ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Зелепуха прокидається

УРОК 6. Використовуємо енергію природи.
Як людина використовує енергію Сонця, вітру, води?

Мета

  • поглибити знання дітей про енергію;
  • продовжувати ознайомлювати з поновними й непоновними джерелами енергії;
  • формувати уявлення учнів про значення Сонця, води в житті людини;
  • формувати уявлення про перетворення енергії Сонця й води в інші види енергії;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • самостійно планує спостереження;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • розуміє, що таке енергія;
  • знає про значення Сонця, води в житті людини;
  • знає поновні та непоновні види енергії.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Подивіться на радісний смайлик (див. роздруківку “Смайлик”). Бажаю всім вам сьогодні гарного настрою і легкого засвоєння теми.

А зараз усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на весь день. Для того, щоб упоратися на уроці з завданнями, будьте старанними й слухняними.

Щоб не просто слухали, а чули.
Щоб не просто дивилися, а бачили.
Щоб не просто відповідали, а міркували,
Дружно і плідно працювали.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2. Повідомлення теми уроку

1

Загадки.

Відгадайте загадки.

Всі його люблять, всі його чекають,
А хто подивиться, кожен скривиться.

(Сонце)

Без рук, без ніг, а цілий світ пройде.

(вода)

  • Як відгадки пов’язані з темою нашої подорожі?
  • Спробуйте передбачити, про що сьогодні ми дізнаємося.

2

Повідомлення теми.

Ми продовжимо мандрівку разом із жевжиками, поповнимо свої знання про поновні та непоновні джерела енергії, а також дізнаємося, як люди використовують енергію Сонця та води.

3. Актуалізація знань

1

Вправа “Доповни речення” (див. роздруківку “Доповни речення”).

Прочитайте речення на картці й доповніть їх.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Поміркуй” (підр. с. 116, завд. 1).

Жевжики розмірковували, чим неможливо скористатися без електроенергії. А як вважаєте ви?

3

Вправа “Доповни міркування” (підр. с. 116, завд. 2).

На запитання “Які природні об’єкти є джерелом енергії?” діти дали різні відповіді. Доповніть їхні репліки власними прикладами.

4. Вправа “Розкажи”

 

Розгляньте малюнки. Пригадайте, чому ці групи мають такі назви (підр. с. 116, завд. 3).

  • Які нові види джерел енергії ви побачили? До яких груп вони належать? Як ви думаєте, чому?
  • Розкажіть, у чому, на вашу думку, переваги й недоліки кожної з груп джерел енергії.
  • Запишіть свої міркування у таблиці (див. роздруківку “Джерела енергії: переваги й недоліки”).

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи. Попросіть їх поміркувати, обговорити й записати в таблиці переваги й недоліки кожної групи джерел енергії. Зверніть увагу учнів, що презентуючи свої роботи, вони мають пояснити свої міркування, за можливості навести приклади. Може статися так, що діти не зможуть знайти або пояснити переваги/недоліки. Заспокойте їх, поясніть, що протягом уроку вони дізнаються потрібну інформацію, зможуть повернутися до таблиць і доповнити їх.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5. Як людина використовує енергію Сонця, води

1

Енергія Сонця.

Невичерпним джерелом енергії є Сонце. Кількість сонячної енергії, що надходить на Землю впродовж тижня, перевищує енергію всіх світових запасів нафти, газу й вугілля, разом узятих. Протягом мільярдів років Сонце щомиті випромінює величезну енергію. Багато сонячної енергії йде на нагрівання повітря, океанів і суші.

Енергію Сонця використовують для перетворення її в електричну. Нині на електростанціях використовується лише незначна частина сонячної енергії.

Найбільша сонячна електростанція розташована в Канаді. Енергію для неї допомагають акумулювати понад 1 мільйон дзеркал. В Україні теж є сонячні електростанції.

За твердженнями фахівців, сонячна енергетика могла б покрити всі потреби людства в енергії на тисячі років. Розмістивши сонячні батареї на дахах будинків і поряд з ними, ми забезпечимо обігрів житла, підігрів води й роботу побутових електроприладів у великих будинках.

Для промисловості, що потребує великих витрат енергії, можна використовувати кілометрові пустирі й пустелі, заповнивши їх потужними сонячними батареями.

Позитивним у використанні сонячної енергії є те, що вона не забруднює навколишнього середовища. Єдиний недолік — енергія Сонця нерегульована й непостійна: вона залежить від погоди, часу доби й року.

2

Перегляд відео “Енергія Сонця”.

  • Що нового ви дізналися про енергію Сонця?
  • Якими фактами можете доповнити таблицю?

3

Перегляд відео “Зроблено в Україні. Унікальна для Європи сонячна електростанція”.

  • У чому перевага використання такого виду енергії?

4

Сонячна математика.

Обчисліть вираз і довідайтеся, скільки сонячних днів на Землі забезпечують таку саму кількість енергії, як усі резерви вугілля, нафти й природного газу, що є на Земній кулі.

