ТЕМА 5. Світ невідомий

ТИЖДЕНЬ 1. ПРИГОДА 1. Дорогою ціною

УРОК 2. Дорогою ціною.
Чому дещо нам невідоме?

Мета

  • продовжити ознайомлювати дітей із містами та областями України;
  • поглибити знання про Львівську область;
  • навчити знаходити Львівську область на мапі України;
  • ознайомити із символами Львівської області;
  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, уміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати пізнавальний інтерес, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • передає зміст усного повідомлення (послідовність подій у розповіді, перелік ознак в описі, наведені аргументи в міркуванні);
  • визначає логічну послідовність подій;
  • знає розташування Львівської області на мапі України;
  • знає символи Львівської області.

Обладнання

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

1

Привітання–побажання.

Привітайте одне одного і побажайте щось таке гарне і приємне, щоб спогади про це побажання підтримували гарний настрій упродовж усього дня.

2

Вправа “Кольорові сніжки”.

А зараз знадобляться ваші уява і фантазія. Уявіть, що кожен із вас може зліпити незвичайну сніжку. Опишіть, якого вона розміру, форми та кольору, кому ви хотіли б її подарувати. Поясніть, чому.

Методичні поради

Ця вправа допоможе дітям розвинути уяву та фантазію, налаштує на позитивні емоції. Будьте зразком для своїх учнів. Розкажіть про свою сніжку. Наприклад, “Я зліпила невелику пласку сніжку помаранчевого кольору. Вона мені нагадує смачну, запашну мандаринку. Дарую її всім, кому бракує позитиву”.

2. Вправа “Прочитай”

 

Виконайте дії та дізнайтеся, над якою темою будемо працювати протягом місяця.

Світло – ло = …
не + відьма - ьма + кома – ка + ий = …

3. Вправа “Поміркуй і поясни”

 

Щойно Роман дізнався, яка буде тема місяця, як одразу ж вигукнув: “У світі ще стільки невідомого!”. Як ви гадаєте, що мав на увазі хлопчик? А про що невідоме ви хотіли б довідатися? Запишіть (зош. с. 3, завд. 1).

4. Вправа «Доповни»

 

Поліні подобається розкривати таємниці невідомого світу. Ось як дівчинка описала зимовий день. Прочитайте текст і доповніть його відповідними наліпками (зош. с. 3, завд. 3).

  • А які таємниці ви побачили сьогодні? Напишіть про це 2-3 речення (зош. с. 3, завд. 4).

5. Вправа “Розшифруй”

 

Виконайте алгоритм, зашифрований за допомогою стрілок, і прочитайте, які області України ви “відвідаєте” цього місяця (зош. с. 3, завд. 2).

6. Повідомлення теми місяця

 

Мандрівка нашою Батьківщиною з кумедними жевжиками триває. Вивчаючи цю тему ми побуваємо у Львівській і Миколаївській областях. Дізнаємося, яких традицій святкування Різдва дотримуються на Львівщині, пригадаємо, як відзначають це свято у вашій родині.

Довідаємося, що символізує різдвяний дідух і навчимося його плести. З’ясуємо, яких життєвих правил дотримуються мільйонери, і поміркуємо, як ви можете заробити свої перші гроші.

Дізнаємося, чому Миколаїв називають містом кораблів, і відкриємо для себе правила гри “Морський бій”. З’ясуємо, де в Україні зимують лебеді. Пригадаємо, чим можна підгодовувати птахів, що зимують у нашому краї, та виготовимо для них оригінальну годівничку. Дізнаємося, як слід поводитися, якщо вас переслідує незнайома людина чи телефонний шахрай.

Цього місяця ви шукатимете відповіді на запитання:

  • Чому дещо нам невідоме?
  • Як сприймати невідоме?
  • Чи багато невідомого навколо?
  • Чи може відоме стати невідомим?

7. Робота над змістом уривка “Дорогою ціною”

1

Читання уривка (підр. с. 6).

Щоб дізнатися, куди ми сьогодні вирушимо разом із жевжиками, прочитайте цікаву історію, яка сталася з нашими друзями.

  • Які риси характеру проявив Номул? А дівчинка?
  • Що ви відчули, дізнавшись про рішення жевжиків?
  • Як би ви повелися на місці Яринки?

Пригадайте пригоди жевжиків у Львові. Вставте у речення пропущені слова.

2

Вправа “Правильна послідовність” (зош. с. 4, завд. 1).

Пронумеруйте події у правильній послідовності.

3

Математичне завдання (зош. с. 4, завд. 2).

Пригадайте, яку ціну за жевжоліт назвали жевжики. З  яких монет можна скласти потрібну суму? Наклейте відповідні наліпки.

8. Фізкультхвилинка “Перший сніг”

 

Порухайтеся та потанцюйте разом зі сніговиками.

9. Вправа “Шоколадна математика”

 

Бабуся вирішила поділити плитку шоколаду. Вона відламала один рядочок із 3 квадратиків для Яринки, а потім один рядочок із 5 квадратиків для себе. Як саме — видно з малюнка. Зі скількох квадратиків складалася плитка шоколаду спочатку? Позначте правильну відповідь (зош. с. 4, завд. 4).

10. Віртуальна подорож Львівською областю

1

Робота з адміністративною мапою України (див. роздруківку “Адміністративна мапа України”).

  • Знайдіть на мапі Львівську область. У якій частині України вона розташована?
  • З якими областями вона межує?
  • Яке місто є обласним центром Львівської області?

Інформація для вчителя

Львівська область розташована на заході України. Є однією з трьох областей історично-культурного регіону Галичина, частиною Карпатського єврорегіону. Одна з найрозвиненіших областей країни в економічному, туристичному, культурному та науковому напрямах.

Львівська область межує з Волинською, Рівненською, Тернопільською, Івано-Франківською та Закарпатською областями, має вихід до державного кордону з Республікою Польщею.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

2

Робота з контурною мапою (зош. с. 4, завд. 3).

Знайдіть на контурній мапі Львівську область і зафарбуйте її. Позначте обласний центр.

Методичні поради

Можна скористатися новою контурною мапою, яка є у зошиті № 2. Але краще, коли діти бачитимуть, де вони вже побували і де ще подорожуватимуть. Тому бажано перенести мапу зі старого зошита або зафарбувати у новій контурній мапі ті області, у яких уже побували.

3

Ознайомлення із символікою Львівської області (див. роздруківку “Символіка Львівщини”).

Кожна область має свою символіку. Подивіться на герб і прапор Львівської області.

  • Що на них зображено? Як думаєте, що це може символізувати?

Герб Львівської області — геральдичний однодільний щит: у синьому полі жовтий (золотий) коронований лев спинається на скелю. Він символізує могутність і силу краю, його мешканців, які віками боронили свою незалежність від чужинців. Водночас він перегукується з назвою міста Львова й іменем його першого володаря — князя Льва Даниловича. Дубові й лаврові гілки обабіч герба символізують славу регіону.

Прапор Львівської області є символом, що відображає історію і традиції області.

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

4

Перегляд відео “ТОП 5 туристичних місць Львівщини”.

  • Що нового ви дізналися про Львівську область?
  • Чим славиться ця область?
  • Що вас здивувало / зацікавило?
  • Чи захотілося побувати на Львівщині?
  • Куди ви помандрували б?

11. Підсумок

1

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Чим зацікавила вас сьогоднішня подорож?

2

Вправа “Смс-повідомлення”.

Пропоную вам написати смс-повідомлення своїм друзям чи рідним про те, що нового й цікавого ви дізналися з нашої сьогоднішньої подорожі.



У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної