ТЕМА 5. Світ невідомий

ТИЖДЕНЬ 2. ПРИГОДА 2. Морські розваги

УРОК 9. Інформація нашвидкуруч.
Як сприймати невідоме?

Мета

  • активізувати пізнавальну діяльність дітей;
  • збагачувати активний словник відповідно до тематики тижня;
  • розвивати самостійне мислення, вміння досліджувати, уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, дрібну моторику, критичне мислення, навички вільного спілкування;
  • виховувати вміння дітей працювати в команді, уважне ставлення до свого здоров’я, естетичний смак.

Очікувані результати навчання

  • дитина вітається та звертається до інших, дотримуючись норм мовленнєвого етикету, використовує ввічливі слова;
  • об’єднується з іншими дітьми у групи, пари для спільної діяльності;
  • висловлює та аргументує власну думку, поважаючи позицію інших і дослухаючись до спільних рішень;
  • підтримує діалоги з тем, пов’язаних із важливими життєвими ситуаціями;
  • зіставляє почуте з власним досвідом, висуває власні гіпотези;
  • ставить запитання дорослим і одноліткам щодо інформації, яка викликає сумнів або є незрозумілою;
  • систематизує та узагальнює знайдену інформацію;
  • наводить аргументи на захист власної думки;
  • розрізняє факти й судження в простому медіатексті, виокремлює цікаву для себе інформацію.

Обладнання

  • підручник О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко “Я досліджую світ” 3 клас (частина 2);
  • звичайний зошит;

Методичні поради

У конспекті не вказані обов’язкові і необов’язкові завдання для учнів. Учитель на свій розсуд і залежно від рівня класу може вибрати ті завдання і вправи, які будуть цікавими і корисними для учнів.

ХІД УРОКУ

1. Емоційне налаштування

 

Встаньте, діти. Підтягніться!
Тим, хто зліва — усміхніться,
Тим, хто справа — руку дайте.
Та усіх ви привітайте.

2. Вправа “Сонячний зайчик”

 

Сонячний зайчик зазирнув вам в очі. Заплющте їх. Він побіг далі по обличчю. Ніжно погладьте його долоньками: на лобі, на носі, на ротику, на щічках, на підборідді. Погладжуйте ніжно, щоб не злякати. Погладьте голову, шию, руки, ноги.

Зайчик скочив вам на животик — погладьте його.

Сонячний зайчик любить кожного. Подружіться з ним, усміхніться йому.

Методичні поради

Виконуйте обидві вправи в колі, якщо є можливість, на килимку. Для більшої достовірності можна використати люстерко, створити сонячного зайчика й пустити кожній дитині на ручку чи ніжку, але робіть це обережно, щоб промінь не потрапив дитині в очі. Запитайте, що діти відчували під час цієї вправи, які в них були емоції.

3. Вправа “Січень”

 

Пригадайте, який зараз зимовий місяць. Які асоціації у вас пов’язані з цим місяцем? Перевірте, чи збігаються ваші асоціації зі словами із завдання “Січень”.

ВИКОНАТИ ЗАВДАННЯ ОНЛАЙН

4. Вправа “Поміркуй і поясни”

 

На новорічне свято дідусь приготував для Ганнусі, Петрика та Дмитрика подарунки: енциклопедію, пенал і годинник. З’ясуйте, що отримали діти, якщо Ганнуся отримала не енциклопедію і не годинник, а Петрик — не енциклопедію.

Поміркуйте і скажіть, чи отримали ви інформацію, виконуючи вправу. Якщо так, то що ви дізналися?

5. Повідомлення теми уроку

 

Чи здогадалися, про що будемо говорити на уроці?

Разом із жевжиками ми поглибимо знання про інформацію. Дізнаємося, чи завжди інформація буває достовірною.

6. Вправа “Прочитай і поясни”

 

Прочитайте уважно текст. Чи все вам було зрозуміло? Чому?

маціюІнфор ми наємопочи одержувати з коскили. Отримуючи маціюінфор, ми мосявчи розлятимов, тисягра, татичи. нняЗапита, повідівід, ханняпро, сміх i зисльо — усе це маціяінфор. Жодна спільна ністьдіяль дейлю (робота, гра, навчання, спорт) неливамож без мінуоб мацієюінфор.

Інформація, яку отримує людина, стосується якихось предметів чи нас самих i пов’язана з подіями, що відбуваються у світі, навколо нас.

  • Пригадайте, що таке інформація.
  • Як ви гадаєте, яке значення має інформація в житті людини? Поясніть свою думку.
  • Як ви думаєте, чи можливе спілкування людей без обміну інформацією? Чому?

7. Властивості інформації

 

Розкажіть за схемою, які властивості має інформація. Поясніть, як ви розумієте ці властивості.

8. Фізкультхвилинка “Руханка для дітей”

 

Потанцюйте разом із овечкою Доллі. Спробуйте під час танцю придумати свої рухи.

9. Робота з коміксом “Інформація нашвидкуруч”

 

Розгляньте комікс (підр. с. 13). Дізнайтеся, з якого джерела хлопчик отримав потрібну інформацію.

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ
  • Що ви можете сказати про властивості інформації, яку отримав хлопчик?
  • Чи можна цю інформацію вважати достовірною? Чому?
  • Де хлопчик може знайти достовірну, повну інформацію?
  • Звідки ви могли б отримати таку інформацію?
  • Які види українського декоративного розпису ви знаєте?
  • Звідки ви дізналися про них?

10. Мандрівка Україною у пошуку декоративних розписів

 

Роздивіться онлайн-дошку та дізнайтеся більше про українські декоративні розписи.

ВІДКРИТИ ОНЛАЙН-ДОШКУ
  • Дослідіть, осередок якого розпису розташований найближче до вашого рідного краю.

11. Розповідь із демонстрацією світлин

 

(див. роздруківку “Українські декоративні розписи”).

Декоративний розпис почався з настінного малювання, розпису печі та меблів, посуду. З часом у різних місцевостях сформувалися свої види розпису, які збереглися донині.


Косівський розпис народився в українських Карпатах, у місті Косові Івано-Франківської області. Характерні кольори для цього виду розпису: білий, зелений та охра. Основні елементи косівського розпису — квіти, візерунки, що переходять у геометричний орнамент; птахи та зображення людей у національному гуцульському одязі.

Опішнянський розпис родом з Полтавської області. Опішнянська кераміка відома ще з XVII століття. Опішнянські візерунки вирізняються життєрадісністю і яскравістю. На виробах малюють ягоди, листя, кривульки, квіти, метелики, сердечка, гілки тощо.



Бубнівський розпис поширений у Вінницькій області, у місті Гайсин. З-поміж інших видів розпису його вирізняють дивовижні рослинні орнаменти й жовто-коричневі, білі, блакитні та сірі кольори.

Петриківський розпис народився в селі Петриківка Дніпропетровської області. Виник у ХVІІ столітті. Характерною рисою творчості петриківських народних митців було використання рослинно-квіткового орнаменту для декоративного оздоблення. Вибір традиційних кольорів Петриківського розпису доволі обмежений: червоний, синій, жовтий, коричневий, зелений; рожевий, жовтогарячий. Окрім того, ніколи не змішують одну фарбу з іншою.


  • Яку інформацію ви отримали з розповіді?
  • Що нового дізналися?
ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

12. Вправа “Поєднай”

 

Перевірте як добре ви розібралися у декоративних розписах. Розгляньте види декоративного розпису і поєднайте їх з назвами (див. роздруківку “Поєднай”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

13. Творча робота

 

Створіть свій візерунок на ялинковій кульці. Під час малювання використайте свою фантазію та знання про декоративний розпис (див. роздруківку “Шаблон ялинкової іграшки”).

ЗАВАНТАЖИТИ РОЗДРУКІВКУ

14. Підсумок

 

Рефлексія.

  • З яким настроєм ви закінчуєте урок?
  • Які відкриття зробили для себе?


У конспекті уроку використано матеріали Тетяни Гуркіної