287 - (72 : 9 + 261) =

  • Чому, на вашу думку, Сонце називають головним джерелом енергії на Землі?

5

Вправа “Друг — ворог”.

Методичні поради

Об’єднайте учнів у дві команди. Одна команда буде наводити аргументи на користь певного джерела енергії, а друга називатиме його недоліки. Оберіть об’єкт дослідження, наприклад, Сонце. Виграє та команда, що назве більше аргументів. Зверніть увагу: повторювати аргументи не можна.

Орієнтовний зразок виконання завдання

СОНЦЕ
друг ворог
дає нам тепло може спричинити посуху
це джерело освітлення може призвести до опіків, спричинити сонячний удар
завдяки сонячному теплу тануть сніги сонячний промінь, який потрапляє на скельце, може призвести до пожежі
сприяє утворенню поживних речовин у рослинах яскраве сонячне світло шкодить очаму

6

Енергія води.

Вода — ще одне з джерел поновної енергії. Її почали використовувати ще на початку XX століття.

Енергію води, що падає, обертаючи водяне колесо, здавна використовували для розмелювання зерна, розпилювання деревини, виробництва тканин. Ще одне водне джерело енергії — світовий океан. Оцінити всю його міць учені поки не можуть, але вона дуже потужна. Нині існують технології, що дають можливість виробляти електроенергію, використовуючи енергію хвиль, припливів, течій.

Використання енергії води не дає шкідливих відходів і викидів у повітря. Але воно може завдати шкоди навколишньому середовищу: погіршуються умови життя мешканців водойм, можуть затоплюватись поля, луки.

Найбільше використовують енергію води такі країни, як Китай, Канада, Бразилія та США. Сучасні великі ГЕС (гідроелектростанції) встановлені на великих річках зі швидкою течією. Найбільша гідроелектростанція в Україні — Дніпрогес.

  • Що нового ви дізналися про енергію води?
  • Якими фактами можете доповнити таблицю?

7

Вправа “Продовж речення”.

  • Знайдіть якомога більше позитивних ознак води і продовжте речення:

Вода — друг, бо…

  • Доведіть, що вода може бути небезпечною і продовжте речення:

Вода небезпечна, тому що …

Методичні поради

Виконуйте цю вправу “ланцюжком”: діти доповнюють речення по черзі. Попросіть дітей уважно слухати відповіді інших і намагатися не повторювати кінцівки речень.

8

Вправа “Пригадай і розкажи” (підр. с. 117, завд. 5).

У Кіровоградській області розташоване Кременчуцьке водосховище. Люди створили його, аби виробляти електроенергію. Як працює гідроелектростанція? Пригадайте і розкажіть.

Інформація для вчителя

Гідроелектростанції облаштовують на річках. Для цього споруджують греблю, що перекриває русло, тому рівень води піднімається. З висоти вода падає на лопаті гідротурбіни і з великою силою обертає їх. Так енергія руху води перетворюється в механічну енергію — обертання. А далі генератор перетворює її в енергію електричну.

6. Фізкультхвилинка “Раз, два, три”

 

Порухайтеся разом із сонечком і зарядіться позитивом і сонячною енергією.

7. Перегляд відео “Кременчуцьке водосховище та гора Пивиха”

  • Чи сподобалася вам прогулянка берегом водосховища? Чим?

8. Вправа “Екоелектростанції”

 

Роздивіться світлини і з’єднайте кожну з відповідною назвою.



  • Які джерела енергії потрібні для цих електростанцій? Чому саме такі електростанції називають екологічно безпечними?

9. Вправа “Дай пораду”

 

Узимку Кременчуцьке водосховище вкривається кригою. Коли Оленка з Остапом спускалися на санчатах з гірки, вони помітили дівчинку, яка каталася на ковзанах. Раптом крига під нею тріснула. Що ви порадили б дітям? Змоделюйте їхню поведінку (підр. с. 117, завд. 6).

10. Вправа “Пригадай”

 

Світлана із сестрою збирались подивитися виставу “Котик і Півник” у Кропивницькому обласному академічному театрі ляльок. На даху житлового будинку поблизу театру дівчинка помітила сонячні батареї. “Так це ж для електроенергії!” — вигукнула Світлана. Пригадайте, де саме використовують сонячну енергію (підр. с. 118, завд. 7).

11. Перегляд мультфільму “Котик і Півник”

  • Хто головні герої казки?
  • Яким був котик?
  • Що можете сказати про півника?
  • Чого навчає нас ця казка?

12. Творча робота

 

Виготовте персонажів казки за інструкцією (підр. с. 118, завд. 9).

Використовуючи власноруч створені ляльки, підготуйте виставу за сюжетом казки “Котик і Півник” і покажіть її першокласникам.

13. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви завершуєте урок?
  • Чим зацікавила вас сьогоднішня подорож?

Напишіть три слова, які розповідають про те, що було найважливішим для вас на сьогоднішньому уроці.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної