ТЕМА 5. Світ невідомий
ТИЖДЕНЬ 3. ПРИГОДА 2. Морські розваги
УРОК 16. Про що може розказати тварина.
Чи може відоме стати невідомим?
Мета
- поглибити знання дітей про Єланецький природний заповідник Миколаївщини;
- закріпити знання про правила поведінки в заповіднику;
- поглибити знання про тварин, їхні основні ознаки;
- ознайомити з професією єгеря;
- активізувати пізнавальну діяльність дітей;
- збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
- закріплювати вміння ставити запитання;
- закріпити порядок виконання дій у виразах;
- розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
- виховувати любов до тварин, повагу до людей різних професій, естетичний смак.
Очікувані результати навчання
- дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
- об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
- висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
- підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
- зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
- ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
- систематизує та узагальнює інформацію;
- наводить аргументи на захист власної думки та ілюструє її прикладами;
- розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію;
- знає тварин, які мешкають у Єланецькому природному заповіднику;
- знає основні ознаки тварин;
- уміє ставити запитання.
Обладнання
- підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
- звичайний зошит;
- роздруківки “Пригадай”, “Мандрівка степом”;
- кольоровий папір, ножиці.
Методичні поради
У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.
ХІД УРОКУ
1. Емоційне налаштування
1 |
Вправа “Самоналаштування”. Покладіть руки на стіл чи парту, заплющте очі та промовляйте: Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
|
2 |
Налаштування на тему уроку. Нас кличе в дорогу –
Чи готові ви продовжити нашу подорож і відкрити для себе нові таємниці? |
2. Вправа “Пригадай”
|
Розгляньте світлини і пригадайте, що за місцевість на них зображена (див. роздруківку “Пригадай”). Поясніть, чому ви так вирішили.
|
3. Повідомлення теми уроку
|
Пропоную вам продовжити подорож заповідником та дізнатися нові цікаві факти про цей мальовничий куточок Миколаївщини. |
4. Вправа “Очікування”
|
У кожного на парті лежить стікер. Напишіть на ньому, чого ви чекаєте від нашої сьогоднішньої подорожі. Оберіть одне із тверджень, що записані на дошці. Я хочу дізнатися щось нове й цікаве. Я хочу побачити гарні місця. Я хочу отримати знання. Я хочу цікаво провести час. Я нічого особливого не очікую. |
5. Слухання вірша Олександра Олеся “Степ”
|
Послухайте уважно вірш і дайте відповіді на запитання:
|
6. Мандрівка степом
(див. роздруківку “Мандрівка степом”)
|
“Єланецький степ” є першим і поки єдиним на Правобережній Україні степовим заповідником. У заповіднику “Єланецький степ” цікава та оригінальна рослинність, що приваблює біологів, науковців, а також туристів. Тут є свої особливі рослини, що занесені до Зеленої книги України: формації ковили Лессінга, ковили української, ковили волосистої, ковили найкрасивішої, ковили вузьколистої. Загальна кількість видів рослин — 423! До Червоної книги України занесено 17 видів рослин заповідника “Єланецький степ”. Зелена книга України — документ, що на відміну від Червоної книги України, звертає увагу на охорону не окремих видів, а цілісних груп. У ній представлено 126 рідкісних і типових рослинних груп, які потребують охорони. Фауна заповідника не менш цікава. Тут зареєстровано 181 вид тварин. Із них 20 видів включено до “червоних” переліків різних рівнів. Тут можна побачити шпака рожевого, канюка степового, лелеку чорного, сорокопуда сірого тощо. Вас зачарує спів птахів, які мешкають на території заповідника. Перегляд відео “Спів птахів у степу” |
7. Фізкультхвилинка — енергійна руханка “Баранчик Шон”
|
Відпочиньте. Виконайте енергійні рухи разом із баранчиком Шоном. |
8. Вправа “Об’єднай у групи”
|
Оскільки взимку всіх тварин заповідника побачити неможливо, єгер показав їхні світлини. Як можна об’єднати зображених тварин у групи? Назвіть ознаки, які допомогли вам це зробити (підр. с. 20, завд. 2). |
9. Вправа “Склади розповідь”
|
Складіть розповідь від імені однієї тварини (на вибір). Запишіть її за схемою: заголовок ➠ вступ із 2–3-х речень ➠ основна розповідь ➠ наприкінці повторіть головну думку своєї розповіді іншими словами. Наприклад: Хоробрий заєць Я — заєць-біляк. Живу в лісі. Ворогів у мене багато, особливо взимку! Мало не кожен хоче мене зловити і з’їсти. І вовки, і лисиці, і сови, і сокіл — усі на мене полюють. Та в мене добрий слух. Я маю довгі вуха — усе чую, навіть уві сні. І мій кожушок має маскувальне забарвлення. А ще я можу заплутувати сліди, відстрибувати вбік і відбиватися задніми лапами. Тож зловити мене не так легко! |
10. Перегляд відео “Один день з єгерем”
|
Їхня професія така ж давня, як і саме полювання… Вони вміють розпізнавати сліди звірів, помічають найменші зміни в поведінці тварин і птахів, щодня оберігають мисливське угіддя від браконьєрів.
|
11. Вправа “Запитай”
|
Запишіть, про що ви запитали б єгеря після відвідування заповідника. Що ________________________ Запишіть свої запитання у звичайний зошит. Спробуйте у вільний час знайти відповіді на свої запитання. Поміркуйте, як це можна зробити. |
12. Творча робота. Оригамі “Лисичка”
|
Зробіть паперову лисичку. |
13. Підсумок
1 |
Рефлексія.
|
2 |
Вправа “Очікування”. У кожного на парті лежить стікер, який ви заповнювали на початку уроку. Напишіть на ньому, чи справдилися ваші очікування від нашої сьогоднішньої подорожі. Оберіть одне із тверджень, що записані на дошці. Можете доповнити своїми твердженнями. Я дізнався / дізналася багато нового й цікавого. Я побачив / побачила гарні місця. Я отримав / отримала знання. Я цікаво провів / провела час. Я нічого особливого не побачив / не побачила. |