ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Зелепуха прокидається

УРОК 7. Вітер добрий і злий.
Як людина використовує енергію Сонця, вітру, води?

Мета

  • продовжувати ознайомлювати з поновними та непоновними джерелами енергії;
  • поглибити знання про енергію;
  • продовжувати формувати знання учнів про значення вітру в житті людини;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, в пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • використовує різні стратегії розв’язування проблемної ситуації;
  • самостійно планує спостереження;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • розуміє, що таке енергія;
  • знає про значення вітру в житті людини;
  • знає поновні та непоновні види енергії.

Обладнання

  • звичайний зошит;
  • таблиця з минулого уроку;
  • матеріали для творчої роботи.

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Усміхніться одне одному та уявіть, що ми на березі чудового моря.

  • Яке море ви уявили? (глибоке, чисте, тепле тощо)

Відчуйте подих легкого, приємного, теплого вітерця.

  • Який у вас зараз настрій? (радісний, піднесений тощо)

Збережімо цей настрій і розпочнімо наш урок.

2. Вправа “Очікування”

 

  • Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Я сподіваюся, що ви будете висловлювати свої думки, обстоюватимете свою позицію, злагоджено працюватимете в групах, робитимете висновки.

  • Які риси характеру вам для цього потрібні? (спостережливість, наполегливість, віра у свої сили та можливості).

3. Актуалізація знань

1

Загадка.

Летить коник, басує.
Полем-долем пустує.
Ніхто його не впіймає
І ніхто не загнуздає.

(вітер)

  • Відгадайте загадку.
  • За якими ознаками ви здогадались, що це вітер?
  • До якої групи джерел енергії належить вітер? Чому?

Спробуйте передбачити, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці.

2

Повідомлення теми уроку.

Ми продовжимо мандрівку разом із жевжиками, поповнимо знання про поновні й непоновні джерела енергії (пригадайте таблицю, яку ми заповнювали минулого уроку), а також дізнаємося, як люди використовують енергію вітру, чи може вітер бути корисним і коли це можливо.

4. Як людина використовує енергію вітру

1

Енергія вітру.

Ще одне популярне нині поновне джерело енергії — вітер. Ще з давніх часів люди використовували енергію вітру для власних цілей. Вітрові двигуни застосовували для підйому води і перемелювання зерна, для пересування кораблів. Енергія вітру, справді, невичерпна.

Нині споруджують величезні “вітряні ферми”, де вітряки стоять рядами на великому просторі, тому що їх не можна ставити занадто тісно — інакше вони будуть загороджувати один одного. Такі “ферми” є у США, Франції, Англії, але вони займають багато місця. В Україні теж є вітрові електростанції в Криму та Карпатах.

В енергії вітру є перевага — вона не забруднює навколишнє середовище. Але є й недоліки — вітер дуже непередбачуваний: часто змінює напрям, раптово стихає, навіть у найвітряніших районах земної кулі, а іноді набирає такої сили, що ламає вітряки. А також вітрові електростанції заважають польотам птахів і комах, працюють дуже гучно. Але ці недоліки можна зменшити, а можливо, й зовсім усунути.

2

Перегляд відео “Енергія вітру”.

  • Що нового/цікавого ви дізналися про енергію вітру?
  • Якими фактами можете доповнити таблицю, яку почали заповнювати на минулому уроці?

3

Перегляд відео “Зроблено в Україні. Найпотужніша вітрова електростанція України”.

  • Що ви дізналися про вітрову електростанцію?
  • Чи одразу побудували станцію? На що звертали увагу?
  • Що позначає число 65?
  • Порівняйте висоту вітряка (94 м) і довжину лопаті (55 м). Що довше і на скільки?

5. Бесіда за сюжетною картиною “На гостину до вітрів”

 

Розгляньте малюнок (зош. с. 54, завд. 1) або перегляньте інтерактивну презентацію.

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
  • Як ви гадаєте, яка погода зображена на картині: спекотна, сонячна, дме легенький вітерець, небо нахмарилося, насувається дощ? Доведіть свою думку.
  • Поміркуйте, кому яка репліка може належати й запишіть біля зображень відповідні числа.
  • Доберіть спільнокореневі слова до слова “вітер”. Визначте в них корінь. (Вітер — вітерець, вітрище, вітряний, безвітряний, вітряк, вітрюган, вітрило.)
  • Утворіть форми слова “вітер”. Виділіть закінчення. (Вітер — вітри, вітру, вітром, на вітрі.)

Енергія вітру поновлювана й невичерпна, поки гріє Сонце, бо вітер утворюється на Землі в результаті нерівномірного нагрівання її поверхні Сонцем.

6. Вправа “Три ідеї”

 

Чим вітер буває корисним для кожного з вас? Оберіть три ідеї з поданих або сформулюйте власні й запишіть (зош. с. 54, завд. 2).

Вітер корисний, бо...

7. Робота з коміксом “Вітер — помічник”

 

Розгляньте комікс (підр. с. 119).

ІНТЕРАКТИВНА ВЕРСІЯ КОМІКСУ
  • Як вітер може зіпсувати настрій? Що робити, щоб цього не сталося?
  • Хто допомагає захиститися від вітру?
  • Як можна ловити вітер? Що у природі допомагає його стримувати?
  • Де можна ховатися від вітру? Дізнайтеся, коли і де від нього ховатися небезпечно. Чому?
  • Коли він допомагає у розвагах?
  • Як подружитися з вітром?
  • Пригадайте, для чого люди використовують вітер?
  • Довідайтеся, чи є вітрові електростанції в нашому регіоні.
  • Поміркуйте, як вітер може прислужитися для винаходів у майбутньому. Які цікаві ідеї у вас виникли?

8. Гра “Добре — погано”

 

Об’єднайтеся у дві команди і визначте, коли вітер нам допомагає, а коли заважає.

Вітер — помічник, бо …

Вітер — ворог, тому що …

9. Творча робота “Паперовий вітрячок”

Методичні поради

Зробіть з учнями паперовий вітрячок, за допомогою якого на перерві вони зможуть перевірити, чи є вітер на вулиці, яка сила вітру.

10. Вправа “Віднови діалог”

 

Відновіть діалог з експертом із питань охорони довкілля (зош. с. 53, завд. 2).

Поміркуйте, які відповіді надасть експерт, що запитає дівчинка.

11. Моделювання діалогу

 

Попрацюйте у парах. Змоделюйте ситуацію “Інтерв’ю експерта з питань охорони довкілля” (підр. с. 117, завд. 4).

Дотримуйтесь поданого алгоритму.

  1. Розподіліть між собою ролі. Домовтеся, хто гратиме роль журналіста — людини, що ставить запитання, а хто даватиме відповіді, виконуючи роль експерта.
  2. Підготуйтеся до інтерв’ю. Журналіст має продумати 3–4 основні запитання про джерела енергії. А експерт із питань охорони довкілля має довідатися з різних джерел, як використання окремих джерел енергії впливає на стан довкілля.
  3. Журналіст має ставити відкриті запитання, що передбачають розгорнуту відповідь і розпочинаються зі слів “що”, “як”, “який”, “скільки”, “чому”. Наприклад:
    • Чому ви вважаєте, що ..?
    • Що ви думаєте про ..?
    • На що ви очікуєте від ..?
  4. На початку інтерв’ю журналіст має назвати себе та канал, газету чи онлайн-видання, які представляє.

12. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що нового сьогодні дізналися?

2

Вправа “П’ятихвилинне есе”.

Методичні поради

Підсумовуючи тему уроку, попросіть дітей за 5 хвилин написати міркування про те, які джерела енергії люди можуть використовувати в майбутньому. Зверніть увагу, що діти можуть використовувати знання, здобуті на попередніх уроках.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної