ТЕМА 5. Світ невідомий

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Морські розваги

УРОК 12. Птахи.
Чи багато невідомого навколо?

Мета

  • поглибити знання про птахів;
  • з’ясувати раціон птахів узимку;
  • удосконалювати вміння аналізувати, порівнювати, виявляти причинно-наслідкові зв'язки між явищами природи, робити висновки, групувати птахів на перелітних і осілих;
  • формувати потребу в пізнанні природи, проведенні спостережень за птахами взимку;
  • навчити робити годівничку для птахів;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати любов і турботу до птахів, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • зіставляє почуте з власним досвідом;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює необхідну інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
  • знає ознаки птахів;
  • знає перелітних та осілих птахів;
  • знає, чим можна підгодовувати птахів узимку;
  • самостійно виконує знайомі технологічні операції з конструкційними матеріалами за відеоінструкцією;
  • презентує результат своєї діяльності.

Обладнання

  • звичайний зошит;
  • матеріали для виготовлення екологічної годівнички для птахів;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Пальчикова гра “Доброго ранку”.

Спробуємо сьогодні привітатися незвичним способом за допомогою пальчиків.

2

Гра “Диво єдності”.

Усі ви різні та водночас схожі між собою бажанням подорожувати. Пропоную в цьому переконатися.

  • Махніть лівою рукою ті, що подорожували Україною.
  • Махніть правою рукою ті, що були на Кінбурнській косі.
  • Плесніть у долоні ті, що на зимових канікулах їздили до рідних в іншу область (село, місто тощо).
  • Нехай присядуть ті, що хочуть продовжити мандрувати разом із жевжиками.

2. Вправа “Віднови слова”

 

Прочитайте та відновіть слова (див. роздруківку “Віднови слова”). Спробуйте зробити це усно. Важко? Тоді спочатку запишіть слова, а потім прочитайте.

  • Що спільного в усіх цих тварин?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

3. Вправа “Визнач особливості”

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

4. Вправа “Пригадай”

 

Пригадайте, що ви вже знаєте про птахів, і розгадайте завдання вікторини.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

Методичні поради

Об’єднайте дітей у пари й запропонуйте пройти квест. Можна влаштувати змагання, яка пара правильно і швидко пройде квест і запише назву місцевості. Запитайте дітей, що цікавого вони запам’ятали про Кінбурнську косу.

5. Повідомлення теми уроку

 

Чи здогадалися ви, куди сьогодні вирушимо разом із жевжиками і про кого дізнаємося?

Ми продовжимо подорож Кінбурнською косою, а ще поглибимо знання про птахів, про їхнє життя взимку, навчимося виготовляти годівнички.

6. Читання з позначками

 

Прочитайте факти про птахів (див. роздруківку “Читання з позначками”). Біля кожного факту поставте відповідний знак.

 — інформація, відома мені;

 — зовсім нове для мене, те, що я почув / почула вперше;

 — те, що є надзвичайно цікавим і несподіваним;

 — незрозуміла інформація, викликає бажання дізнатися більше.

  • Яка інформація була для вас відомою?
  • Яка інформація стала новою?
  • Які факти були цікавими / несподіваними?
  • Про що захотілося дізнатися більше?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

7. Фізкультхвилинка з Ціпою

 

Відпочиньте. Разом із Ціпою виконайте веселий запальний танок. А може, сьогодні ви придумаєте свої рухи?

8. Пташина математика

 

Відомо, що Кінбурнська коса — місце масової зимівлі лебедів. Лебідь — один із найбільших птахів України. Відомо 6 видів лебедів. Вони можуть літати на висоті 8 км. Самка лебедя відкладає 5–7 яєць, із яких через 32–36 днів вилуплюються пташенята. Маленькі лебеді мають сіре забарвлення, білими вони стають на 4-­му році життя.

  • Складіть задачу про лебедів, використовуючи наявні числові дані.
  • Розв’яжіть задачу, яку склав хтось із однокласників / однокласниць.

Методичні поради

Об’єднайте дітей у групи й запропонуйте скласти і розв’язати задачу, використовуючи наявні числові дані. Попросіть групи обмінятися задачами і розв’язати їх. Запитайте, чи цікавою була умова задачі, наскільки складною / простою була задача, яку склала інша група.

9. Перегляд відео “За вікном. Ранковий спів птахів”

  • Чи сподобався вам пташиний спів?
  • Як ви гадаєте, чому взимку ми не чуємо веселого щебету птахів?

Найважче доводиться птахам узимку. Зникають комахи, зелені рослини, усе вкривається снігом. Тому вже в кінці літа птахи готуються до зими. Перелітні птахи відлітають у теплі краї, де є корм. Частина птахів знаходить їжу і взимку, тому залишається зимувати в рідних краях. Їх називають осілими.

Виконайте завдання. Розподіліть птахів на дві групи.

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ

10. Вправа “Поясни”

 

Прочитайте вірш Сергія Пантюка.

Зимова синичка

До нас у вікно зазирнула Зима,
Сказала: “Даруйте, що снігу нема!”.
За нею з’явилась Синичка мала,
Цвірінькнула: “Скоро не буде й тепла!
Час майструвати нову годівничку
На крихти смачненькі, пшоно і пшеничку!
Щоб птиці щоранку могли прилітати
І співом веселим весну зустрічати!”.

Сергій Пантюк

  • Як можемо ми допомогти синичці й усім іншим птахам?

11. Перегляд відео “Пташина їдальня. Чим годувати птахів узимку”

  • Чи знаєте ви, чим можна підгодовувати птахів?
  • А що не можна класти в годівничку?

Перегляньте відео і запам’ятайте, як правильно підгодовувати птахів узимку.

12. Вправа “Підгодовуємо птахів правильно”

 

Узимку птахам складно добувати їжу, тому люди їх підгодовують. Розгляньте плакат і дайте відповіді на запитання (див. роздруківку “Підгодовуємо птахів правильно”).

ВИКОНАТИ ОНЛАЙН-ЗАВДАННЯ ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

13. Перегляд відео “Як виготовити просту та екологічну годівничку для пташок”

 

Чудово! У вас є можливість зробити добру справу й навчитися виготовляти екологічну годівничку для птахів.

Методичні поради

Заздалегідь попросіть дітей принести все необхідне для виготовлення екологічної годівнички. Після перегляду відео об’єднайте учнів у групи й дайте можливість виготовити годівнички. Залишіть їх просушитися протягом ночі в класі. Наступного дня розвісьте годівнички на деревах біля школи. Попросіть дітей у вільний від уроків час поспостерігати, які птахи прилітатимуть до їхніх годівничок.

Результатом спостережень може стати фотостіннівка.

14. Підсумок

1

Рефлексія настрою.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чи було вам цікаво подорожувати?

2

Вправа “Що я робив / робила на уроці”.

Прочитайте вислови й виберіть той, який найвлучніше описує, як ви працювали на уроці.

  • Бив / била байдики.
  • Зарубав / зарубала на носі.
  • Пас / пасла задніх.
  • Намотав / намотала на вус.
  • Чув / чула краєм вуха.
  • Пропустив / пропустила повз вуха.
  • Ворушив / ворушила мізками.


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної