ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Зелепуха прокидається

УРОК 5. Поновні й непоновні джерела енергії.
Як людина використовує енергію Сонця, вітру, води?

Мета

  • поглибити знання дітей про енергію;
  • дослідити, які джерела енергії існують;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • планує самостійне спостереження;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • розуміє, що таке енергія;
  • знає поновні та непоновні джерела енергії.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Американський винахідник Генрі Форд сказав:

Зібратися разом — це початок,
Триматися разом — це прогрес,
Працювати разом — це успіх!

Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю всім успіхів!

2. Повідомлення теми уроку

 

Ми продовжуємо подорожувати із жевжиками і дізнаватися нові цікаві факти про енергію та її види.

3. Вправа “Так — ні”

 

Візьміть у руки цеглинки жовтого й червоного кольору. Послухайте твердження і просигналізуйте цеглинкою жовтого кольору, якщо ви погоджуєтеся, а цеглинкою червоного кольору, якщо не погоджуєтеся.

  • Енергія — це здатність будь-якого тіла діяти.
  • Енергію мають і живі, і неживі об’єкти.
  • Енергія може закінчитися.
  • Без енергії можна побудувати будинок.
  • Енергія переходить з одного виду в інший.

4. Вправа “Поєднай”

 

Поміркуйте і поєднайте об’єкти парами (див. роздруківку “Поєднай”). Поясніть свій вибір.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Вправа “Дослідники”

 

Кожна дитина отримує печиво і з’їдає його.

  • Чи може це печиво поновитися?

Запропонуйте учням простягнути долоню до Сонця.

  • Що ви відчуваєте?
  • Що відчуватимете, коли Сонце зайде за хмару? А коли знову визирне й зігріватиме вашу долоню?

Налийте кожній дитині з пляшки води і попросіть випити.

  • Чи може вода у пляшці поновитися?

Спаліть сірник і запитайте:

  • Чи може сірник знову стати таким, як був?

Влаштуйте у класній кімнаті протяг.

  • Зверніть увагу на штори. Завдяки чому вони рухаються?

Причиніть двері.

  • Що змінилося?
  • Чи може енергія вітру поновитися?

Зробіть висновок: чи всі джерела енергії можуть поновлюватися?

Методичні поради

У ході обговорення підведіть учнів до висновку, що є поновні й непоновні джерела енергії. Попросіть учнів назвати, які з цих джерел непоновні, а які — поновні.

6. Вправа “Доповніть схему”

 

Доповніть схему і поясніть свій вибір (див. роздруківку “Доповніть схему”).

Методичні поради

Об’єднайте учнів у групи. Дайте час на обговорення та заповнення схеми. Під час презентації попросіть обґрунтувати вибір.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Фізкультхвилинка

8. Розповідь учителя

 

У природі є величезні запаси енергії. Її мають сонячне проміння, вітри і вода річок. Вона зберігається в покладах газу, нафти, кам’яного вугілля і вивільняється під час горіння цих речовин. Електрика, якою ми користуємося вдома, виробляється на електростанціях (внаслідок спалювання вугілля), гідроелектростанціях (використання енергії води), атомних електростанціях, вітрових, сонячних тощо.

Джерела енергії можна поділити на дві групи. Ті з них, які легко можуть поновитися в природі, називають поновні. Це енергія вітру, води, Сонця. Джерела енергії, які неможливо відтворити, — непоновні. Це природний газ, нафта, кам’яне вугілля. Усі корисні копалини утворювалися на Землі дуже давно, упродовж тривалого часу і за зовсім інших природних умов. Наприклад, кам’яне вугілля — це залишки величезних дерев, яких уже давно не існує на Землі.

Дрова, торф, кам'яне вугілля, нафта і природний газ, згораючи, зникають. Їх можна використати тільки один раз. Тому запаси корисних копалин поступово вичерпуються. А потреби людства постійно зростають.

  • Що ж станеться, якщо закінчаться всі корисні копалини?
  • Як можна цьому запобігти?

9. Вправа “Прочитай і поєднай”

 

Розпізнайте джерело енергії за описом і поєднайте з назвою (див. роздруківку “Прочитай і поєднай”).

  • До якої групи належать ці джерела енергії? Чому?
  • Які ще джерела енергії ви знаєте?


ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

10. Вправа “Упізнай”

 

На Кіровоградщині вирощують цукровий буряк, з якого на одинадцяти заводах області виготовляють цукор. Упізнайте цю технічну рослину на малюнку й розкажіть, звідки вона бере енергію для свого розвитку (підр. с. 115, завд. 6).

Інформація для вчителя

Рослини живляться не тільки речовинами, які вбирають із ґрунту. Вони й самі утворюють поживні речовини — цукор і крохмаль. Для цього рослинам, крім води з ґрунту, потрібний вуглекислий газ, вода і світло (сонячна енергія). Поживні речовини утворюються тільки на світлі. У результаті цього процесу рослини виділяють ще й кисень, який необхідний людям і тваринам для життя.

Частину утвореного цукру та крохмалю рослини використовують для свого росту. Невикористані поживні речовини накопичуються в коренях, стеблах, плодах. Тварини й люди споживають рослини і в такий спосіб “добувають” для себе необхідні поживні речовини.

11. Вправа “Користь, шкода”

 

Відомо, що цукор після засвоєння дає нашому організму енергію, але надмірне вживання солодкого шкодить здоров’ю. Розгляньте продукти, що містять цукор, і скажіть, за яких обставин вони принесуть користь вашому організму, а за яких — зашкодять (підр. с. 115, завд. 7).

12. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?

2

Вправа “5 слів”.

Запишіть на стікері 5 слів, що стосуються теми нашого уроку. Поясніть свій вибір.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної