ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Зелепуха прокидається

УРОК 4. Перетворення енергії.
Що таке енергія?

Мета

  • поглибити знання дітей про енергію;
  • дослідити, як один вид енергії перетворюється в інший;
  • ознайомити з роботою батарейки;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги на теми, пов’язані з важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • планує самостійне спостереження;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • розуміє, що таке енергія, як один вид енергії перетворюється в інший;
  • пояснює ланцюжки перетворення енергії;
  • знає, якої шкоди завдають довкіллю батарейки;
  • знає, що треба робити з використаними батарейками.

Обладнання

  • роздруківка “Доведіть”;
  • конструктор “Лего”;
  • матеріали для досліджень.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

Працюючи над темою “Енергія”, протягом місяця заповнюйте тематичний аркуш–опору (формат ватману). Під час актуалізації знань або рефлексії записуйте в ньому разом з учнями у вигляді схем, визначень, правил те головне, нове, цікаве, на що діти мають звернути увагу або запам’ятати.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Вітання.

Аби гарний настрій мати,
Треба всім його бажати.

Який у вас настрій? З гарним настроєм приємно вирушати в мандри. Передайте подумки свій гарний настрій і добрі думки своїм однокласникам і однокласницям.

2. Руханка “Енерджайзери”

Правила гри

Діти виконують певні рухи, залежно від кольору цеглинки “Лего”, яку демонструє педагог. Червона цеглинка — учні стоять біля парт, піднімають і опускають руки, жовта — сідають за парти, зелена — повільно пересуваються по класній кімнаті, синя — виконують легкі танцювальні рухи, блакитна — присідають, помаранчева — виконують повороти тулуба вліво-вправо.

Після гри обговоріть з учнями кілька проблемних запитань.

Орієнтовний зміст запитань:

  • Що ви зараз робили?
  • Чи зарядилися енергією?
  • Звідки береться енергія?
  • Енергія зникає чи існує постійно?

3. Повідомлення теми уроку

 

Наша подорож разом із жевжиками триває. Сьогодні ми дослідимо, звідки береться енергія, чи зникає вона, чи існує постійно.

4. Вправа “Допиши”

 

Для того, щоб будь-який пристрій працював, йому необхідне живлення. Так само і живий організм треба живити енергією. Розгляньте зображення. Запишіть, що є джерелом живлення кожного з об’єктів, і наклейте відповідні наліпки (зош. с. 52, завд. 2).

5. Вправа “Пройди лабіринтом”

 

Зберіть у лабіринті літери та запишіть твердження (зош. с. 52, завд. 1). Як ви його розумієте?

6. Дослідження

Щоб переконатися в правильності твердження з лабіринту, пропоную вам провести декілька дослідів.

 

Дослід 1. З аркуша паперу виріжте змійку. Запаліть свічку або електричну лампочку і потримайте змійку над нею, дотримуючись правил безпеки.

  • Що сталося зі змійкою через деякий час? (Вона почала крутитись і підніматися вгору.)
  • Як ви гадаєте, що спричинило цей рух?

Методичні поради

Під час обговорення досліду підведіть дітей до висновку: свічка / лампочка нагрівають повітря, воно починає рухатися вгору і цим спричиняє рух змійки.

 

Дослід 2. Наріжте папір тонкими смужками, покладіть їх на стіл. Візьміть зошит і легенько помахайте ним поряд зі смужками.

  • Що відбувається?
  • Як ви гадаєте, чому?

Методичні поради

Під час обговорення допоможіть учням зрозуміти процес переходу енергії від одного тіла до іншого: енергія, яку виробили м’язи людини, спричинила рух повітря, а енергія вітру змусила пересуватися смужки.

 

Дослід 3. Торкніться вимкненої електричної лампочки в настільній лампі.

  • Яка вона?

Увімкніть настільну лампу і дайте їй посвітити. Через деякий час вимкніть.

  • Обережно торкніться лампочки. Що відчули?
  • Що дає електрична лампочка? (Тепло і світло.)

Отже, крім теплової, є ще й світлова енергія.

 

Дослід 4. У сонячну погоду покладіть під скло якийсь невеликий предмет, наприклад, кубик. Через деякий час попросіть одного з учнів торкнутися його.

  • Що ти відчув / відчула, коли торкнувся / торкнулася кубика? (Тепло, він став теплим.)
  • Звідки взялося тепло в кубика?

Методичні поради

Якщо немає можливості повести дослід, нагадайте дітям, як предмети нагріваються на сонці (це особливо відчутно літку). Чи однаково нагріваються всі предмети? Які предмети нагріваються більше?

Допоможіть дітям сформулювати висновок: енергія Сонця перетворилася на тепло предмета, у нашому випадку — кубика.

 

Висновок. Прочитайте висновок у підручнику (підр. с. 114).

  • Чи підтверджує він наші висновки, які ми зробили під час досліджень?

Інформація для вчителя

Усе навколо живе та рухається завдяки енергії. Енергія — це здатність будь-якого тіла діяти. Завдяки енергії ми дихаємо, ходимо, стрибаємо, вчимося, граємося. Енергія дає можливість рослинам рости, потягам і машинам — їхати, чайнику — закипати на плиті, холодильнику — зберігати холод. Усе навкруги — це енергія.

Енергія буває різних видів. Механічна енергія пов’язана з рухом об’єктів (наприклад, котиться м’яч), теплова — з виділенням тепла (торкніться чайника з гарячою водою), світлова — з випромінюванням яскравого світла лампочки чи ліхтарика.

Отже, енергія існує скрізь. Вона нікуди не зникає, а переходить з одного виду в інший.

7. Фізкультхвилинка “Раз, два, три”

 

Порухайтеся енергійно разом із дітками під музику і зарядіться енергією та позитивними емоціями.

8. Перетворення енергії

1

Вправа “Доповни” (підр. с. 114, завд. 4).

Розгляньте малюнки, на яких зображені перетворення одного виду енергії в інший. Доповніть підписи усно. Використайте слова для довідки.

2

Розповідь учителя (зі справжнім ліхтариком).

Упевнитися в тому, що енергія переходить з одного виду в інший, нам допоможе звичайний ліхтарик. Коли ми його вмикаємо, хімічна енергія батарейок починає перетворюватися на електричну енергію і змушує лампочку в ліхтарику світитися. Електрична енергія в лампочці, своєю чергою, перетворюється на світлову.

  • Чи є у вашому домі прилади, що працюють від батарейки? Назвіть їх.
  • Як ви гадаєте, як давно існує батарейка?
  • Навіщо вона потрібна?

Перегляд відео “Світ чекає на відкриття. Батарейка”

  • Що нового/цікавого ви дізналися про батарейку?

Для того, щоб батарейка давала енергію, її наповнюють різними хімічними речовинами. Але вони шкодять усьому живому, коли потрапляють у ґрунт.

  • Чи знаєте ви, скільки потрібно часу, щоб батарейка розклалася у ґрунті? (120 років.)

Батарейка, яка потрапляє у ґрунт, отруює підземні води, землю. Овочі та фрукти, що ростуть на цій землі, потрапляють на наш стіл. Ми вживаємо їх у їжу. Отруйні речовини, які містяться у фруктах та овочах, негативно впливають на наше здоров’я. У ґрунті мешкають тварини, які також отруюються. Так від однієї батарейки помирає один їжак і два крота.

  • Чи знаєте ви, що потрібно робити з використаною батарейкою?

Батарейки не можна класти в пакет із побутовим сміттям, не можна спалювати і тримати вдома. Це — небезпечні відходи, які потребують утилізації (переробки) на спеціальних підприємствах.

3

Вправа “Досліди” (зош. с. 52, завд. 3).

Прослідкуйте, звідки в дітей з’явилася енергія для забав, і доповніть ланцюжок перетворення енергії наліпками.

4

Вправа “Доведіть” (див. роздруківку “Доведіть”).

Розгляньте малюнок і доведіть, що на ньому зображено перетворення одного виду енергії в інший.

  • Поясніть, звідки в дівчинки з’явилася енергія для занять спортом?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які відкриття зробили для себе?
  • Про які чарівні перетворення дізналися?

10. Домашнє завдання

 

Пропоную вам стати дослідниками і вдома дослідити, які ще перетворення енергії відбуваються. Створіть свій малюнок-схему (зош. с. 52, завд. 4).

Методичні поради

Домашнє завдання є рекомендованим. Може бути не на кожному уроці. Пропонуємо час від часу давати дітям додому певну роботу, адже для них це можливість зробити щось самостійно, а потім здивувати всіх.

Наступного дня влаштуйте виставку дитячих робіт, дайте всім можливість розповісти, які перетворення енергії вони дослідили вдома.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної