ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Як дізнатися, що шукати?

УРОК 8. У пошуках мінералу.
Що робити, якщо відчуваєш брак енергії?

Мета

  • ознайомити дітей із АР Крим, її розташуванням на мапі України;
  • ознайомити з корисними копалинами Криму, властивостями кварцу, його використанням в електроприладах;
  • повторити правило переносу слів;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • знає розташування півострова Крим на мапі України;
  • знає, які корисні копалини видобувають у Криму;
  • знає властивості кварцу.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання-кодування.

Продовжимо розширювати можливості привітання. Пропоную вам привітатися закодованим ритмом. Кожен із вас проплескує долонями веселий ритм, а всі уважно слухають і повторюють цей ритм-кодування. Так ми з вами створимо чудове ритмічне привітання-кодування.

2

Гра “Зимовий алфавіт”.

  • Пригадайте, яка зараз пора року?

Пропоную пограти в гру “Зимовий алфавіт”. Умови гри дуже прості. Я називаю букву, а ви маєте назвати слово, яке починається на цю букву, і пояснити, як воно пов’язане із зимою. Наприклад, буква “в” — вітер, бо взимку часто дують сильні вітри, або варення — у холодні зимові дні приємно пити чай з варенням, буква “с” — сонце, бо взимку воно мало гріє і дає тепла, але під його променями яскраво сяє сніг тощо.

Методичні поради

Цю гру краще проводити з м’ячем у колі. Ведучий (учитель) називає букву й кидає м’яч комусь із дітей. Дитина називає слово, дає пояснення і повертає м’яч ведучому (учителю). Наступного разу діти передають м'яч по колу. Діти називатимуть букви своїм сусідам і слухатимуть пояснення. За бажання букви можна повторювати, але звернути увагу дітей, що слова на однакову букву мають бути різними.

2. Входження у світлину

 

Розгляньте світлину (див. роздруківку “Входження у світлину”). Що зображене на ній?

  • Що ви відчуваєте, коли дивитесь на це фото?
  • Що вас дивує?
  • А якби на цій світлині були ви? Де б ви опинилися?
  • Як ви назвали б цю світлину?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Повідомлення теми уроку

1

Передбачення теми.

  • Чи здогадалися ви, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці?
  • Що було підказкою?

2

Повідомлення теми уроку.

Наша мандрівка Україною разом із жевжиками триває. Завітаємо до Криму, дізнаємося, чим славиться ця місцина і яке нове завдання отримали жевжики.

4. Пригода 2. Як дізнатися, що шукати?

1

Читання уривку (підр. с. 120).

  • Які емоції переживали жевжики під час польоту до Криму?

Прочитайте діалог, який відбувся між персонажами після втечі від Зелепухи, в особах. Намагайтеся передати емоційний стан кожного з них.

  • Що, на вашу думку, шукали жевжики в Криму? Запам’ятайте свої припущення, щоб перевірити їх під час виконання наступних завдань.
  • Як ви знаходите потрібну інформацію? Чи складно це?

2

Вправа “Обери правильну відповідь” (зош. с. 55, завд. 1).

Пригадайте події, про які йдеться у прочитаному уривку, та оберіть правильні варіанти відповідей.

5. Віртуальна подорож Кримським півостровом

1

Робота з мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

  • Розгляньте мапу України. Знайдіть Крим.
  • З якими областями межує АР Крим?

Крим, Кри́мський піво́стрів, раніше Таврія, Газарія — півострів на північному узбережжі Чорного моря, з північного сходу омивається Азовським морем. Розташований на півдні України та охоплює Автономну Республіку Крим, Севастополь і частково південь Херсонської області.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою (зош. с. 55, завд. 5).

Знайдіть на контурній мапі Автономну Республіку Крим і зафарбуйте її. Позначте місто Сімферополь.

3

Символіка АР Крим (див. роздруківку “Символіка АР Крим”).

  • Розгляньте герб і прапор АР Крим. Як ви думаєте, що можуть символізувати предмети, зображені на гербі?

Герб являє собою варязький щит, на якому в червоному полі зображений повернений вправо срібний грифон, що тримає в лапі розкриту мушлю з блакитною (лазуровою) перлиною.

Щит з обох боків підтримується двома білими мармуровими колонами. Навершям щита є зображення золотого сонця, що сходить. Під щитом розташована синьо-біло-червона (кольорів Прапора Автономної Республіки Крим) девізна стрічка з написом російською мовою “Процветание в единстве” (українською — “Процвітання у єдності”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Перегляд відео “Крим. Подорож до Криму”.

  • Що нового ви дізналися про півострів Крим?
  • Як іще називають Кримський півострів?
  • Можливо, хтось упізнав місця, де вже мандрував? Поділіться враженнями.
  • Чи захотілося вам побувати в Криму?
  • Куди саме ви хотіли б потрапити?

5

Робота з мапою корисних копалин (див. роздруківку “Мапа корисних копалин України”).

  • Знайдіть на мапі корисних копалин півострів Крим.
  • Які корисні копалини видобувають на території цього півострова?

У надрах Кримського півострова містяться промислові родовища багатьох корисних копалин, але найбільше значення мають залізні руди, родовища будівельних і флюсових вапняків, соляні багатства озера Сиваш, а також родовища природного газу в рівнинному Криму та в Каркінітській затоці.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

6. Фізкультхвилинка

7. Історія кварцу

1

Вправа “Розшифруй” (зош. с. 55, завд. 2).

Кара-Даг — гірський масив у Кримських горах. Це давно згаслий вулкан. Він діяв тоді, коли нашу планету населяли динозаври. У його надрах залягає понад 100 мінералів. Найвідоміший із них той, що жевжики поклали собі у скриню.

Обчисліть вирази. Зіставте результати з ключем і довідайтеся, який мінерал знайшли жевжики в Криму.

  • Чи справдилися ваші припущення щодо знахідки жевжиків?

2

Перегляд відео “Цікаво знати”.

  • Що ви дізналися про кварц?
  • Яка інформація вас здивувала/зацікавила?
  • Яку властивість має кварц?
  • У чому його цінність для електронних приладів?
  • Як іще називають кварц?
  • До якої групи корисних копалин належить кварц?

Інформація для вчителя (див. роздруківку “Кварц”).

Кварц — найпоширеніший мінерал, що міститься на поверхні Землі. Цей мінерал можна знайти в багатьох країнах світу. Він дуже стійкий до механічного та хімічного вивітрювання, ця довговічність робить його головним мінералом гірських вершин.

Кварц є одним із найкорисніших натуральних матеріалів. Його користь може бути пов’язана з його фізичними та хімічними властивостями. Кварц має незвичайні електричні властивості, а ще він термостійкий (майже не змінюється при нагріванні або охолодженні). Це робить його цінним для виробництва електронних приладів.

Блиск і колір роблять кварц напівдорогоцінним камінням, а також він може бути сировиною для виготовлення скла. З кварцу роблять чудові прикраси. Популярні сорти кварцу, які широко використовуються для ювелірний виробів —аметист, цитрин, рожевий кварц та авантюрин. Агат і яшма також є різновидами кварцу.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Хмара слів “Кварц” (див. роздруківку “Хмара слів «Кварц»”).

  • Запишіть слова, що стосуються кварцу, до хмари слів.
  • Поясніть, чому саме ці слова записали.
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Чи знаєте ви, що...

  • Кварц перекладається з німецької як твердий. За спеціальною шкалою Мооса камінь має оцінку твердості 7,5, а найтвердіший мінерал — алмаз — оцінюється на 10.
  • Чистий природний кварц не має кольору, він практично прозорий. Відтінку каменю додають супутні мінерали.
  • Учені довели, що кварц присутній не тільки на нашій планеті, а ще й на деяких астероїдах.
  • Кварц здавна був популярним. У гробниці Тутанхамона знайшли сонцезахисні окуляри, виготовлені з моріону — одного з різновидів кварцу. А імператор Риму Нерон користувався кубиками гірського кришталю для охолодження улюблених напоїв.

5

Вправа “Істинні, хибні” (зош. с. 55, завд. 3).

Позначте символом  істинні твердження, а  — хибні.

6

Де людина використовує кварц? (див. роздруківку “Використання кварцу”).

Розгляньте світлини і поясніть, де людина використовує кварц.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7

Сенкан “Кварц” (зош. с. 55, завд. 4).

Складіть і запишіть сенкан зі словом “кварц”.

Зразок:

Кварц
Твердий, прозорий.
Утворюється, добувають, виготовляють.
Найкорисніший натуральний матеріал.
Мінерал.

  • Якими словами й фактами ви можете доповнити свою хмару слів?

Методичні поради

Сенкан (сенквейн) – це вірш, але незвичайний, а написаний за певними правилами. Під час формулювання підсумку уроку або після опрацювання тексту вчитель пропонує дітям написати сенкан до основного поняття уроку або тексту.

Перший рядок — тема, якій присвячений сенкан, зазвичай — іменник.

Другий рядок — опис теми за допомогою двох прикметників.

Третій рядок — 3 дієслова, які називають дію, пов’язану з темою.

Четвертий рядок — фраза з 4 слів, що передає ваше ставлення до теми (може бути у формі запитання-звертання).

П’ятий рядок – 1 слово — синонім до першого слова, розкриває сутність теми, підсумок.

8. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим зацікавила наша мандрівка?

2

Вправа “Продовжте речення” (див. роздруківку “Саморефлексія”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної