє, що рухає потяги;
  • знає, у чому відмінність між вузькоколійкою та звичайною залізничною колією.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання-побажання.

Привітайте одне одного й побажайте щось таке гарне і приємне, щоб спогади про це побажання весь день підтримували гарний настрій.

2

Вправа “Кольорові мильні бульбашки”.

А зараз потрібні ваші уява й фантазія. Уявіть, що кожен із вас може видути кольорову мильну бульбашку. Опишіть, якого вона розміру, форми й кольору. Розкажіть, кому ви хотіли б її подарувати. Поясніть, чому.

Методичні поради

Ця вправа допоможе дітям розвинути уяву і фантазію, налаштує на позитивні емоції. Будьте зразком для своїх учнів. Розкажіть про свою кольорову мильну бульбашку. Наприклад: “Я видула велику овальну мильну бульбашку яскравого жовтого кольору. Дарую її всім, кому бракує позитивної енергії”.

2. Вправа “Пригадай і поєднай”

 

Пригадайте, куди ми подорожували на минулому уроці разом із жевжиками, поєднайте слова та словосполучення в пари (див. роздруківку “Пригадай і поєднай”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми уроку

 

Ми продовжуємо мандрувати разом із жевжиками Кіровоградщиною. І сьогодні ми вирушимо до цікавого історичного міста в Кіровоградській області. Щоб дізнатися, що це за місто, ви маєте пройти лабіринтом.

4. Віртуальна подорож до Гайворона

1

Розповідь учителя.

Га́йворон — місто в Кіровоградській області на березі річки Південний Буг, адміністративний центр Гайворонського району. Засноване у XVIII ст. як козацький зимівник.

Гайворон був, напевне, найбільший вузькоколійний залізничний вузол у світі.

Колії розходилися до Бершаді, Чечельника, Кам’янки, Ямполя, Первомайська, Гайсина, Вінниці, і навіть Житомира (через Турбів, Бердичів).

Маленькі, майже як іграшкові, вагончики перевозили пасажирів по колії шириною лише 75 сантиметрів (ширина звичайної колії приблизно удвічі більша). У кінці XIX — на початку XX ст. будували відгалуження до цукрових заводів, адже на той час Вінницька область вважалася “цукровим центром”.

Частину колій (як-от Вінниця — Гайворон, Бердичів — Житомир) переробили на звичайні півтораметрові, і поїзди пересуваються ними дотепер. Багато колій закрито.

У Гайворонському депо досі ремонтують вузькоколійні вагони й локомотиви, зокрема і з інших залізниць України.

2

Символіка міста (див. роздруківку “Символіка міста Гайворон”).

Розгляньте прапор і герб Гайворона. Як ви думаєте, що можуть символізувати об’єкти, зображені на гербі та прапорі?

Герб — дубова гілка на гербі символізує довголіття й мудрість, а також навколишні дубові гаї. Залізничний знак вказує на те, що поселення розбудовувалося завдяки прокладенню залізниці. Ціп і шабля свідчать про бойові й трудові звитяги місцевих жителів. Зелений колір символізує доброту і надію на добре майбутнє, блакитний — красу й велич міста, братство та справедливість.

Прапор — прямокутне полотнище, розділене кольоровими стрічками. Верхня частина має жовтий колір і символізує родючість наших земель. Блакитна частина символізує річку Південний Буг, зелена частина — багатство природи, достаток, надію і радість.

У верхньому лівому кутку один із елементів герба міста — чорний грак із дубовою гілкою у дзьобі.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Перегляд відео “Місто над Бугом. Гайворону 265 років”.

  • Що ви дізналися про місто Гайворон?
  • Чи захотілося побувати в цьому місті?
  • Куди саме ви вирушили б?

5. Фізкультхвилинка

6. Гайворонська вузькоколійка

1

Вправа “Запитай” (підр. с. 113, завд. 1).

Оглядаючи залізницю, Блискавка зі здивуванням відзначила, що одна колія значно вужча за інші. Жевжики вирішили довідатися про неї в місцевих перехожих. Сформулюйте запитання, з яким можна до них звернутися.

2

Вправа (підр. с. 113, завд. 2).

Працівник залізниці дядько Ігнат розповів, що тут пролягає Гайворонська вузькоколійка.

  • Пригадайте, що ви вже знаєте про цю залізницю?
  • Прочитайте інформацію про Гайворонську вузькоколійку.
  • Що нового ви дізналися?
  • Ширина вузькоколійки 750 мм. Скільки це буде у сантиметрах? У дециметрах?

Ширина вузькоколійки — 75 см. Ширина ж звичайної залізничної колії у два рази більша. Якою є ширина звичайної колії? Переведіть отриманий результат у метри й сантиметри.

  • Обчисліть вираз і перевірте, якою є довжина Гайворонської вузькоколійки.

3

Вправа “Прокладаємо вузькоколійку” (див. роздруківку “Прокладаємо вузькоколійку”).

Прокладіть вузькоколійку так, щоб потяг рухався найкоротшим шляхом, а будівництво не руйнувало природу.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Знайомство з поняттям “енергія”

1

Вправа “Що спільного?” (підр. с. 114, завд. 3).

  • Як ви думаєте, завдяки чому рухається потяг?

Дядько Ігнат розповів, що потяг рухається завдяки енергії, яка виробляється під час згорання палива. Розгляньте малюнки і поміркуйте, що спільного в зображених об’єктів.

2

Пояснення за допомогою малюнків.

  • Розгляньте малюнок. Розкажіть, що відбувається.

Піднятий над землею нерухомий вантаж не діє. Але якщо цей вантаж упаде, то він може розколоти горіх.

  • Чи можете ви пояснити, що відбувається на другому малюнку?

Куля, яка падає зі столу, може розхлюпати воду, яку налили в миску.

При стрільбі з лука, натягнута тятива випускає стрілу, яка летить на велику відстань.

  • Спробуйте тепер дати визначення, що ж таке енергія.

Допомогою вам буде підказка:

Енергія — це здатн.сть т.ла ді.ти.

  • Наведіть власні приклади використання енергії.

3

Хмара слів (зош. с. 50, завд. 1).

Поверніться до нашої хмари слів. Якими новими словами можна її доповнити?

8. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим запам’яталася сьогоднішня подорож?

2

Вправа “5 слів”.

Запишіть на стікері 5 слів, які пов’язані з нашою сьогоднішньою мандрівкою. Розкрийте секрет цих слів. Поясніть, що вони означають, як пов’язані з темою уроку.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної