ТЕМА 4. Енергія

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Як дізнатися, що шукати?

УРОК 9. Кримські гори.
Що робити, якщо відчуваєш брак енергії?

Мета

  • ознайомити дітей з характерними особливостями Кримських гір: географічним розташуванням, кліматом, рослинним і тваринним світом;
  • повторити правило переносу слів;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов до рідної землі, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 1);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання. Руханка-танок “Привіт, привіт”.

Виконайте руханку. Чи тільки так можна виконувати рухи, про які йдеться у пісні? Придумайте свій танок-руханку у супроводі пісні.

2. Передбачення теми уроку

 

Перегляньте відео і спробуйте передбачити, куди ми сьогодні помандруємо разом із жевжиками.

Перегляд відео “Кримські гори Україна”

  • Чи здогадалися, куди ми помандруємо?
  • Що було підказкою?

3. Повідомлення теми уроку

 

На території України є не лише Карпатські гори. Щоб дізнатися їх назву, розшифруйте слова.

Код: 1а, 2в, 3б, 1г, 2а, 3г, 1а, 1в.

а б в г  
К О І М 1
С У Р П 2
Ш И В Ь 3

Отже, сьогодні ми помандруємо у Кримські гори. Дізнаємося, де вони розташовані, чим можуть нас здивувати, яким рослинним і тваринним світом багаті ці гори.

4. Віртуальна подорож Кримськими горами

1

Робота з фізичною мапою України (див. роздруківку “Фізична мапа України”).

  • Розгляньте фізичну мапу України. Як позначено гори? Чи можна дізнатися про їх висоту? Як саме?
  • Знайдіть на мапі Кримський півострів.
  • Де розташовані Кримські гори? (На півдні України.)
  • Яка найвища точка Кримських гір? (Найвища точка Кримських гір — гора Роман-Кош.)
  • Яка її висота? (Її висота — 1545 м.)
  • Пригадайте найвищу точку Карпат. (Найвища точка Карпат — гора Говерла. Її висота 2061 м.)
  • Порівняйте висоту цих гір. Які гори вищі? На скільки метрів?
  • Високими точками Криму є гори Чатирдаг (1527 м) і Ай-Петрі (1234 м).
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ
  • Гори мають круті й положисті схили. До степу спускаються положисті схили, а до моря — круті. У горах зустрічаються чудернацькі стовпи, піраміди, химерної форми скелі. Це результат роботи сонця, вітру і води. Також є багато печер, глибоких колодязів, у яких не тане товстий шар льоду. (див. роздруківку “Гори Криму”)
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Розповідь учителя.

Кримські гори вузькою смугою тягнуться вздовж узбережжя Чорного моря. Приблизно 200 млн років тому на місці гірського Криму був океан. Про це свідчить те, що частина гір складається з вапняку. Кримські гори належать до низьких гір. Це — молоді гори. Їхнє утворення ще триває. Про це нагадують землетруси, які зрідка бувають на півострові.

Кримські гори невисокі й складаються з пласких поверхонь, відокремлених ущелинами. На плоских вершинах Кримських гір розміщені гірські луки, їх ще називають яйлами. Яйла з тюркської означає пасовища.

Панорама яйли

Найвища точка гір — це гора Роман-Кош (1545 м), розташована на масиві Бабуган-Яйла.

У горах беруть початок річки. Вони мають швидку течію, особливо під час танення в горах снігу. На окремих ділянках річки утворюють водоспади. Улітку опадів мало, тому частина річок пересихає.

3

Вправа “Доповни речення”.

Прочитайте і доповніть речення.

Кримські гори розташовані на ___________________________ України.

Найвища гора — __________________________________.

4

Хмара слів “Кримські гори” (див. роздруківку “Хмара слів «Кримські гори»”).

Заповніть хмару слів.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

5

Вправа “Вибери правильну відповідь”.

1. Луки на вершинах Кримських гір називаються:

а) яйла;

б) полонини;

в) рівнини.

2. Найвища точка Кримських гір:

а) Говерла;

б) Ай-Петрі;

в) Роман-Кош.

3. Кримські гори розташовані:

а) на півночі України, на узбережжі Азовського моря;

б) на сході України, на узбережжі Чорного моря;

в) на півдні України, на Кримському півострові.

Фізкультхвилинка

5. Флора і фауна Кримських гір

1

Рослинний світ.

1) Перегляд відео “Кримські гори”.

Подивіться відео і запам’ятайте, які рослини є в Кримських горах.

  • Чи є такі чи схожі рослини у вашому краї?

2) Розповідь учителя з демонстрацією світлин (див. роздруківку “Рослини Криму”).

Рослинність Криму різноманітна. У передгір’ї поширені трав’янисті рослини: тонконіг, півонія вузьколиста, горицвіт весняний, чебрець. Вище в горах ростуть ліси з дуба пухнастого і дуба скельного, ялівця деревоподібного, суничника дрібноплодного, мигдалю. А ще тут вирощують фісташки. Фісташкове дерево має два яруси коренів. Верхнім ярусом воно вбирає вологу взимку і навесні, а нижнім — улітку та восени. Плоди фісташки надзвичайно корисні. На сході фісташку називають “деревом життя”. Стеляться вічнозелені чагарники іглиці, чисту кримського, кизилу, держидерева колючого, скумпії. Великі площі займають ліси із сосною кримською — деревом із яскраво-коричневим стовбуром заввишки 20–25 м, кучерявою кроною, довгими м’якими голками. У важкодоступних місцях збереглися зарості тису ягідного, сосни Станкевича.

На яйлах мало вологи. Частина дощової і талої води збігає по схилах, а частина випаровується. Тому там переважають рослини, що пристосувалися до посушливих умов. Це ковила, типчак, шавлія, костриця, стоколос, осока, чебрець, еспарцет.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Вправа “Упізнайте рослину кримських гір” (див. роздруківку “Упізнайте рослину кримських гір”).

Розгляньте малюнки та підпишіть назви рослин.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3

Тваринний світ.

1) Перегляд відео “Кримські гори”.

Подивіться відео і запам’ятайте, які тварини живуть у Кримських горах.

  • Чи є такі чи схожі тварини у вашому краї?

2) Розповідь учителя з демонстрацією світлин (див. роздруківку “Тварини Криму”).

У Кримських горах водиться багато різних звірів, бо тут є необхідні умови для їхнього життя. Це заєць-русак, лисиця кримська гірська, куниця кримська, благородний олень, борсук, дика свиня, білка. Такі звірі мешкають і в Карпатах. Але є й такі, що водяться лише в Кримських горах. Наприклад, гірський баран — муфлон.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3) Читання тексту з позначками (див. роздруківку “Читання тексту з позначками”).

Прочитайте текст і поставте відповідні знаки біля речень.

  • Чи є в тексті факти, які ви вже знали?
  • Яка інформація була для вас новою?
  • Що для вас було цікавим і несподіваним?
  • Що ще ви хотіли б дізнатися про муфлонів?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4) Продовження розповіді вчителя з демонстрацією світлин.

У гірських лісах живе чимало птахів. Серед них синиця чорна, дятел строкатий, сойка кримська, шишкар ялиновий. Ці птахи мешкають і в Карпатах.

Але є птахи, які є тільки в Кримських горах. Це — сип білоголовий, гриф чорний, орлан-білохвіст. Це великі птахи масою до 7 кг. Усі вони занесені до Червоної книги України, адже зараз це види, що зникають. Це птахи-санітари, вони живляться переважно мертвими тваринами, що допомагає запобігати поширенню інфекцій. На живих тварин ці птахи нападають зрідка, й лише на хворих і ослаблених. Яйця вони висиджують майже 2 місяці.

Рептилій у Кримських горах небагато. Більшість із них рідкісні. Це — полоз леопардовий, ящірка скельна, гекон кримський, черепаха болотяна.

Гекон кримський — рідкісний вид ящірок, занесений до Червоної книги. Це маленька ящірка сіруватого забарвлення. Мешкає тільки в Криму. На полювання виходить у сутінках, поїдає жуків, павуків, метеликів. Росте повільно. Восени впадає у сплячку. Здатен пересуватися вертикальними поверхнями і навіть по стелі.

Кримські гори населяють різні комахи: жуки, метелики, бабки, джмелі, цикади. Рідкісними є богомол, турун кримський, вусач альпійський.

Богомол — велика хижа комаха довжиною до 7 см. Богомол може годинами сидіти в зручному для полювання місці, готовий схопити будь-яку комаху. Його поза, яка нагадує людину, що молиться, і дала йому назву. Богомоли знищують багато шкідливих комах.

4

Вправа “Поєднай” (див. роздруківку “Поєднай”).

Поєднайте стрілочками назву тварини з відповідною світлиною.

Запишіть назви тварин в алфавітному порядку, визначте в них наголошені склади.

6. Заповідники Кримських гір

 

На території Кримських гір багато видів рослин і тварин, що зникають. Для їх збереження створено заповідники: Кримський і Ялтинський.

Кримський заповідник — один із найдавніших в Україні, створений у 1923 р. Там охороняється багато видів рослин і тварин. На його території розташована найвища гора Роман-Кош, 300 водних джерел. Серед них — унікальне джерело Савлух-Су, що в перекладі з кримсько-татарської означає “здорова вода”. Аналогів йому немає у світі. Вода з цього джерела зцілює від багатьох хвороб. За легендою, наприкінці III століття двоє братів-близнюків Косма й Даміан за свої добрі справи й поширення християнської віри отримали від Бога чудодійний дар — здатність лікувати людей молитвами. Саме вони й відкрили лікувальні властивості цієї води. Та один заздрісник убив обох братів і поховав у горі над джерелом. Там виросли два букових дерева, схожих, як брати-близнюки. Після омивання у джерелі, кримські татари обов’язково підходять до цих дерев, бо вважають їх надгробними пам’ятниками братів-цілителів.

Ялтинський заповідник створений із метою збереження й вивчення природи гір. На території цього заповідника розташований найвищий в Україні водоспад Учан-Су, що в перекладі з кримсько-татарської означає “вода, що падає”. Його висота 98 м. Водоспад Учан-Су розташований на однойменній річці. Улітку він майже зовсім висихає (стає краплепадом), у суворі зими іноді замерзає.

7. Перегляд відео “Кримський природний заповідник”

  • Чи сподобалася вам подорож Кримським заповідником?
  • Що зацікавило/здивувало?
  • Чи захотілося побувати в цьому заповіднику?

8. Вправа “Знайдіть зайве слово” (див. роздруківку “Знайдіть зайве слово”)

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

9. Хмара слів “Кримські гори”

  • Подивіться на свою хмару слів. Доповніть її новими словами/фактами, які допоможуть вам розповісти про Кримські гори.
  • Поділіться своїми дописами. Поясніть, як пов’язані слова/факти, що ви записали, з Кримськими горами.

10. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Що цікавого дізналися під час нашої мандрівки?
  • Про що розкажете своїм друзям, рідним?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної